Designeri » I-K » Floral Lemnos Mosc « Grupuri

Rouge Assassin Jovoy Paris de dama

Rouge Assassin Jovoy Paris de dama

Rouge Assassin Jovoy Paris de dama Imagini

Rouge Assassin de Jovoy Paris este un parfum Floral Lemnos Mosc de dama. Rouge Assassin a fost lansat in 2012. Creatorul acestui parfum este Amelie Bourgeois. Notele de varf sunt bergamot, elemi si trandafir; notele de mijloc sunt stanjenel, orez si ambretta (nalba de mosc); Notele de baza sunt cedru, lemn de santal, vanilie, mosc alb, rasina benzoica si boabe de tonka.

bergamot elemi trandafir

stanjenel orez ambretta (nalba de mosc)

cedru lemn de santal vanilie mosc alb rasina benzoica boabe de tonka

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Rouge Assassin by Jovoy Paris.

Rouge Assassin Recenziile parfumurilor

sigrid
sigrid

Asta -vara, duminica, Zurich, Rose_selavie.
Pana atunci si pana acolo Jovoy putea fi orice : un pictor francez sau un cartier in Vaslui, de exemplu.
Iar Rouge Assassin imi suna mai degraba a nume de film politist din anii ’70, nicidecum a parfum ce aduna sub cupola capacului cateva din notele care-mi plac: stanjenel, ambretta, mosc, tonka.
Prinsa la momentul acela intr-o mie de alte parfumuri, captiva in celebrul déjà dulap al lui Rose si intre sute de mostre, nu i-am mai dat atentie cuvenita, chiar daca Rose l-a adus acasa si m-am culcat cu el la cap, vreo 2 nopti )
Abia azi l-am reluat si l-am regasit mai frumos chiar decat il stiam.
Recenzia lui Avalon e prea buna ca sa mai vin cu completari privind notele si evolutia. Mai spun doar ca persistenta e foarte buna iar siajul , chiar daca nu urla cu disperarea stapanului care si-a pierdut motanul de Bengal , este perfect.
Intrebati de Rouge Assassin cand vreti un parfum cu iris dar care se distinge din masa parfumurilor cu iris, cand cautati un parfum cu tenta make up/lipstick ori glam Hollywood dar care e fin si nu dracos ca Joan Crawford sau cand va doriti pur si simplu un rasfat personal, misto dar riscant care incepe cu : unzip my… mind )

avalon9am
avalon9am

Draga domnule Iris, vad ca vrei cu tot dinadinsul sa te insinuezi in relatiile pe care le construiesc cu diversi exponenti ai genului floral-fantastic, incercand, uneori cu mari eforturi, sa le mentin pe linia de plutire. Nu ai nici prestanta trandafirului, nici extravaganta gardeniei, nici nu esti floare rara in parfumerie asa cum e febletea mea, liliacul, si totusi, atunci cand imi iesi in cale reusesti sa ma faci sa uit de existenta celorlalte.

Sa luam drept exemplu cea mai recenta isprava a ta (nu si ultima, sper): in compozitia intitulata Rouge Assassin nu vorbesti despre un rosu strident si nici despre o crima anuntata de zgomotul asurzitor al impuscaturilor. Nu, arma ta este lirismul. Esti subtil si nostalgic, asa cum apari in cele mai reusite portrete olfactive, pentru ca artistii care te cunosc cu adevarat inteleg ca aceasta ipostaza te prinde cel mai bine si ca versatilitatea care te caracterizeaza iti permite s-o redai de fiecare data altfel.

In deschidere lasi sa se remarce aroma verde si amaruie a bergamotei, nu taioasa ci usor estompata de ambreta dulceag-prafoasa. Pe masura ce intensitatea notelor androgine din debut scade, incepe sa se profileze mirosul specific pudrei cosmetice, impletindu-se cu cel al moscului. Contrastul cald-rece astfel creat intriga si inhiba in egala masura, ca o femeie care poarta palarie cu voaleta si zambeste dar nu se stie daca surasul ei este binevoitor sau sardonic, pentru ca nu i se vede expresia ochilor.
Abia acum iti faci intrarea in scena, inconfundabila ta amprenta olfactiva topinduse-se in textura cerata a rujului care coloreaza lemnul palid de santal in rosu rubiniu. Asperitatile ambretei sunt netezite aproape complet, aparitia sporadica a trandafirului atenueaza sobrietatea rasinilor iar inspre final, cand se simte intens nota de tonka, melanjul devine cremos si dulce. As spune si omogen, insa nu intr-atat incat sa nu ti se mai distinga petalele purpurii. Mai curand imi pare ca toate celelalte note nu fac decat sa-ti sublinieze expresivitatea. Si cum in arta frumusetea este direct proportionala cu expresivitatea, iar parfumeria nu poate face exceptie, draga domnule Iris, ai tot ce-ti trebuie pentru a-ti “asasina” concurenta parfumistica si de data aceasta, facandu-ma sa-mi doresc noi ocazii de a te redescoperi.

Parfumul de fata nu-mi miroase nici a ruj si nu este nicidecum asasin.... Stiti a ce miroase pe pielea mea? A musetel curat! Eh, nu e doar musetel singur, dar acesta este izul pregnant. Este usor pudrat si dulceag si are acel iz de planta aromatica (musetel, nu e alta). Parfumul este usor, nicidecum imbacsit sau bogat, este poate un aromatic-lemnos ca si caracter, un parfum bland si caldut, potrivit pentru toamna si poate si pentru primavara. Nu radiaza in jur, este finut, iar persistenta este moderat-redusa. Ma asteptam la cu totul altceva...
EDIT: In notele de baza se transforma radical, devenind untos, migdalat si dulce
Evaluare: 7/10.

Michelle
Michelle

În Rouge Assasin irisul se combină cu moscul pentru a crea un parfum suav, puţin pudrat, care aduce un pic cu mirosul de make-up. Spre final mi se pare că își pierde din izul pudrat şi devine mai degrabă cremos, untos chiar, şi puţin dulceag, probabil de la boabele de tonka, pentru că eu lemnul de santal nu îl simt. Siajul nu este mare, se simte doar în imediata apropiere a purtătoarei, dar persistenţa e bună. Un parfum diafan, feminin. Nu i-ar fi stricat însă să aibă un siaj mai mare, ca să fie "assassin".

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Jovoy Paris Rouge Assassin fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Jovoy Paris Rouge Assassin, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Rouge Assassin dupa Jovoy Paris. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Rouge Assassin de Jovoy Paris reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Historiae Violette Imperiale Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her Puredistance Opardu Tom Ford Noir de Noir Profumum Roma Sorriso Amouage Memoir Woman Frederic Malle Portrait of a Lady Juliette Has A Gun Lady Vengeance Bottega Veneta Bottega Veneta Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her L'Absolu Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original Estée Lauder Modern Muse Guerlain Mon Precieux Nectar Penhaligon`s Violetta Rance 1795 Rose de Rose Lancome La Vie Est Belle L’Absolu Keiko Mecheri Isles Lointaines Serge Lutens Fourreau Noir Estée Lauder Private Collection Tuberose Gardenia Lorenzo Villoresi Teint de Neige