Designeri » I-K » Oriental Lemnos « Grupuri

Amour de Palazzo Jul et Mad Paris unisex

Amour de Palazzo Jul et Mad Paris unisex

Amour de Palazzo Jul et Mad Paris unisex Imagini Amour de Palazzo Jul et Mad Paris unisex Imagini

Amour de Palazzo de Jul et Mad Paris este un parfum Oriental Lemnos unisex. Amour de Palazzo a fost lansat in 2012. Creatorul acestui parfum este Dorothee Piot. Notele de varf sunt piper, cuisoare, ghimbir si nucsoara; notele de mijloc sunt violeta, cedru de Atlas, pielarie, paciuli si labdanum; Notele de baza sunt mosc, Lemn de Agar(Oud), ambra, papirus si Castoreum.

piper cuisoare ghimbir nucsoara

violeta cedru de Atlas pielarie paciuli labdanum

mosc Lemn de Agar(Oud) ambra papirus Castoreum

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Amour de Palazzo by Jul et Mad Paris.

Sahara Noir

Amour de Palazzo Recenziile parfumurilor

L-am tot pus pe incheietura de vreo trei ori in trei zile diferite, dar abia acum m-am incumetat sa imi scriu si eu parerea despre el.
Parfumul este intr-adevar frumos, are ceva ce ma atrage, insa: la 300 euro per sticla, imi pare ca nu isi merita banii.
Incepe condimentat cald (la propriu), ca si cand as simti ceva tamaie aprinsa (stiu exact cum miroase findca atunci cand eram mica mergeam cu bunica mea la cimitir cu "tamanie" aprinsa intr-o canita neagra metalica cu maner lung). Probabil cuisoarele mixate cu ghimbir si piper dau aceasta senzatie. Oricum,inceputul este destul de opulent si frumos. Mai apoi, parfumul se pierde brusc ca si intensitate, ramanand la nivelul pielii, insa capata cumva un iz superb balsamic si cald. Cred ca sunt nostalgica, fiindca acest miros imi pare complet masculin (dar nu greu sau aspru) si imi aduce aminte de ceva colonie folosita de bunicul meu pe vremuri... (stiu ca suna rau, nu poti spune ca miroase a colonie ieftina, dar mie mirosul imi este foarte cunoscut si il am bine in memoria olfactiva). Din pacate nu il simt decat daca miros pielea, deci nu are absolut niciun siaj. Mirosul ramane neschimbat pana la final, cand parfumul se stinge (7-8 ore).
Il vad interesant daca este purtat de o femeie, are cumva un iz personal, are o pielarie fina si frumoasa, acompaniata de oud, paciuli si labdanum, iar mirosul ce rezulta este putiiin dirty dar nu ostentativ, miroase a corp de femeie, e cumva usor addictive.
Daca avea siaj ii acordam un punctaj mai mare, dar asa, il evaluez la 8/10.

timi79
timi79

Amour de palazzo...chiar si numele imi place mult, Italia fiind tara mea preferata...
Iar acest parfum e : MINUNAT!!! e absolut perfect pentru mine. Ce-i drept, nu l-as purta vara, intr-o excursie, langa mare. El are neoie de toate imprejurimile high class, ca sa-si dezvolte frumusetea eterna: seductie, feminitate, personalitate.Precum o rochie de seara Christian Dior...Ma duce cu gandul la palazzo-urile cu multe lumanari, gen Venezia timpului lui Casanova...
E genul de parfum, pe care trebuie sa stii sa-l porti, altfel te va purta el pe tine. Nu recomand celor , carora nu le plac parfumurile grele, neobisnuite.

Amour de Palazzo este extrem de cameleonic pe mine pentru ca de cate ori il port (ceea ce se intampla cam rar) imi evoca altceva si notele par a se regrupa de fiecare data altfel in el, precum intr-un cadril.

Pot sa va redau cateva exemple: o data tin minte ca mi s-a parut ca miroase exact ca ceara naturala de epilat in stare lichida - acel miros intepator-dulce de rasini mi-a placut intodeauna, dar sa-l port sub forma de parfum e cam ciudat, parca as iesi sigura pe mine in oras, uitand sa smulg inainte sa plec ultima banda de ceara de pe piele.

Alteori Amour de Palazzo e un mare clasic, devenind o diva ce interpreteaza aria lui Shalimar si primeste si ea ovatii si i se arunca trandafiri la picioare. Da, uneori parfumul imi seamana teribil de mult cu Shalimar, insa un Shalimar tras prin inel, subtire, mai diluat, diva tine pesemne o dieta drastica de la notele de pielarie si vanilie.

Mai sunt zile cand mi se pare un parfum absolut barbatesc si demodat, atunci condimentele se ridica la suprafata si parca prind si nota de oud.

Asadar nu pot trage nicio concluzie in privinta lui, atat ca e dominat de multe condimente si are ceva androgin in el, iar punctul lui forte e ca ma tine in suspans si nu ma pot plictisi de el, cu toate ca nu-l voi iubi niciodata.

manuelag
manuelag

Parfumul acesta are coarne! Si bici! Culmea! După ingrediente n-ai zice ca e purtabil de catre o femeie, insa compoziția si dozajul elementelor definesc un parfum cald, fierbinte si purtabil de ambele sexe.
Debuteaza cu multe condimente, in care cuisoarele, nucșoara si ghimbirul se simt cel mai bine. Compoziția se omogenizează treptat, la cateva minute facandu-si aparitia labdanum-ul si ceva pielarie fina. Pe un fundal îndepărtat se simte paciuli, insa nu detectez nici violeta nici cedru. Mai bine! E frumos asa! Nu are nevoie de flori. Parca este un mix intre cele mai fine uleiuri de masaj aduse din Orient. Se simte bineînțeles si oud-ul si o ușoară nota animalica. Mie personal imi plac la nebunie aceste note, insa fara flori. Atunci cand se adauga muscate sau alte note florale, imi par contrastante si innecacioase. Aici totul e perfect! Parfumul nu devine nicidecum dulce In drydown apare ambra, element menit sa rotunjească perfect compoziția. Ramane oriental lemnos de la cap la coada, insa cald si intim deopotrivă. Este ușor uleios, ceea ce ii asigura o longevitate mare, insa siaj-ul nu este tocmai demn de invidiat. Dar la o astfel de compozitie nici nu se pretează un siaj ucigator.
Numele este foarte inspirat de asemenea. Cine cunoaște povestea stie probabil de ce acest nume in trilogia ce defineste relatia Jul&Mad.
Purtatoarea sau purtătorul: ei bine, izul acela animalic nu il gasesc potrivit pentru rochii albe, ci mai degrabă pentru dessu-uri negre.
Locatia: cerceafuri de mătase bordo, cu falduri dezordonate scaldate in lumina slaba.
Let the game begin: amour de palazzo!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Jul et Mad Paris Amour de Palazzo fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Jul et Mad Paris Amour de Palazzo, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Amour de Palazzo dupa Jul et Mad Paris. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Amour de Palazzo de Jul et Mad Paris reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Amouage Memoir Woman Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Keiko Mecheri Loukhoum Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Puredistance Opardu Puredistance White Tauer Perfumes PHI Une Rose de Kandahar Guerlain Mon Precieux Nectar Amouage Beloved Frederic Malle Portrait of a Lady Guerlain Shalimar Parfum Initial Amouage Amouage Lyric Woman Carner Barcelona Cuirs Robert Piguet Fracas Memo Lalibela Sospiro Perfumes Erba Pura Molinard Habanita Eau de Parfum Robert Piguet Baghari 2006 SoOud Nur Juliette Has A Gun Citizen Queen