Designeri » I-K » Chypre Fructat « Grupuri

Stilettos on Lex Jul et Mad Paris unisex

Stilettos on Lex Jul et Mad Paris unisex

acvatic
Stilettos on Lex Jul et Mad Paris unisex Imagini Stilettos on Lex Jul et Mad Paris unisex Imagini

Stilettos on Lex de Jul et Mad Paris este un parfum Chypre Fructat unisex. Stilettos on Lex a fost lansat in 2012. Creatorul acestui parfum este Dorothee Piot. Notele de varf sunt lamaie si Para; notele de mijloc sunt lacramioare, frunza de violeta, trandafir, heliotrop, stanjenel si garoafa; Notele de baza sunt mosc, vanilie de Madagascar, paciuli si cedru de Atlas.

lamaie Para

lacramioare frunza de violeta trandafir heliotrop stanjenel garoafa

mosc vanilie de Madagascar paciuli cedru de Atlas

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Stilettos on Lex by Jul et Mad Paris.

Stilettos on Lex Recenziile parfumurilor

myeluveitie
myeluveitie

Astăzi am purtat pe mână și acest parfum. Ce mă uimește la el, în primul rând, sunt siajul și persistența. Un singur puf rezistă binișor de cinci ore și îl pot mirosi la fiecare mișcare. La prima aplicare, percep trandafirul, frunza de violetă și ceva ușor masculin, probabil notele de cedru și patchouli. Nu simt para de care vorbește toată lumea, ci un trandafir balsamic, în genul celor arăbești. Trandafirul are rolul principal! Ciudat este că nu-mi pare a fi cine-știe-ce capodoperă, așa cum mă așteptam, ci un parfum necomplicat, cu un trandafir egoist și câteva note florale ce se îndulcesc cu fiecare oră ce trece; nu-mi pare nici foarte natural. Am tot încercat să găsesc un fruct în Stilettos on Lex în timpul scurs de la aplicare, însă nu am reușit. Poate nu e genul meu, dar nu l-aș purta prea des și, dacă aș face-o, ar fi doar pe temperaturi scăzute (din cauza dulceții sale).

Un parfum minunat, de un rafinament aparte! Nota de para este dominanta aici si este redata absolut minunat: extrem de naturala, nici prea zemoasa, nici prea verde, dar cu un iz intim, se amesteca frumos cu mirosul pielii. Nota de pare am mai regasit-o redata minunat si in La Belle Hellene de la MDCI, dar acolo este mai dulce si mai zemoasa.
Ceea ce mi se pare dezamagitor, este siajul inexistent si persistenta moderata. Parfumul are totusi un pret mare... Evaluare: 9/10

sigrid
sigrid

Am tot incercat sa-i prind sarmul, pentru ca nu mi s-a dezvaluit din prima.
Abia cand m-a lasat el, i-am gasit foarte usor nota de para de la inceput, mi-am dat pe incheietura si pielea mi-a mirosit ca si cum as fi muscat cu pofta dintr-o para zemoasa, care mi-a curs pe mana, combinata cu o aroma de lama de guma de mestecat de la Wrigley Company, fructata, din cele care se gaseau inainte de ’90 numai la “SHOP”.
Asadar, calitate “occidentala” prezenta chiar de la inceput, cu scopul clar sa te incite, pentru ca dureaza strict pana apuca sa-ti strecoare ideea ca urmeaza ceva promitator.
Plot-ul in sine e acela al unui buchet floral in notele de mijloc, extreme de frumos si in continua expansiune! Pentru o perioada simt perfect delimitat in prim plan stanjenelul, cu restul moleculelor in backing vocal. Apoi avem duet stanjenel si heliotrop.Visez frumos or what??? …si vine o garoafa limpede, care mie mi se pare a fi mai mult o garofita nonsalanta.
Stiti garofitele acelea mov-roz si mai rar albe, cu miros imbatator ? Asta e nota de garoafa din Stilettos, doar ca aici e slefuita perfect .
Pentru mine povestea se inchide treptat dupa 4-5 ore, cu note blande de vanilie, o vanilie usor pudrata, reminiscenta a notelor florale de mai devreme.

L-as asemana cu o femeie controversata, despre care unii spun ca e ravasitor de frumoasa, o femme fatale, in timp ce altii nu vad nimic deosebit la ea si se intreaba mirati cum a reusit sa le suceasca mintile lui X si Y, familisti convinsi.
Doar incercandu-l veti sti din care categorie faceti parte!
(recenzie facuta ascultand Jay Price- Devil’s Bride)

Stilettos on Lex intra in categoria fructatelor joviale cu usoare accente de flori pe fundal. Para este nota lui principala, insa e departe de cum e redata de exemplu in mult discutatul Petit Cherie Goutal. O nota care a produs multe catastrofe olfactive.

Aici miroase a para verde pe o parte si coapta pe cealalta, care mai are pana da de tot in parg. E inca tare si nu are o aroma dulce. Dar prospetimea ei si naturaletea compenseaza. Miroase proaspat, e un parfum care incepe si se termina vesel si pozitiv, infuzat de lumina si sperante. Ca inceputul unei iubiri.

Apoi, pe langa para incep sa simt si garoafa picanta, usor pudrata, dar fara intentia de a deveni retro. Poate o ajuta notele verzi din fundal care alimenteaza parfumul cu o vioiciune molipsitoare. Parfumul are un siaj delicat si neinvaziv, devenind ca o aura diafana in jurul tau. Putea fi mai senzual pentru numele lui.

Un parfum ce pare intentionat creat pentru a-l purta ziua pe temperaturi inalte la haine subtiri si e genul de miros care iti transmite buna-dispozitie chiar si intr-o zi mai putin incantatoare.

Exact ca o noua pereche de stilettos. Si poate porti parfumul acesta mai des decat pe ei :).

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Jul et Mad Paris Stilettos on Lex fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Jul et Mad Paris Stilettos on Lex, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Stilettos on Lex dupa Jul et Mad Paris. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Stilettos on Lex de Jul et Mad Paris reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Bottega Veneta Bottega Veneta Xerjoff Lira Puredistance Opardu Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Guerlain Mon Precieux Nectar By Kilian Back to Black Xerjoff Bouquet Ideale Lorenzo Villoresi Teint de Neige Frederic Malle Portrait of a Lady Frederic Malle En Passant Frederic Malle Carnal Flower Amouage Amouage Lyric Woman Juliette Has A Gun Lady Vengeance A Lab on Fire What We Do In Paris Is Secret Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Terry de Gunzburg Ombre Mercure Chanel Les Exclusifs de Chanel Misia Tom Ford Noir de Noir Guerlain Shalimar Parfum Initial J.F. Schwarzlose Berlin Trance