Designeri » I-K » Oriental « Grupuri

Attar de Roses Keiko Mecheri de dama

Attar de Roses Keiko Mecheri de dama

Attar de Roses de Keiko Mecheri este un parfum Oriental de dama. Attar de Roses a fost lansat in 2010. Notele de varf sunt iasomie, ambra, trandafir, pielarie, note lemnoase si trandafir Taif;

iasomie ambra trandafir pielarie note lemnoase trandafir Taif

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Attar de Roses by Keiko Mecheri.

Aromatics in White

Attar de Roses Recenziile parfumurilor

Alexandra13
Alexandra13

Niciodata nu am iubit trandafirul...de ce?pentru ca pur si simplu mi-a macelarit simturile intr-o vacanta de 2 saptamani pe meleagurile mult iubite ale Reginei Maria( Balchik,Bulgaria).Se stie ca bulgarii sunt cei mai mari iubitori de trandafiri si incearca sa ti-i indese in suflet sub toate formele posibile,de la apa de trandafiri pana la sapunuri si parfumuri si servetele si etcetera.M-am ferit mult de aceasta combinatie intr-un parfum,pana cand marinimoasa Andrada( multumesc tare) mi-a daruit cateva mostre pentru a-mi netezi inceputul de drum in minunata lume a parfumeriei de nisa,printre care si Attar de Roses... Eeeeee,si aici incepe love story-ul meu cu trandafirul mult ocolit! Doamne cat imi place,ce copila ma face sa ma simt,exact ca si cum as primi un imens buchet din zeci de trandafiri rosii,mari ,carnosi si inmiresmati de la un baiat de care sunt indragostita in tacere.Nu ma pot abtine sa-mi duc incheietura la nas si sufar ca nu ma invaluie din toate partile,dar sunt hotarata sa-mi curm durerea inlocuind darul primit de la Andrada cu o cantitate mult mai mare de aceasta minune nesperata!

Parfumul a fost descris absolut excelent de fetele ce l-au recenzat pana acum, asa ca adaug si eu ca acest parfum este unul cu si despre un trandafir rosu intens, destul de dulce si doar usor acrisor, ca o dulceata de trandafiri. Parfumul nu este apos, are substanta, este usor ambrat si foarte feminin si elegant. Siaj moderat, persistenta buna Evaluare: 8/10

ala2006
ala2006

Dulceata de trandafiri! Nu, acum e un buchet de trandafiri roz, proaspat culesi! Stati asa, e un buchet de trandafiri grei, catifelati, pudrati! Ah, iar un pic de dulceata de trandafiri! Parca si un pic de lichior din trandafiri :)
Parfumul asta se joaca ca simtul meu olfactiv de cate ori imi miros mana!
Am fost foarte curioasa sa il testez pe castigatorul primului loc in saptamana tematica a trandafirului.
Cred ca este perfect pentru iubitoarele acestei note. Pe pielea mea e schimbator si ma amuz de fiecare data cand il miros. Oare ce aroma imi va arata de data asta?
Desi nu e nota mea preferata, il admir pentru ca imi pare bine facut si nu e coplesitor din cauza siajului destul de mic.
In lista preferatelor mele ramane insa in top Calypso, rivalul sau, doar din simplul motiv ca acolo trandafirul e pe picior de egalitate cu muscata si paciuli si mi-e mai usor sa il port.

nelly_rose
nelly_rose

Cand l-am testat prima data, acum vreun an, am asociat Attar de Roses cu dulceata de trandafiri si pot sa spun ca dupa cateva purtari mi-am mentinut aceasta parere.
In acest parfum se simte un trandafir Ta'if indulcit, se pare, nu cu zahar, ci cu ambra. Nu simt notele de pielarie si nici ambra ca atare ci doar aceasta dulceata de trandafiri roz. Parfumul isi diminueaza usor dulceata de la inceput si ramane astfel pana la sfarsit. Dar chiar si asa, mereu mi s-a parut un pic prea dulce pentru mine si l-as fi vrut o idee mai proaspat dar e doar o chestiune de gust personal. El nu e un parfum foarte dulce.
Este extrem de feminin si "roz" fara sa fie copilaros. Nu este intens, coplesitor insa il simti toata ziua si cred ca daca maresti doza l-ar simti si ceilalti.
Este un parfum foarte purtabil, care imi place, dar pe care nu l-am putut iubi pana acum. Dar mai e timp.

Addict
Addict

Îmi place trandafirul,mai ales în grădină,dar nu mă înțeleg deloc cu el în parfumurile soliflore...sau el nu se înțelege cu mine.
Avalon9am a descris foarte bine parfumul,iar eu nu sunt aici decat pentru iubitoarele acestei minunate flori,pentru a le încuraja să testeze acest parfum!
Este foarte frumos!!!
Nu este un trandafir rece,distant,nici unul prăfos. Este un trandafir oriental,foarte ușor îndulcit în debut.Dulceața aceasta se disipează,nu se mai percepe ca atare,atunci cand trandafirul devine din ce în ce mai cald,mai catifelat,datorita ambrei.
Nota de pielărie este foarte discretă,aproape insesizabilă,așa că nu le va deranja nici pe cele care nu o agreează.
Nu-l ocoliți,iubitoare ale trandafirului!

avalon9am
avalon9am

Tocmai cand imi pierdusem speranta de a gasi un soliflor de trandafir care sa mi se potriveasca, am decis intr-o doara sa mai testez o data mostra din Attar de Roses care ma astepta resemnata si pierduta in noianul de fiole parfumate din colectie. Fusese cumparata acum cateva luni si probata la repezeala, in paralel cu Sweet Oriental Dream de la Montale care si-a impus din start suprematia prin agresiune olfactiva, impiedicandu-ma sa mai discern altceva decat siropul vascos de migdale cu miere zaharisita.
Acum imi dau seama ca bietul Attar de Roses a avut parte de o concurenta dureros de neloiala, dovada fiind impresia extraordinara pe care mi-a lasat-o atunci cand s-a putut dezvalui nestingherit de vreo alta mireasma. Cert este ca am descoperit in el absolut tot ce imi doream de la un parfum de trandafiri : este incredibil de rotund si catifelat, lipsindu-i cu desavarsire caracterul strident si auster care ma deranjeaza atat de mult la alte creatii de gen. Este si dulce, dar in limitele acceptabilului, aceasta latura fiindu-i probabil accentuata de ambra din fundal. Aceeasi nota este responsabila, alaturi de santal si pielarie, de profunzimea si originalitatea prin care se distinge acest minunat elixir de trandafiri.
Prezenta celorlalte note nu ma impiedica, insa, sa consider acest parfum drept un soliflor desavarsit, deoarece ele nu se resimt ca atare ci doar sporesc intensitatea si onctuozitatea notei principale, un trandafir ciclam de Taif surprins in plina floare, seducator si induiosator de feminin.
Numele sau reflecta evidente influente orientale, insa as indrazni sa spun ca ele se regasesc mai degraba in piramida sa olfactiva decat in interpretarea acesteia. Parfumul are o consistenta remarcabila, insa nu vadeste accentele indolice pe care le intalnim adeseori in compozitiile specifice lumii arabe.
Din fericire, calitatile sale tehnice sunt pe masura celor artistice, Attar de Roses oferindu-ne sansa de a ramane sub vraja sa un timp indelungat.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Keiko Mecheri Attar de Roses fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Keiko Mecheri Attar de Roses, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Attar de Roses dupa Keiko Mecheri. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Attar de Roses de Keiko Mecheri reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez for Her Eau de Parfum Tom Ford Noir de Noir Juliette Has A Gun Lady Vengeance Frederic Malle Iris Poudre Juliette Has A Gun Vengeance Extreme Serge Lutens Datura Noir Amouage Memoir Woman Puredistance Opardu Serge Lutens Chergui J.F. Schwarzlose Berlin Trance Byredo Bal d'Afrique Cartier Must de Cartier Frederic Malle Portrait of a Lady Guerlain Rose Nacree du Desert Cartier Baiser Vole Amouage Honour Woman Tauer Perfumes PHI Une Rose de Kandahar Montale Aoud Collection - Red Aoud Amouage Amouage Lyric Woman