Designeri » I-K » Chypre Floral « Grupuri

Iris Pourpre Keiko Mecheri de dama

Iris Pourpre Keiko Mecheri de dama

Iris Pourpre de Keiko Mecheri este un parfum Chypre Floral de dama. Iris Pourpre a fost lansat in 2009. Parfumul prezinta stanjenel, radacina de stanjenel, neroli, lichen, citrice, paciuli, vetiver si ylang-ylang.

stanjenel radacina de stanjenel neroli lichen citrice paciuli vetiver ylang-ylang

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Iris Pourpre by Keiko Mecheri.

Iris Pourpre Recenziile parfumurilor

Addict
Addict

Rose are dreptate:irisul din Prada(Absolue)este cremos,dar "bătăios".Irisul din "Iris Poudre" este,bineînțeles,pudrat,iar cel din "Impossible Iris"este,zic eu,cel mai realist dintre cele trei(si frumos împletit cu violeta).
În "Iris Pourpre" este un altfel de iris : pare fructat,datorită notei de neroli(într-o doză mică,din fericire,altfel ar fi stricat tot!).Combinația lor seamana a prună.Dar nu este un floral -fructat,nicidecum.Este un minunat parfum chypre,care se dezvoltă pe parcurs.Și se "întunecă",în sensul bun.De aceea nu este un parfum de primavară ; este un parfum de toamnă rece,un parfum de seară,elegant fără a fi opulent.
Cand îl port, îmi spune o poveste melancolică,povestea unei iubiri neîmpărtășite,care a lăsat pentru totdeauna o rană purpurie în suflet...

Este un parfum cu iris si note fructate, precum pruna, plus paciuli. Nu este deloc un parfum suav, de primavara, cum ar putea reiesi din note, ci este un chypre-fructat in toata regula, care chiar miroase purpuriu si usor aspru. Nota pudrata este aici in minoritate, nicidecum in prim-plan! Imi pare un parfum opulent, dens, de toamna tarzie sau de seara. Nota de paciuli se simte din ce in ce mai pregnant, odata cu evolutia parfumului. Siajul si persistenta sunt moderat-bune. Nota mea: 7/10

Un parfum foarte interesant cu multa personalitate datorita caruia descopar cat de mult incepe sa-mi placa irisul ca nota. Nu are nimic din irisul Prada, nu e deloc rece si pudrat. Dar aristocratic e. Desi nota de iris este proeminenta, parfumul nu pare soliflor, caci se remarca si niste note fructate in spatele lui asemanatoare cu cele din Umé ca de pruna si osmanthus si as spune chiar si o infima doza de aldehide. Simt si o boare fresh la inceput, insa planul lui nu este sa ramana proaspat ci sa devina treptat dar sigur un chypre elegant si cremos. Deloc sfios, avand un siaj remarcabil, cu siguranta e minunat pe vreme mai rece. E genul meu de parfum, uneori recunosc imediat un parfum care-mi merge direct la inima. Iris Pourpre contrar multor pareri pe mine nu pare deloc luminos si cristalin, din contra ii descopar niste profunzimi de parfum de seara, de genul celor pe care le asociezi numai cu nuante inchise, de aceea si numele i se potriveste perfect, un iris purpuriu ca asfintitul...

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Keiko Mecheri Iris Pourpre fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Keiko Mecheri Iris Pourpre, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Iris Pourpre dupa Keiko Mecheri. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Iris Pourpre de Keiko Mecheri reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Bottega Veneta Bottega Veneta Frederic Malle Carnal Flower Juliette Has A Gun Lady Vengeance Robert Piguet Alameda Puredistance Opardu Hermes 24 Faubourg Guerlain Shalimar Parfum Initial Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Serge Lutens Nuit de Cellophane Rance 1795 Rose de Rose Amouage Memoir Woman Boucheron Boucheron Atelier Cologne Vanille Insensee A Lab on Fire What We Do In Paris Is Secret Guerlain Mon Precieux Nectar Keiko Mecheri Loukhoum By Kilian Back to Black Serge Lutens Datura Noir Lorenzo Villoresi Teint de Neige Estée Lauder Private Collection Tuberose Gardenia