Designeri » I-K » Oriental Floral « Grupuri

Loukhoum Keiko Mecheri de dama

migdale
miere
Loukhoum Keiko Mecheri de dama Imagini

Loukhoum de Keiko Mecheri este un parfum Oriental Floral de dama. Loukhoum a fost lansat in 1998. Nota de varf este paducel; notele de mijloc sunt trandafir, migdale si note florale; Notele de baza sunt mosc, vanilie, note lemnoase si miere alba.

paducel

trandafir migdale note florale

mosc vanilie note lemnoase miere alba

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Loukhoum by Keiko Mecheri.

Sweet Oriental Dream
Rahat Loukoum
Amandes Orientales
Rania
Teint de Neige

Loukhoum Recenziile parfumurilor

olga.stefan
olga.stefan

Am decant din acesta şi Sweet Oriental Dream de la Montale. Dacă le văd certele similitudini, dictate şi de note, aş spune că safe pentru purtat în contexte sociale diurne este doar Loukhoum, al cărui caracter foarte pudrat îi atenuează din atributele dulcege, transformându-le în note de parfum, iar nu elemente realiste dintr-un desert. Montale este superb şi el, dar mult mai îndrăzneţ şi erotic.

Mă aşteptam la ceva deşănţat de dulce,însă calitatea certă a ingredientelor prelevează şi, astfel, Loukhoum este un parfum rafinat, de bun-gust, care nu va strepezi dinţii nimănui, ci va atrage complimente. Pe bună dreptate popular şi iubit, totuşi, cam piperat preţul, din punctul ăsta de vedere Montale e mult mai corect.

Este un parfum duulceeeeeeeeeeeee... pana la limita suportabilitatii. Dar este un dulce extrem de calitativ, ce miroase a rahat turcesc cu migdale si extra-zahar. Pentru mine este gurmandul cel mai gurmand, la fel ca si Sweet Oriental Dream al lui Montale, cu care se aseamana in proportie de 95 % (acela parca este si mai puternic si mai longeviv, Loukhoum de domoleste dupa un timp).
Siaj si persistenta bune. Evaluare: 9/10 (10/10 ia Sweet Oriental Dream...)

ala2006
ala2006

Dulce! Atat de dulce in deschidere, incat am avut efectiv senzatia ca stau in fata unei tavi imense plina cu acele cubulete de rahat turcesc ce ascund in mijloc cate un sambure de migdala si sunt pudrate in exces cu zahar! Dar spre marea mea surprindere e un dulce atat de frumos incat mi-a parut rau cand s-a domolit. Apoi imaginea s-a schmbat intr-un frumos bol plin cu miere si migdale, in care pluteste un betisor de vanilie.
Desi nu sunt mare amatoare de dulce in general, parfumul asta, pe care eu l-as cataloga oriental-gurmand, m-a surprins in mod foarte placut. Mi se pare vesel, optimist si te invita sa lasi supararea la o parte si sa te bucuri de viata! Mi-a adus instantaneu zambetul pe buze.
Sa nu mai spun ca tare as dori sa gust din dulciurile pe care mi le evoca! :)

sigrid
sigrid

Va rog, dati-mi un pahar cu La vie este belle sa ma racoresc….o carafa cu Flowerbomb pentru refresh!
Plutesc pe norisori albi cand mai grosi, cand mai subtiri , de zahar pudra….
Visez? Prizez? Mi-au pus ceva in cupa cu sampanie?
Utopie curata sa incerci sa distingi notele! Nici macar in piramida oficiala nu s-au obosit sa le desluseasca pe de-a-ntregul! Acel “floral notes” listat dupa nota de trandafir mi se pare ca e un corespondent perfect al lui “ETCETERA.”
Cu imaginatia gata sa-mi plezneasca de atata incordare, simt si eu trandafirul cu petale strivite sub neiertatorul strat de zahar pudra…
Cu simturile paralizate ca atunci cand nu reuseste bine anestezia generala si "vezi" tot dar nu simti nimic , gasesc puterea sa-mi mai spun ca acest lichid este un experiment, nu un parfum!

Adelinasworld
Adelinasworld

Loukhoum e pentru mine caldura intr-o sticluta. Nu mi s-a mai intamplat cu niciun parfum sa ma faca sa simt atata caldura, bucurie si siguranta. Loukhom ma tine in brate protector si eu nu ma pot abtine sa nu imi adulmec incheieturile cu ochii inchisi si zambetul pe buze.

In acest parfum disting foarte bine notele. Simt o migdala gurmanda, dulce si opulenta, imbracata in miere aurie. Vanilia isi face si ea simtita prezenta imbogatind acest parfum desprins din 1001 de nopti. Parca vad in fata mea zaharicalele arabesti intinse pe platouri colorate. Disting si un usor iz de tamaie, dar nu stiu de la ce note ar putea sa vina. Moscul apare la final si acopera compozitia, totusi fara a fi gretos.

Siajul si persistenta sunt de exceptie - un parfum minunat!

Sa numesti Loukhoum parfum e ca si cum ai spune ca icrele negre iti tin de foame. Nu, Loukhoum nu e parfum, ci un fenomen olfactiv de mare rasfat. Il savurezi si te lasi sedusa (si seduci) de aromele lui colorate si dulci care formeaza cel mai gurmand parfum posibil. Interesant si admirabil este faptul ca desi te ustura putin gatul de la el ca dupa o felie de tort Krantz, ingredientele din el par a fi de buna calitate, neavand nimic artificial. Aroma de pricomigdale delicioase scoase tocmai din cuptor, vanilia si mierea, zaharul caramelizat si trandafirul de cofetarie aduc o buna dispozitie spontana. Este inimaginabil de concentrat si siropos, de aceea il recomand alaturi de un pahar mare cu apa rece.

Seraphina
Seraphina

Un deliciu cald ca un vis frumos! Iubesc acest parfum select, s-ar putea chiar sa fac din el semnatura mea! Ha, ha, dar asta chiar ar fi cam greu la cat de repede imi schimb eu parere despre un parfum sau altul, pana ma hotarasc descopar ceva nou si sotul meu trebuie sa imi comande mereu altceva ca sa fiu zambitoare. Totdeauna voi fi fericita cu acest parfum, chiar daca o sa ma mai plictisesc oarecum de el tot il voi pastra aproaape de suflet.

Loukhoum by Keiko Mecheri 4.19 out of 5 based on 26 ratings and 7 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Keiko Mecheri Loukhoum fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Keiko Mecheri Loukhoum, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Loukhoum dupa Keiko Mecheri. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Loukhoum de Keiko Mecheri reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

By Kilian Back to Black Frederic Malle Lipstick Rose Amouage Amouage Lyric Woman Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Molinard Habanita Guerlain Insolence Eau de Parfum Christian Dior Dior Addict Eau de Parfum Christian Dior Dior Addict Lorenzo Villoresi Teint de Neige Juliette Has A Gun Lady Vengeance Serge Lutens Datura Noir Guerlain L'Instant de Guerlain Kenzo Kenzo Amour Frederic Malle Carnal Flower Chanel Allure Sensuelle Frederic Malle Musc Ravageur Christian Dior Hypnotic Poison Thierry Mugler Alien Essence Absolue Viktor&Rolf Flowerbomb Xerjoff Lira