Designeri » I-K » Floral Lemnos Mosc « Grupuri

Peau de Peche Keiko Mecheri de dama

Peau de Peche Keiko Mecheri de dama

Peau de Peche de Keiko Mecheri este un parfum Floral Lemnos Mosc de dama. Peau de Peche a fost lansat in 2002. Parfumul prezinta lemn de santal, note pudrate, iris, mosc, piersica alba, ambra si note lemnoase.

lemn de santal note pudrate iris mosc piersica alba ambra note lemnoase

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Peau de Peche by Keiko Mecheri.

Aimez - Moi

Peau de Peche Recenziile parfumurilor

Wow! Peau de Peche este un parfum suav si frumos. O piersica lipsita de dulceata, cred ca este necoapta, verde, imbracata in doar un strop de baby-powder, cat sa fie ingenua. Nu este un parfum pudrat, ci oarecum cremos, dar nu dens, ci usor, ca un fulg.
Este mai mult un parfum pentru rasfatul personal, fiindca are siaj moderat-redus si persistenta moderata. Desi calitatile lui tehnice nu ma dau pe spate, imi pare totusi un parfum de o finete aparte.
Evaluare: 8/10

sigrid
sigrid

Mana intinsa care nu spune o poveste….nu primeste nimic!
Asa ca si parfumul trebuie sa-mi spuna o poveste! Povestile sunt pentru copii sau pentru oameni mari ! PEAU DE PECHE e povestea pentru copii cu printesa si bobul de mazare ascuns sub un teanc inaaalt de saltele.
Aka avem delicatete, finete, dragalasenie si chiar frumusete, pentru ca , nu-i asa, o printesa nu e suficient sa fie draguta, ea trebuie sa fie neaparat frumoasa!
PEAU DE PECHE e despre piersica …dar despre o baby piersica, oricat de ciudat ar suna asta! Aroma e subtila, ascunsa sub alte note si ca sa o gasesti trebuie sa inspiri adanc o data, apoi inca o data….. apoi nasucul in vant prinde exact nota ca doar e nasuc de printesa sensibila, in stare sa simta un bob de mazare sub ditamai saltea.

Nu sunt la prima intalnire cu un parfum Mecheri si vad ca de fiecare data spun “Nice to meet you!”. Si nu o fac din politete ci pentru ca asta imi evoca parfumurile Mecheri, o intalnire placuta, cu cineva fermecator, manierat, cu care te intalnesti pt small talk . Si care atunci cand vorbeste isi tine cuminte mainile in poala( eventual inmanusate…)
Nimic bang bang dar asta e, nu toate intalnirile trebuie sa se termine cu parul ciufulit si rujul sters, nu?
Daca ar fi fost sculptura, pentru mine PEAU DE PECHE ar fi fost “Cumintenia pamantului “ a lui Brancusi.

rafaela
rafaela

De departe este cel mai ingenuu si ingenios parfum pe care l-am mirosit vreodata. E adevarat ca am si o inexplicabila slabiciune pt duduia Mecheri…
Am avut un decant pe care l-am si purtat, anul trecut. O saptamana intreaga… Mi l-am cumparat fara sa citesc prea multe despre el si ma asteptam sa fie excesiv de pudrat. Dar surprise! Piersica, nemaipomenit de naturala, e f subtil pudrata. Aroma dureaza cateva minute si se preschimba intr-un stanjenel dulcinel, dragalas si fortos. E de remarcat modul inedit prin care se face trecerea de la piersica la iris. Ramai efectiv naucit!
Inca ceva, acest iris, eu, personal, l-am mai mirosit in Infusion de Tubereuse Prada. Da, da, nu e listat, stiu! Pielea mea dezvolta irisul f bine, nu ma invidiati, va rog! :)

Keiko Mecheri se joaca oarecum cu focul aici, facand un soi de Petite Chérie (Annick Goutal) dar cu piersica. E un teren minat joaca asta cu note de piersica si para (Goutal), fiindca FOARTE rar o nimeresti bine si nu compui bombe chimice declansatoare de vertij si migrena. Spun asta pentru ca cele doua seamana oarecum si Petite Chérie are o reputatie indoielnica, de parfum slab si artificial.

DAR Mecheri reuseste totusi sa produca alt efect, chiar la pol diametral opus: o frumusete de parfum de o delicatete rara. Miroase suav si inocent a puf de piersica dulce si pudra de bebelusi. E linistitor, calm, fin, ca mirosul pielii de prunc dupa baita.

Peau de Peche este una din cele mai reusite interpretari ale candorii si puritatii din universul parfumurilor.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Keiko Mecheri Peau de Peche fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Keiko Mecheri Peau de Peche, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Peau de Peche dupa Keiko Mecheri. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Peau de Peche de Keiko Mecheri reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Lorenzo Villoresi Teint de Neige Frederic Malle Musc Ravageur By Kilian Back to Black Guerlain Shalimar Tom Ford Noir de Noir Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Profumum Roma Alba Keiko Mecheri Loukhoum Serge Lutens Chergui Amouage Amouage Lyric Woman Amouage Memoir Woman Agent Provocateur Agent Provocateur Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her Juliette Has A Gun Citizen Queen Bottega Veneta Bottega Veneta Montale Chocolate Greedy Frederic Malle Portrait of a Lady Robert Piguet Fracas By Kilian Love by Kilian Frederic Malle Lipstick Rose