Designeri » I-K » Oriental Condimentat « Grupuri

Kenzo Jungle L'Elephant Kenzo de dama

Kenzo Jungle L'Elephant Kenzo de dama

Kenzo Jungle L'Elephant Kenzo de dama Videouri
Kenzo Jungle L'Elephant Kenzo de dama Imagini Kenzo Jungle L'Elephant Kenzo de dama Imagini Kenzo Jungle L'Elephant Kenzo de dama Imagini

Kenzo Jungle L'Elephant de Kenzo este un parfum Oriental Condimentat de dama. Kenzo Jungle L'Elephant a fost lansat in 1996. Creatorul acestui parfum este Dominique Ropion. Notele de varf sunt mandarina, cuisoare si chimion; notele de mijloc sunt chimion, mango, heliotrop, ylang-ylang, lemn dulce, gardenie si cardamom; Notele de baza sunt ambra, paciuli si vanilie.

mandarina cuisoare chimion

chimion mango heliotrop ylang-ylang lemn dulce gardenie cardamom

ambra paciuli vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Kenzo Jungle L'Elephant by Kenzo.

Puzzle No. 1
White Tubereuse
Shingl
Casmir

Kenzo Jungle L'Elephant Recenziile parfumurilor

Maria25
Maria25

Parfumul pe care l.am preferat in perioada liceului,sufocand colegii de clasa :))l.am recumparat de curand si ceva este schimbat,nu mai are mirosul acela cald condimentat a devenit aspru..fiind putin diferit de cum imi aminteam eu..
Siaj bun ,persistenta buna

Sorana P
Sorana P

sa va povestesc cum am desoperit eu acest parfum (si mi-a castigat respectul). E o poveste cam creppy dar este povestea mea si a lui Kenzo Jungle :)
Am terminat facultatea de drept iar in anul 4 (cred ca prin 1998) eram la seminarul de medicina legala...da...da...la disectii....
Presupun ca va puteti imagina e mirosuri erau acolo...cativa baieti au lesinat...cat despre mine....nu simteam decat un miros de parfum ...atat ...nu il simteam decat pe el...pe Kenzo Jungle.
Fascinata de miros (si conjuntura in care l-am simtit) am inceput (ca un caine) sa imi adulmec colegele pana am ajuns la cea "vinovata" pe care, cu ochii scosi din orbite am intrebat-o "Femeie...cu ce esti data??? Nu imi vine sa cred cum miroase....in toata nebunia asta eu nu am simtit decat parfumul tau !!!"....si asa a inceput povestea mea cu Kenzo Jungle Elefant :))
Bine...acuma na....eu sunt un acel caz fericit ....ma prinde kenzo jungle (zic eu:)...nu am primit reclamatii in atitia ani :))
Update: mi-am achiziționat o sticluță din Elefantul reformulat. Reformularea este acceptabila, din punctul meu de vedere (prin comparație cu o sticluță din același parfum dar nereformulat). Intr-adevar te izbesc cuișoarele mult mai tare dar...mi-e întotdeauna mi-a plăcut mirosul de cuișoare :D
Același siaj și persistenta are și varianta reformulata, adică maxim.

dana22
dana22

Varianta actuala nu e nici pe departe atat de buna ca si cea initiala. Acum e un melanj de sctisoara si cuisoare, dus la extrem...urla de-a dreptul...si persisiiistaaaaaa.....
Ma surprinde comparatia cu White tubereuse cu care n-are de a face in niciun fel.

Roxxanna
Roxxanna

L-am testat cu reticenta, un puf mic pe incheietura mainii, pregatita sa fug la baie sa-l spal in cazul in care imi muta nasul din loc. Nu a facut-o, doar mi-a demonstrat inca o data ca gusturile sunt foooarte diferite, si orice parfum ar trebui testat indiferent de parerile subiective citite. Se deschide galagios condimentat, intr-adevar, dar eu nu l-am perceput deranjant sau agresiv,poate si pentru ca am avut grija sa-l dozez cum trebuie. Dupa vreo ora insa, se transformase intr-un desert frantuzesc cremos si rafinat, absolut delicios, dar nu atat de dulce incat sa fie gretos, ci dimpotriva, foarte bine balansat si aromat. Din punctul meu de vedere este un parfum cu multa personalitate, foarte bine facut, eminamente feminin, totalmente purtabil de la inceput pana la sfarsit. Este intr-adevar un PARFUM in adevaratul sens al cuvantului,creat sa puna femeia in evidenta si sa o complimenteze intr-un mod memorabil, nu un experiment ciudat si plin de note dubioase (si care evoca orice altceva, numai eternul feminin nu)creat numai de dragul artei si al combinatiilor extravagante, cum sunt fooooarte multe pe piata in ziua de azi. In plus, este un parfum festiv, perfect pentru perioada sarbatorilor de iarna. Singura mea nedumerire este numele lui :-D

iulianada

L-am avut si nu mi s-a potrivit. Colegii de la servici ma întrebau daca nu cumva am băut vin fiert, deoarece miroseam a scortisoara

Mauerbluemchen
Mauerbluemchen

In sfarsit l-am gasit :). L-am tot adulmecat pe ici-colo de ani fara sa am curajul de a intreba ce parfum este, pana astazi cand am aflat ca este controversatul elefantel. Eu il ador si ma bucur mult ca l-am descoperit. Este un parfum minunat care seamana oarecum cu Dolce vita insa este mult mai usor. Mai aduce usor cu Yvresse Legere. Nu inteleg cum unora le displace...eu imi doresc mult sa-l achizitionez si sper sa se gaseasca mereu pe piata. Ii iubesc!

Jaimelavie
Jaimelavie

Pe acest parfum ori îl iubești, ori îl urăști; eu îl iubesc. Este foarte condimentat, are un siaj și o persistență imensă și fiecare îl percepe diferit; unii îmi spun că miroase a scorțișoară, alții a cuișoare, alții a cocos, ba unii chiar a tămâie... Mie mi se pare că mireoase a scorțișoară+ cocos, iar peste câteva ore a vanilie... Îl ador!!

Michelle
Michelle

Un parfum opulent, foarte condimentat, în care simt cuișoarele, chimenul, notele lemnoase şi poate puţin ylang-ylang. Este excentric, original, nu trece neobservat şi este potrivit pentru serile geroase.

Mie mi se pare foarte bine făcut, iar siajul şi persistenţa sunt de excepţie. Nu trebuie exagerat cu el, ci trebuie aplicat cu mare grijă, cu mână uşoară.

hd_carmen
hd_carmen

Sunt foarte pretentioasa in alegerea unui parfum. Dar pe acesta il iubesc. Ma simt admirata, invidiata si intoarce capete. Pentru femei puternice , nu pentru cele care sunt discrete ci pentru cele care vor sa iasa in evidenta. Nu il recomand insa pentru seara ci pentru zi.Am primit pareri favorabile de la femei dar si de la barbati.

laura- crina pinta
laura- crina pinta

Este foarte persistent.Este un parfum creat pentru femeile puternice si foarte sigure pe ele.Daca nu va incadrati in categoriile mentionate nu-l purtati,ptr ca o sa primiti obiectii.Mie personal imi place si nu ma intereseaza parerea celor din jur.

Giades
Giades

E un parfum pe care am încercat să-l port, dar pur şi simplu, de câte ori l-am pulverizat pe mine, în scurtă vreme am simţit o greaţă cumplită şi o durere îngrozitoare de cap.
M-am văzut nevoită, la serviciu fiind, să mă dezbrac în baie şi să mă spăl cu săpun pe piele.
Rar am simţit o repulsie atât de mare faţă de un parfum.
E greu, tămâios, dar în sensul rău al cuvântului....mi-amiteşte de mirosul de tămâie care se răspândea din oala de lut a bunicii mele, când se sculacu noaptea în cap, în zilele de sărbătoate, ca să meargă la cimitir pentru a tămâia mormintele străbunicilor.
Oribil!

surlucia
surlucia

Nu poti trece neobservata daca porti acest parfum, este extrem de intens, printre cele mai persistente parfumuri pe care le-am incercat. Ttebuie purtat cu grija si intr-un mediu aerisit, daca nu vrei sa intoxici lumea din jur :) Dar miroase bine, a condimente, un iz oriental ce nu poate fi confundat cu alt parfum, e unic.

Valentina29
Valentina29

Il iubesc!! Ma simt o femeie puternicaaa atunci cand il port. Nimeni si nimic nu imi sta in cale!!! Se simt cuisoarele! E un parfum oriental testat Neaparat inainte de a fi cumparat. My sweet love!!

raluca_am
raluca_am

Nu am urat nici un alt parfum, pana la Kenzo Jungle L'Elephant. L-am testat si l-am spalat cat de repede am putut. Oriunde l-as simti, miroase a rachiu/palinca si imi provoaca literalmente greata. Nu fuzioneaza cu pielea purtatorului, asa incat sa-i dea o nota unica; e dominant 100%, egoist, sufocant. Si, no offense, egoiste sunt si persoanele care poarta asa ceva la birou, sau intr-un spatiu inchis.

Elena Helen
Elena Helen

Il am de un an,primit cadou de la prietena mea cu ocazia zilei de nastere. Stiam parfumul de mult timp,il testasem.Este unic,intr-adevar,ori iti place,ori il urasti,daca folosesti o pulverizare de sus si lasi sa te invaluie este perfect.Nu trebuie lasat sa curga.Eu simt doar partea lemnoasa.E misterios si lasa un siaj magnetizant daca nu e aplicat in cantitati mari cand devine inecacios!

roxcherryscorp
roxcherryscorp

Este un parfum extrem de greu şi condimentat. Cuisoarele, cardamonul, chimionul şi lemnul dulce sar în evidenţă, apoi apar notele fructate. Notele florale se pierd datorită condimentelor. Am primit cadou acest parfum acum 6-7 ani şi nu am reuşit să consum nici jumătate de sticlă.Nota mea este 5/10

raluca maria
raluca maria

categoric DA! este un parfum cu personalitate, in general incadrand o femeie puternica, matura si extrem de echilibrata.
poti recunoaste acest parfum dintr-o mie. Il ador dar din pacate nu pe pielea mea pentru ca reactia nu este una fericita. totusi ma declar o norocoasa cu Angel care pe piele imi lasa un miros de vis!

danyela
danyela

Acest parfum nu e indicat celor cu probleme cardiace. E orice, numai timid nu. Cumva imi aminteste de raftul din dulap cu mirodenii al bunicii, unde erau ascunse dropsuri si bomboane, dar eu nu l-as purta.

Am o mostra, o pastrez ca amintire a bunicii mele.

Este un parfum extrem de condimentat, extrem de indraznet, lemnos. Singurul lucru care ma deranjeaza putin este chimionul, pe care eu il simt in exces, care, in combinatie cu celelalte condimente, pe pielea mea lasa un miros ca de drojdie. Acest miros dispare insa in cam 10 minute, iar ceea ce ramane este o aroma lemnoasa, usor mentolata, care imi place foarte mult! Este adevarat insa ,ca e nevoie de putina indrazneala pentru a fi purtat la serviciu:)) Insa eu l-as purta si acolo!
Nota mea: 8/10

Zephy
Zephy

...curios. Eu il "port" de vreo trei ierni (vara mi se pare cam tare, desi mi se mai face dor de el in cate o dimineata mai racoroasa...), insa nu am primit decat laude de pe urma lui!!! Spre deosebire de perioada mea Hypnotic Poison, cand imi spuneau toti ca miros a...tamaie!

Madalina Buleandra

Sunt de acord cu tine, Hertha! Este un parfum remarcabil si, fiindca are acorduri atat de puternice, trebuie aplicat cu moderatie. L-am aplicat, intr-adevar, pentru o zi de munca, dorind sa testez cum este perceput,cat de marcant este, daca este suportabil ori ba etc si am starnit curiozitatea multora, primind, spre surprinderea mea, o serie de pareri chiar favorabile.
M-am indragostit de el cu mult inainte sa-l aplic si asteptarile mele chiar nu au fost inselate. Este intr-adevar deosebit.

@ Cyanilla
Stai fara grija, e pe cale sa fie discontinuat! Cu greu mai poate fi gasit in anumite magazine Sephora. Mi l-am procurat cu chiu, cu vai dintr-un duty free.
Te inteleg in mare masura; aceeasi reactie as avea-o si eu cand vine vorba de Prada Candy. Ceva mai dulceag si mai gretos de atata nici ca mai poate exista!

ralucucky
ralucucky

Este unul din parfumurile mele preferate. Il port in special iarna, dar depinde si de starea pe care o am. Intr-adevar, foarte puternic si detestat de multi. Nici in jurul meu nu il suporta multa lume, dar eu nu ma pot desparti de el. Ador mireasma lui condimentata imbinata cu aroma de vanilie. Ii ador persistenta si faptul ca nu trece neobservat. Intr-adevar, addictive.

Cyanilla
Cyanilla

Parfumul asta il urasc visceral.A intrat cu bocancii in memoria mea olfactiva, e ca o soacra din acel cliseistic grup de poame acre.Ceva mai nesuferit nu retin sa fi adulmecat si care sa poarte eticheta de "parfum". Curios, insa, toate ingredintele imi plac, dar in compozitia asta s-a mers prea departe. Toate se calca in picioare sa iese in evidenta.

Vedea-l-as discontinuat!

PS.Scuze fanilor.

Nu exista un parfum pe care sa-l detest mai mult. Scuze celor carora le place, nu vreau sa se simta nimeni jignit/-a. Mi se pare insuportabil de greu si de dulce, desi eu insami sunt o fana a parfumurilor oriental-condimentate. Asta insa... e prea mult.
L-am incercat o data, am dat un puf pe mana. Mereu le acuzam pe altele ca si-au turnat parfumul pe ele, de-asta miroase atat de deranjant. Am gresit. Dupa un singur puf, mi-am simtit stomacul in gat si mi-a mirosit mana pana seara, desi m-am spalat in nestire. E ingrozitor de tare, de persistent. Abia a doua zi mirosea placut, pana atunci era doar un imens "cah!!!".
Inca o data, imi cer scuze celor carora le place.

craitza
craitza

Pe hartie mi-a placut teribil,dulce condimentat,nu ma mai saturam sa-l miros.Dupa ce l-am cumparat si mi-am dat pe piele a devenit de nesuportat,miroseam ca o imensa placinta pudrata cu scortisoara.Am incercat de cateva ori,dar rezultatul a fost acelasi.

iulianada

Am primit multe obiectii, ba chiar jigniri de la cei din jur atunci cand am purtat acest parfum. Pot spune ca nu toata lumea il accepta ... mie,personal imi place dar nu-l mai port din cauza obiectiilor primite. Nu e un parfum usor de acceptat.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Kenzo Kenzo Jungle L'Elephant fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Kenzo Kenzo Jungle L'Elephant, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Kenzo Jungle L'Elephant dupa Kenzo. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Kenzo Jungle L'Elephant de Kenzo reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Christian Dior Dior Addict Christian Dior Hypnotic Poison Thierry Mugler Alien Tom Ford Black Orchid Guerlain Samsara Eau de Parfum Chanel Coco Eau de Parfum Givenchy Hot Couture Yves Saint Laurent Cinema Givenchy Ange ou Demon Thierry Mugler Womanity Guerlain Shalimar Christian Dior Dune Giorgio Armani Armani Code for Women Lancome La Vie Est Belle Guerlain Shalimar Parfum Initial Christian Dior Dolce Vita Thierry Mugler Angel Christian Dior J`adore Jimmy Choo Jimmy Choo Chanel Allure eau de parfum