Designeri » I-K » Floral Aldehidic « Grupuri

K de Krizia Krizia de dama

K de Krizia Krizia de dama

aldehide

K de Krizia de Krizia este un parfum Floral Aldehidic de dama. K de Krizia a fost lansat in 1982. Creatorul acestui parfum este Maurice Roucel. Notele de varf sunt aldehide, piersica, zambila, neroli si bergamot; notele de mijloc sunt garoafa, floare de portocal, orhidee, radacina de stanjenel, iasomie, lacramioare, trandafir si narcisa; Notele de baza sunt pielarie, lemn de santal, ambra, mosc, zibeta, lichen, vanilie, vetiver si styrax.

aldehide piersica zambila neroli bergamot

garoafa floare de portocal orhidee radacina de stanjenel iasomie lacramioare trandafir narcisa

pielarie lemn de santal ambra mosc zibeta lichen vanilie vetiver styrax

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about K de Krizia by Krizia.

K de Krizia Recenziile parfumurilor

olga.stefan
olga.stefan

Mi-am propus să îl recenzez pentru că îl am de ceva timp şi îl port uneori zile în şir, cu plăcerea şi desfătarea pe care mi le vor garanta mereu parfumurile "vechi", datate. E un grozav de iconic aldehidic în care se întâlnesc, ca piese de rezistenţă, piersica lemnoasă şi zambila amabilă aparent, dar muşcătoare şi insinuantă. Totuşi, impresia generală este a unui parfum-pergament, cu iz de bibliotecă. M-am tot gândit de ce şi cred că de vină este nota de pielărie plus lichen plus ambră plus vetiver plus acea floare de lotus care mie îmi inspiră mereu ceva mai degrabă pudrat. Ba mai mult, o prietenă a remarcat strict nota de lichen în acest parfum (în sensul de "miroase a ceva misterios, a scoarţă de copac invadată de licheni"). Poate că baza este, de fapt, structurată atât de interesant şi delicios încât propria-mi subiectivitate tinde să ignore buchetul foarte ofertant floral de la top notes şi middle notes, de aceea n-aş vrea să se înţeleagă că e strict unul dintre acele atât de căutate arome de pagini de carte veche. Trecând prin toate fazele regnului vegetal, cu răşini, rădăcini, flori mustoase, fructe date-n pârg, dar şi contrapunctat de note animalice & aldehide obligatorii într-un an ca 1982... îmi place mult!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Krizia K de Krizia fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Krizia K de Krizia, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica K de Krizia dupa Krizia. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre K de Krizia de Krizia reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Floral Aldehidic
Caron Nocturnes de Caron Estée Lauder White Linen Azzaro Azzaro Now Women Karl Lagerfeld Lagerfeld Femme Hermes Amazone Givenchy L`Interdit Frederic Malle Iris Poudre Max Factor Le Jardin d`Amour Weil Antilope Fred Hayman Hollywood Molyneux Gauloise Gianfranco Ferre Ferre