Designeri » L » Floral « Grupuri

Drôle de Rose L`Artisan Parfumeur de dama

Drôle de Rose L`Artisan Parfumeur de dama

miere
Drôle de Rose L`Artisan Parfumeur de dama Imagini Drôle de Rose L`Artisan Parfumeur de dama Imagini Drôle de Rose L`Artisan Parfumeur de dama Imagini

Drôle de Rose de L`Artisan Parfumeur este un parfum Floral de dama. Drôle de Rose a fost lansat in 1996. Creatorul acestui parfum este Olivia Giacobetti. Notele de varf sunt floare de portocal african si anason stelat; notele de mijloc sunt stanjenel, trandafir, violeta si note pudrate; Notele de baza sunt migdale, pielarie si miere alba.

floare de portocal african anason stelat

stanjenel trandafir violeta note pudrate

migdale pielarie miere alba

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Drôle de Rose by L`Artisan Parfumeur.

Drôle de Rose Recenziile parfumurilor

manuelag
manuelag

Cred ca la un moment dat voi avea in colectie toate pudrele posibile ... nu stiu de ce, dar cred ca este mirosul cu cel mai puternic magnet pentru mine. Tipator sau nu, suav sau bombastic, orice pudra in parfumerie imi place. Initial am vrut doar garoafa acestui brand, insa vanzatorul m-a tentat si cu acesta . Am citit cateva recenzii si l-am luat blind. Cam tot ce am citit despre el s-a rezumat la pudra si la Lipstick Rose, unul dintre favoritele mele. Asadar, acesta este un parfum despre mirosul de ruj, usor pudrat dar cu o oarecare onctuozitate. Mie imi place a est miros. Este cum se zice...miros de makeup.
In prima parte are un miros floral citric. Ascutimea aceea nu este stridenta. Ca sa fac o comparatie la florile de portocal, Mademoiselle Piguet este ascutit bine. Acesta este doar foarte subtil in debutul usor citric. Partea de mijloc este clar violeta. Dar nu o violeta bombastica, ci una fina si catifelata.
Nu as zice ca devine migdalat si nici mierea nu o simt. Un parfum suav cu miere sesizabila este Flora Nymphea Guerlain. Acesta este un parfum monocolor. Despre pudre , violete si trandafiri.
Siaj : 4/10
Longevitate : 6/10
Parfum : 8/10
Bineinteles , impresia este a mea si doar a mea. Nu recomand blindul in nici un caz. Sunt atatea modele de fkorale incat mi-e tare greu sa cred ca o iubitoare de florale ar iubi deopotriva si Drole de Rose si Boucheron Clasic si Poeme...
Purtatoarea : il gasesc feminin si volatil. Eu imi aleg parfumul in functie de starea de spirit si de felul in care ma imbrac. Acesta nu este nici eclectic, nici all black, nici nu are deux-pieces in corporatie. Este lejer si roz...roz pudrat...

Drole de Rose este un parfum ce nu trebuie ratat din mai multe motive: in primul rand este un floral foarte reusit si expresiv care ar putea placea multora chiar daca la baza au gusturi diferite. Mie imi lasa impresia ca ar da bine pe oricine. Apoi daca e sa vorbim de flori usoare, de un parfum primavaratic, incarcat de lumina si sarm, Drole de Rose e maestru in combinarea nuantelor de petale fine de trandafir cu cele de violeta usor pudrata. Rezultatul e plin de gingasie, un parfum care iti subliniaza feminitatea. Structura trandafirului din el pare a se schimba oarecum de la umed-verde-crud cum e in debut la ceva mai indulcit, usor de tot zaharisit cand intalneste celelalte note cu iz foarte placut si natural (miere, nectar floral, pudra), dar el ramane mereu nota cheie in amestec. Foarte frumos lucrat, nu are nimic ostentativ, nimic invechit, nimic insolit pana la urma, insa are carisma lui proprie. Se simt bine si violetele care impreuna cu trandafirul, amintesc oarecum de Lipstick Rose de la Frederic Malle, dar Drole e mai nevinovat. Daca Lipstick Rose e mai demonstrativ, un fel de Marilyn Monroe cantand languros Happy Birthday pentru JFK, Drole de Rose e doar o promisiune soptita. Un parfum care subjuga cu inocenta.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre L`Artisan Parfumeur Drôle de Rose fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre L`Artisan Parfumeur Drôle de Rose, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Drôle de Rose dupa L`Artisan Parfumeur. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Drôle de Rose de L`Artisan Parfumeur reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original Frederic Malle Portrait of a Lady Lorenzo Villoresi Teint de Neige Penhaligon`s Ellenisia Robert Piguet Rose Perfection Serge Lutens Bas de Soie Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea The Different Company Sublime Balkiss Etat Libre d`Orange Putain des Palaces Frederic Malle Lipstick Rose Hermes L’Ambre des Merveilles Guerlain Shalimar Parfum Initial Amouage Ciel Pour Femme Profumi del Forte Versilia Aurum Cartier La Panthere Penhaligon`s Cornubia Guerlain L'Heure Bleue Puredistance Opardu Penhaligon`s Violetta By Kilian Back to Black