Designeri » L » Oriental Floral « Grupuri

Oeillet Sauvage L`Artisan Parfumeur de dama

Oeillet Sauvage L`Artisan Parfumeur de dama

Vreau: 1

fin condimentat

Oeillet Sauvage de L`Artisan Parfumeur este un parfum Oriental Floral de dama. Oeillet Sauvage a fost lansat in 2000. Creatorul acestui parfum este Anne Flipo. Parfumul prezinta garoafa, ylang-ylang, vanilie, piper roz, trandafir, crin, rasina si Cheiranthus.

garoafa ylang-ylang vanilie piper roz trandafir crin rasina Cheiranthus

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Oeillet Sauvage by L`Artisan Parfumeur.

Oeillet Sauvage Recenziile parfumurilor

ala2006
ala2006

Singurul regret pe care il am fata de acest parfum e ca nu il mai gasesc! Nicaieri! :(
Despre compozitia lui s-a vorbit deja foarte bine, asa ca nu mai povestestesc si eu. Doar ca miroase superb a garofite, usor pudrate spre final, fapt ce il face si mai frumos, marindu-mi doza de regret si frustrare ca l-am descoperit prea tarziu.
Pe piele dureaza destul de mult cu siaj mediu spre mic, dar pe haine tine cu zilele.
Un parfum care mi-a adus atat de multa bucurie, chiar daca pentru putin timp, si ma bucur ca macar am avut ocazia sa-l testez.

Tocmai ce spuneam ca nu imi place garoafa in parfumerie... Dar aici imi place! Este alta poveste! Nu este acra, nu este singura iar parfumul este foarte feminin! Simt bine o garofita tanara si un crin, dar si un strop de trandafir. Bineinteles este doar usor picanta aceasta garofita, insa caracterul parfumului este floral-soft primavaratic. Nu prea pare a fi nisha, e destul de simplut, dar nu e rau facut deloc! In timp se si indulceste putin, dar nu devine un parfum dulce (sau oriental-floral, asa cum este el incadrat) ci doar se rotunjeste!
Am insa aceeasi problema cu el, precum am cu toate parfumurile acestei case: are calitati tehnice slabute - siaj moderat-redus, persistenta moderata! Poate se deschide mai bine primavara, cand este anotimpul potrivit lui! Dar este un parfum frumos! Evaluare: 8,5/10

manuelag
manuelag

Am încercat pana acum câteva garofite în parfumerie. Unele mi-au placut ( Oeillet Bengale - Aedes de Venustas , altele mi-au plăcut chiar foarte mult ( Carnation -Comme des Garcons Red Series ) , pe altele le-am găsit mai greu de purtat ( Nina Ricci- L'Air du Temps ) , insa m-am oprit total întâmplător la aceasta garofita. Bineînțeles, fiind o achiziție blind puteam sa îmi iau o mare teapa și sa mă trezesc cu cine știe ce oroare nepurtabila.
Debutul are un aer picant și floral. Cred ca nu poți face o garofita frumoasa dacă nu folosești piper sau cuișoare în combinație cu trandafir.
Eu nu pot simți în acest parfum decât o garofita picanta. Și asta îmi doream de altfel . Este un floral fain, primăvăratic, care nu deranjează și nu frapeaza.
Drydown ul este ușor vanilat, însă nu devine dulce deloc. Aerul picant îl face sa fie ușor pudrat, ceea ce mie mi se potrivește. Cheiranthus nu știu ce este și nici dacă se simte printre note.
Per total este un parfum peste medie, iar dacă as fi împătimita cu nota de garoafa, probabil l-as avea mereu în garderoba. Mă mulțumesc momentan cu cei 50 ml...
Purtatoarea: îl găsesc potrivit ținutelor lejere, în culori pastel, care sa amintească de primavara.
Locatia : :) fără restricții. ..
Nota mea : 8/10
Siaj: 7/10
Longevitate : 9/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre L`Artisan Parfumeur Oeillet Sauvage fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre L`Artisan Parfumeur Oeillet Sauvage, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Oeillet Sauvage dupa L`Artisan Parfumeur. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Oeillet Sauvage de L`Artisan Parfumeur reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Oriental Floral
Christian Dior Poison Calvin Klein Truth Lush Versace Versus Donna Acqua di Parma Acqua di Parma Blu Mediterraneo - Mandorlo di Sicilia Masaki Matsushima Suu Calvin Klein Euphoria Crystal Edition Viktor&Rolf Flowerbomb Extreme Sparkle 2008 Parfum d`Empire Cuir Ottoman DSH Perfumes Un Soir d'ete Provencal DSH Perfumes The Color Orange Rasasi Tagreed Jacques Fath Expression