Designeri » L » Oriental « Grupuri

Patchouli Patch L`Artisan Parfumeur de dama

Patchouli Patch L`Artisan Parfumeur de dama Imagini Patchouli Patch L`Artisan Parfumeur de dama Imagini

Patchouli Patch de L`Artisan Parfumeur este un parfum Oriental de dama. Patchouli Patch a fost lansat in 2002. Patchouli Patch a fost creat de Evelyne Boulanger si Bertrand Duchaufour. Notele de varf sunt chimion, paciuli, mosc alb si anason stelat; notele de mijloc sunt stanjenel, paciuli, osmanthus si mosc alb; Notele de baza sunt lemn de santal, vetiver si cedru.

chimion paciuli mosc alb anason stelat

stanjenel paciuli osmanthus mosc alb

lemn de santal vetiver cedru

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Patchouli Patch by L`Artisan Parfumeur.

Patchouli Patch Recenziile parfumurilor

Of, ce pacat ca are siaj atat de mic!!
Debutul m-a cam intrigat, fiindca era genul de patchouli pamantos, dur, cu niste note ierboase care nu-mi prea faceau cu ochiul...
Din fericire, dupa nici 10 minute se transforma, devine bland si usor dulceag. Am avut pret de cateva clipe si senzatia de fruct in compozitie (caisa?piersica?), probabil era osmanthus "de vina". Dupa acest moment nu mai simt decat un amestec cremos de patchouli si santal, foarte frumos, dar din pacate efemer. Dupa doua ore de la aplicare, il mai simt doar daca-mi lipesc nasul de incheietura- si chiar e pacat...

Merdelia
Merdelia

Utilizat de obicei ca notă de bază şi considerat adeseori pe nedrept o modalitate ieftină de a consolida un parfum, aici patchouli deţine maiestuos nota dominantă. De o profunzime extraordinară, este unul dintre parfumurile mele preferate şi până acum cel mai echilibrat patchouli pe care l-am mirosit. Foarte bine compus, sincer, curat, discret, elegant, lemnos şi pămantean, intim, sobru şi totodată mlădios, este de o naturaleţe copleşitoare.

I-aş da nota 10, însă trebuie să-l taxez pentru proiecţie şi durabilitate. Mi-ar plăcea să-l văd formulat ca apă de parfum, cu sillage adecvat şi longevitate pe măsură. Dar acesta e un "handicap" caracteristic casei L'Artisan Parfumeur.

Acest L Artisan vad ca promoveaza mai mult parfumuri artistice decat purtabile. Pentru fiecare din ele iti trebuie o stare speciala, chiar iti invoca imagini, stari! Nu zic ca parfumurile lui nu sunt purtabile, insa au ceva artistic in ele, boem... Le vad purtate de artisti plastici nonconformisti, actori, muzicieni, nicidecum de publicul larg. Ar fi pacat sa le risipeaasca un public necunoscator! Sunt cu adevarat create din suflet si pentru suflete... Nu au calitati de siaj si longevitate remarcabile, insa au o calitate ireprosabila a ingredientelor si ceea ce este cu adevarat cel mai interesant, este ca ele chiar reusesc sa exprime ceva!!!
Parfumul de fata este un paciuli warm, cald, bland, aromat, usor spicy. Notele de varf ale acestui parfum nu imi plac in mod deosebit: are asa un iz unsuros cumva in primele minute. Dar apoi.... vaaaaiii, apoi se deschide atat de frumos si elegant. Este undeva intre masculin si feminin, poate mai mult feminin acest parfum si imi evoca o stare de calm, caldura... Este fara siaj, si cu persistenta moderata, insa este un parfum frumos! Nota mea: 6/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre L`Artisan Parfumeur Patchouli Patch fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre L`Artisan Parfumeur Patchouli Patch, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Patchouli Patch dupa L`Artisan Parfumeur. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Patchouli Patch de L`Artisan Parfumeur reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Juliette Has A Gun Midnight Oud Giorgio Armani Myrrhe Impériale Lorenzo Villoresi Teint de Neige Clinique Aromatics Elixir Ajmal Wisal Guerlain Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique Juliette Has A Gun Lady Vengeance Bottega Veneta Bottega Veneta Yves Rocher Vanille Noire Farmacia SS. Annunziata Ybris Lubin Black Jade Chanel Les Exclusifs de Chanel No 22 Guerlain Eau de Shalimar Guerlain French Kiss Parfum d`Empire Cuir Ottoman Tauer Perfumes PHI Une Rose de Kandahar Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original One of Those Helium [2He] Amouage Fate for Women Lancome O de Lancome