Designeri » L » Pielarie « Grupuri

Traversee du Bosphore L`Artisan Parfumeur unisex

Traversee du Bosphore L`Artisan Parfumeur unisex

Traversee du Bosphore L`Artisan Parfumeur unisex Imagini Traversee du Bosphore L`Artisan Parfumeur unisex Imagini

Traversee du Bosphore de L`Artisan Parfumeur este un parfum Pielarie unisex. Traversee du Bosphore a fost lansat in 2010. Creatorul acestui parfum este Bertrand Duchaufour. Notele de varf sunt mar rosu, rodie si note condimentate; notele de mijloc sunt sofran, pielarie, lalele roz, stanjenel si tutun; Notele de baza sunt trandafir, miere alba, zahar, fistic, mosc si nugat.

mar rosu rodie note condimentate

sofran pielarie lalele roz stanjenel tutun

trandafir miere alba zahar fistic mosc nugat

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Traversee du Bosphore by L`Artisan Parfumeur.

Skin on Skin

Traversee du Bosphore Recenziile parfumurilor

Kristal Again
Kristal Again

Un parfum foarte, foarte frumos, in care am cautat latura gurmanda si care m-a surprins mai intai prin faptul ca e foarte greu de definit. Miroase prafos-dulce, nehotarat,nostalgic...

Nu este un gurmand, decat poate pentru amatorii de clasice vintage, care si-au obisnuit nasul cu parfumuri abstracte si compuse simfonic si care pot recepta dulcele din TdB ca pe un "dulce" adevarat. Dar, pentru toti cei care sunt fani de gurmande adevarate, acesta NU este un parfum gurmand, poate doar gourmet. In inima lui este un combo de trandafir si violeta bombonoasa, pe care geniul lui Duchafour il ascunde in straturi discordante si neasteptate ce se desfac intr-un fel de evantai olfactiv si te duc in directii nebanuite si surprinzatoare. Trandafirul, violeta, fructele, pielea intoarsa se intrepatrund si se continua ca note una pe alta.

Este un parfum de atmosfera, cu o piele intoarsa fina si uscata, peste care simt ceva ca o faina proaspat cernuta, niste note dulcege si, din cand in cand, iluzia unei nuga cum se facea odata. In felul lui are o inocenta de poveste. Pentru mine, chiar daca nu mi-a dat ce am cautat (adica aerul dulce trandav al Stambulului cel plin de placinte insiropate si baclavale), TdB ramane cea mai placuta piele din cate am gasit eu pana acum (nu e o nota pe care sa o prizez, asa ca ma incant teribil ca aici e chiar frumoasa). In sfarsit o piele draguta si feminina care nu miroase a lipici sau a fabrica Antilopa! Parfumul miroase a dulce-din-copilarie, aduce putin si cu izul cartilor de bibiloteca, e retro, e placut, si aproape ca nu-l pot numi parfum de parfumat ci parfum de visat.

Lonegvitate foarte buna si proiectie de pension. E un parfum cuminte :))
Cu toate astea, eu il laud, defapt ce spun eu, il iubesc de-a dreptul si il consum cu lacomie, in orice anotimp, la orice ora si in orice imprejurare! Dar cel mai frumos se dezvaluie in toamnele reci și ploioase când reușește performanta de a pune intre purtător și griul absolut un zid de bine și de fericire.

mariain
mariain

Doamne, n-am crezut ca o "traversare" poate dura atat si poate fi asa de chinuitoare... Nuuu, nu e rau parfumul, dimpotriva, e asa de bun ca in primele 15 minutele ma innebuneste efectiv, spune-mi dragutule ce sa fac sa nu te schimbi/atenuezi si chiar sa te faci "nemirosibil" in asa de scurt timp?! Tace indaratnic.
Mariadid i-a surprins excelent mirosul de cozonac cu mar, vanilie si muuulte alte condimente in minuscule cantitati si inedite impletiri - e o mireasma atat de minunata, fara sa fie "culinara", e chiar un parfum cum n-am mai intalnit, frumos si armonios de la inceput pana la sfarsit! Dulce si picant, plin de arome pe care nu ma pricep sa le identific, complex fara sa devina complicat, dulce fara sa ajunga greu, usor si imbietor-invaluitor... La un moment dat miroase ca un birouas de copil cu farfurii pline de mere coapte cu vanilie si zahar alaturi de colacei impletiti cu miere, rahat turcesc si stafide, printre creioane proaspat ascutite, caiete curate si o mama dulce, zambitoare si cocheta, frumos-mirositoare, aplecata tandru peste manuta care scrie! Nu stiu sa redau altfel mai fidel mirosul! Din nefericire desi e foarte intens si proiecteaza frumos la inceput, dupa 30 min se potoleste prea mult iar in aprox 2 ore cu greu il mai simti... Nici pe esarfa n-a avut performante. Nu ma pot decide, nu de alta, dar ma simt frustrata dupa o ora, cand deja e prea atenuat, iar sa-l pulverizez din ora-n ora....fac scurta la mana!

Parfumul este unul cu aer gurmand si miroase a mere rosii, vanilie, piele, un strop de sofran picant si iris pudrat. Melanjul imi aduce aminte de mirosul de drojdie proaspata, defapt de aluatul de cozonac cu mar, proaspat scos de la cuptor (fara scortisoara). Parfumul este suav, moale, pufos, dulceag, bine facut, dar, calitatile lui tehnice lasa de dorit, ca la orice parfum marca L Artisan Parfumeur: siaj si persistenta moderate. Dar este un parfum inventiv ca miros, ce nu gasesti chiar la tot pasul. Evaluare: 8/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre L`Artisan Parfumeur Traversee du Bosphore fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre L`Artisan Parfumeur Traversee du Bosphore, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Traversee du Bosphore dupa L`Artisan Parfumeur. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Traversee du Bosphore de L`Artisan Parfumeur reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Annick Goutal Eau De Charlotte Guerlain Shalimar Parfum Initial Annick Goutal Ninfeo Mio Serge Lutens Un Bois Vanille Guerlain Insolence Christian Dior Hypnotic Poison Etat Libre d`Orange Divin`Enfant Chanel Allure eau de parfum Cartier Must de Cartier Nicolai Parfumeur Createur Le Temps d'une Fête Chanel Chanel N°5 Eau Premiere Prada Prada (Amber) Etat Libre d`Orange Putain des Palaces Annick Goutal Eau d'Hadrien Yves Saint Laurent Opium Montale Aoud Collection - Red Aoud Amouage Amouage Gold pour Femme Jean Paul Gaultier Classique Eau de Parfum Frederic Malle Musc Ravageur Cartier Baiser Vole