Designeri » L » Chypre Floral « Grupuri

Perles De Lalique Lalique de dama

Perles De Lalique Lalique de dama

Perles De Lalique de Lalique este un parfum Chypre Floral de dama. Perles De Lalique a fost lansat in 2006. Creatorul acestui parfum este Nathalie Lorson. Nota de varf este trandafir; notele de mijloc sunt piper, stanjenel si note pudrate; Notele de baza sunt paciuli, radacina de stanjenel, lichen, vetiver si cashmeran.

piper stanjenel note pudrate

paciuli radacina de stanjenel lichen vetiver cashmeran

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Perles De Lalique by Lalique.

Elle
Portrait of a Lady
Aromatics in White
Rose Noir
Amouage Epic Woman

Perles De Lalique Recenziile parfumurilor

Liviu
Liviu

Debutul acestui parfum te face să crezi că este o replică de Portrait Of A Lady. Primele 20 de minute chiar îți aduc bucuria că te poți bucura de POAL la preț redus. Apoi o cotește brusc într-un parfum metalic.
Ați luat o perlă în gură? Când eram copil am rupt siragul de perle naturale al mamei. Câteva le-am înghițit. Perlele rămase au fost strânse ulterior într-o brățară. Senzația aia nu o pot uita și acest parfum îmi recreează gustul de perlă.
Parfumul este foarte frumos. Cei care spun că este versiunea feminina a lui Encre Noire au dreptate! Dacă ai mirosit Encre Noire nu ai cum să nu faci legatura. Lichenul, vetiverul și rădăcina de stanjenel îi taie dulceața. Nota pudrata este prezenta dar se simte destul de puțin. Per ansamblu este un parfum aparte, foarte interesant, foarte feminin, elegant, persistent cu și un siaj modest. De ceva vreme îmi plac parfumurile mai altfel, cu siajul mai "cuminte". Chiar este un parfum mai... altfel. 9/10.

ala2006
ala2006

Am testat parfumul asta zile in sir pana sa ma lamuresc ce e cu el. Debutul imi aduce putin aminte de POAL, numai ca aici e ceva mai iute si mai brut, avand impresia ca simt si o vaga aroma de otet balsamic care dispare in vre-o 30 de minute. Ce ma frapeaza este ca parca ar fi doua parfumuri total diferite, purtate unul dupa altul. De la stadiul de trandafir piperat si rece coteste brusc spre faza pudrata. Ramasitele trandafirului le simt foarte vag, in schimb irisul se dezvolta foarte frumos pe pielea mea si ramane asa pana la final. Per total imi place parfumul si sunt foarte curioasa cum se va dezvolta la caldura.
Nepretentios in alegerea tinutei, are siaj bun si persistenta destul de buna.

Marisi
Marisi

O gradina de trandafiri roz, parfumati si glaciali, pudrati cu o perdea de fulgi de gheata care se asterne peste ei facandu-i sa para de portelan. Un portelan fin, delicat daca il privesti din departare insa daca te aproprii vei putea vedea stratul rece si straveziu care acopera imensul de trandafiri parfumati care isi raspundesc delicat aroma.
O boare fina de arome pamantii si pudrate fac aceasta gheata sa se risipeasca incet, pentru ca aroma trandafirilor sa-si poata dezvalui frumusetea.
Un infinit de roz parfumat, de nuante pamantii si comforate, picante si reci, pe o patura cremoasa si fina, dulce si pudrata.

lily13ana
lily13ana

Perles are un debut piperat, usor camforat si se aseaza frumos pe piele. Muschiul si paciuli se simt cel mai bine, nu este dulce deloc, insa nu il simt rece (pentru mine Alien are un debut rece), ci mai degraba putin distant. Este elegant, insa il vad purtat cu o geaca de piele, nu cu un sacou. Nu stiu cat persista, dar este genul de chypre care imi place. Este asemanator cu Marcel de la Oriflame, numai ca la acela simt trandafirul care pluteste cumva deasupra celorlalte note, pe cand aici nu il simt deloc. Mi se pare un parfum androgin, iar asta nu este neaparat un lucru rau. O baza asemanatoare am intalnit la La Perla La perla, insa mai puternica. Pot sa spun ca pentru mine reprezinta o revelatie, pentru ca mereu am ocolit parfumurile ciprate.
Edit: L-as vedea combinat cu LVEB pentru a-i lua din dulceata acestuia, sunt tare curioasa ce-ar iesi :D

rafaela
rafaela

Mi-am cumparat o mostra mai demult pentru a vedea asemanarea cu Elle care... este si nu este. Pe mine nu m-ar fi dus nasul la aceasta asemanare.
Perfect de acord cu Rose, Perles De Lalique e glacial, iute, concret. Dar, ce-mi strica bucuria, este ca o buna bucata de timp, aroma asta alba, luminoasa e insotita la egalitate de un trandafir sintetic pe care l-am simtit in cosmeticele ieftine (scuzati pleonasmul) bulgaresti, mai exact acel trandafir uleios din asa-zisele esente. Sigur stiti despre ce vorbesc! Sper sa nu le supar pe iubitoarele de trandafiri! Culmea e ca nu simt irisul :( care mai are si radacina cu el...
In concluzie: trandafir (care dispare la un moment dat), piper, paciuli si ceva "pamant" aromat; scurt si la obiect!

Aproape poti intui mirosul lui doar privind sticla alb-laptoasa, parca aburita, inghetata. Perles de Lalique e patrunzator si rece, ca un scalpel ascutit, direct, precis. Rezultatul amestecului de piper, paciuli cu iz usor camforat, lemnul de vetiver cu miros botanic, vegetal, uscat si un boboc de trandafir, este un miros original, captivant, de o eleganta simpla, austera, distanta.
Pot sa jur ca mai contine si molecula ISO E super, de parca pe sub notele descrise mai sus ar trece un rau de munte rece, un miros umed si verde de natura cruda.
Creaza fenomenal iluzia de gheata. Dar e luminos si pozitiv, ca un peisaj de iarna dimineata, neavand nimic din tristetea bacoviana.
Il vad ca si corespondent olfactiv feminin pentru masculinul Encre Noir, ar putea face o pereche buna cele doua parfumuri, dar gasit un outfit in nuante calde, tenul sa n-aiba paloare, atitudinea sa fie destinsa, altfel pe negru sau gri cuplul pare familia Adams :).

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Lalique Perles De Lalique fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Lalique Perles De Lalique, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Perles De Lalique dupa Lalique. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Perles De Lalique de Lalique reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Bottega Veneta Bottega Veneta Juliette Has A Gun Lady Vengeance Guerlain Shalimar Parfum Initial Tom Ford Noir de Noir Lorenzo Villoresi Teint de Neige Amouage Memoir Woman Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her Cartier La Panthere Chanel Allure Sensuelle Christian Dior Hypnotic Poison Keiko Mecheri Loukhoum By Kilian Back to Black Tauer Perfumes PHI Une Rose de Kandahar Frederic Malle Portrait of a Lady Amouage Fate for Women Juliette Has A Gun Vengeance Extreme Guerlain Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique By Kilian Love by Kilian Hermes L’Ambre des Merveilles Calvin Klein Euphoria