Designeri » L » Chypre Floral « Grupuri

Magie Noire Lancome de dama

Magie Noire Lancome de dama

Magie Noire Lancome de dama Videouri
Magie Noire Lancome de dama Imagini Magie Noire Lancome de dama Imagini Magie Noire Lancome de dama Imagini Magie Noire Lancome de dama Imagini Magie Noire Lancome de dama Imagini Magie Noire Lancome de dama Imagini Magie Noire Lancome de dama Imagini Magie Noire Lancome de dama Imagini Magie Noire Lancome de dama Imagini Magie Noire Lancome de dama Imagini

Magie Noire de Lancome este un parfum Chypre Floral de dama. Magie Noire a fost lansat in 1978. Creatorul acestui parfum este Gerard Goupy. Notele de varf sunt coacaze, cassia, zmeura, galbanum, zambila, bergamot si trabdafir bulgaresc; notele de mijloc sunt miere, tuberoza, radacina de stanjenel, iasomie, ylang-ylang, lacramioare, cedru si narcisa; Notele de baza sunt condimente, lemn de santal, ambra, paciuli, mosc, zibeta, lichen, vetiver, smirna si tamaie.

coacaze cassia zmeura galbanum zambila bergamot trabdafir bulgaresc

miere tuberoza radacina de stanjenel iasomie ylang-ylang lacramioare cedru narcisa

condimente lemn de santal ambra paciuli mosc zibeta lichen vetiver smirna tamaie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Magie Noire by Lancome.

Rumba
Diamond Dust Edition

Magie Noire Recenziile parfumurilor

Sorana P
Sorana P

mama l-a avut toata copilaria mea si in amintirea acelor vremuri mi l-am adaugat la colectie. Nummai este ceea ce a fost dar aduce destul de mult...si este unul dintre parfumurile din top 10 al preferintelor mele. A facut si va face parte (chiar cu noua formula)din viata mea. Este un parfum care, mie, imi inspira exact ceea ce spune si denumirea sa...magie neagra :)

TatV
TatV

Comparatia intre un parfum in formula noua si in formula veche nu trebiue facuta din urmatosrele motive:
1)UE a lansat o directiva conform careia fixatorii de origine animala sunt interzisi in parfumerie. Deci formulele sunt modificate cu fixatori vegetali.
2)Pana apuci sa termini o sticla de parfum bun si sa achizitionezi alta, tu personal treci prin transformari cum ar fi: te apuci sau te lasi de fumat, mananci sau nu condimente, ceapa sau usturoi. Poti sa urmezi un tratament medicamentos. Piti sa consumi sau nu alcool. Si tot asa mai departe.
3) Intri la menopauza sau abia iti incepi viata sexuala, sau ai tulburari ale glandei tiroide.
Toate aceste motive plus altele iti influenteaza perceptiile olfactive.
DECI MIE IMI PLACE MAGIE NOIRE SI AM AVUT O GRAMADA, IN STICLA CU DOP, CU ATOMIZOR SI MAI NOU IN AMBALAJUL ACESTA ECONOMIC.TOT IMI PLACE.

Dana Maria
Dana Maria

Unde oare or fi toate notele din descriere? Simt tamaia si atat. Ma simt de parca as fi intrat intr-o biserica in timpul slujbei de duminica. Nu imi displace, nu ma intelegeti gresit, dar e foarte liniar, tamaie cap-coada. Floral? Unde? In pomul de iarna?

andrasb
andrasb

Un parfum profund si elaborat, "de scoala veche", se simt si grija pentru detaliu si ingredientele de calitate, chiar si in varianta reformulata. La inceput are o tenta masculina, usor aspra, dar placuta, foarte "top-management-business over 50", dar apoi se imblanzeste si devine mult mai feminin decat mi-l aminteam din versiunea mai veche. In notele de baza simt foarte bine tuberoza si lichenul, completate de ceva usor citric, "pungent", probabil moscul. Imi aminteste de Boucheron, dar e mai direct decat acela, e ca o doamna de 50 de ani ajunsa la apogeul carierei, care te priveste in ochi si iti intinde mana barbateste.

Nu detectez nici "magie" si nici "noire" in el, dar este inca un parfum extrem de reusit, m-ar face cu siguranta sa intorc capul dupa purtatoare. Din pacate, nu il simti prea des (ceea ce ma poate determina ca in cativa ani, daca va mai exista, sa mi-l cumpar).

IuliaZsa
IuliaZsa

Am facut rost de curand de o varianta nereformulata de Magie Noire, pe care il consider un parfum greu, sofisticat, cu igrediente de calitate superioara. Purtatoarea parfumului este o tipa eleganta, purtatoare de haine negre si destul de inteligenta, reusind sa se impuna, dar in interior ascunde romantism.
Inceputul parfumului are un miros aromat-amar, in acesta faza aduce putin cu Bitter-ul suedez, se deschide frumos cu nuate subtile de zambila si trandafir, usor acide de la bergamota. In partea a doua de evolutie parfumul se incalzeste bine, are un miros relaxant datorita florii de Ylang-Ylang facand un melanj frumos cu tuberoza si lacramioarele, peste care se asterne un strat destul de consistent de pudra de iris si radacina de narcisa. In ultima parte de evolutie parfumul devine usor umed, cu influente animalice si de tamaie, avand un miros dulce condimentat, usor pudrat.
Siajul si persistenta sunt destul de mari, merge a fi purtat intr-o seara de toama ploioasa.

arianperfume
arianperfume

Am descoperit ca acest parfum miroase de o mie de ori mai bine daca il aplic prin metoda tamponarii decat prin pulverizare. Concentratia actuala este la fel de puternica ca si inainte dar cu anumite minusuri calitative. Prin pulverizare este un dezastru si nu imi imaginez cum ar putea fi suportat intr-un ambient cu mai multi oameni :), colegii mei cel putin, cred ca m-ar ucide....

leila_mic
leila_mic

prima 'mirosire' a fost ca si cum as fi primit un pumn in nas, exact in fata, din plin! m-a izbit si ametit, orbit si trantit la pamant ... un parfum puternic, intunecat, gotic si rece ... abia mi-am revenit dupa primul impact, dar mi-am mai dorit o intalnire ... o seara cetoasa, umeda si rece; o intalnire la marginea padurii; umbrele prind viata si te inconjoara ... oare ce se simte? misterul noptii, intunecat, sumbru dar in acelasi timp de neocolit isi face simtita prezenta ... un miros de tamaie si tuberoza umple aerul dimprejur ... vantul misca usor crengile si frunzele copacilor ... magia abia acum incepe! desi mi se pare extraodrinar de puternic, ma atrage incontinuu, nu ma pot satura de el ... pentru seara! intr-adevar MAGIC

raluca maria
raluca maria

a fost odata Magie noir... astazi este o amintire a ceea ce a fost candva...

SmashedDreams
SmashedDreams

L-m avut insa era atat de puternic incat mi se facea rau de la el...

hiacint
hiacint

Am testat parfumul nou, e un dezastru. Nu are dulceaţa şi căldura versiunii mai vechi, pe mine e un chypre combinat cu aftershave ieftin, nu e de mirare că stă pe cel mai jos raft în Douglas. Evident, este potent şi longeviv.

Ce minunat era pe vremuri! Nici acum nu e rau, doar mult mai diluat, cu siguranta muschiul de stejar a fost scos din lista de ingrediente. Am o miniatura de Magie Noir in formula originala si e fenomenal, greu, misterios, plin de nuante si extrem de elegant. La inceput este foarte compact si dens, dar dupa primele clipe in care pare cam aspru, amestecul se depliaza incet pana devine neted si catifelat in baza.
Incepe destul de ierbos si aromatic si are din start multa carisma. Un miros puternic si vital, umed, aproape rece. Imi pare rau ca nu simt tuberoza, in schimb trandafirul e perceptibil si impreuna cu narcisa arunca o adiere aproape diafana de flori peste un amestec animalic-condimentat. Forta florilor scade in timp si ramane un amestec cald de rasini si pudra de mirodenii. Este un parfum pentru femei puternice, dar cu suflet bland.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Lancome Magie Noire fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Lancome Magie Noire, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Magie Noire dupa Lancome. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Magie Noire de Lancome reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Hermes 24 Faubourg Chanel Coco Mademoiselle Chanel Chanel N°5 Christian Dior Dior Addict Guerlain Samsara Eau de Parfum Sisley Eau du Soir Chanel Chance Eau Fraiche Christian Dior Dune Christian Dior Miss Dior Le Parfum Juliette Has A Gun Lady Vengeance Calvin Klein Obsession Agent Provocateur Agent Provocateur Calvin Klein Euphoria Lancome O de Lancome Chanel Coco Noir Chanel Allure Sensuelle Christian Dior Hypnotic Poison Chanel Coco Eau de Parfum Christian Dior Dolce Vita Amouage Amouage Lyric Woman