Designeri » L » Floral « Grupuri

Poeme Lancome de dama

Poeme Lancome de dama Videouri Poeme Lancome de dama Videouri
Poeme Lancome de dama Imagini Poeme Lancome de dama Imagini Poeme Lancome de dama Imagini Poeme Lancome de dama Imagini

Poeme de Lancome este un parfum Floral de dama. Poeme a fost lansat in 1995. Creatorul acestui parfum este Jacques Cavallier. Notele de varf sunt coacaze negre, mac de Himalaya, prune, note verzi, mandarina, narcisa, piersica, bergamot si Datura; notele de mijloc sunt mimoza, pielarie, floare de portocal, frezie, iasomie, heliotrop, ylang-ylang, floare de vanilie, tuberoza si trandafir; Notele de baza sunt boabe de tonka, ambra, mosc, vanilie, floare de portocal si cedru.

coacaze negre mac de Himalaya prune note verzi mandarina narcisa piersica bergamot Datura

mimoza pielarie floare de portocal frezie iasomie heliotrop ylang-ylang floare de vanilie tuberoza trandafir

boabe de tonka ambra mosc vanilie floare de portocal cedru

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Poeme by Lancome.

Arome Arthes
Amarige
Essence d’eau

Poeme Recenziile parfumurilor

crisa
crisa

Poeme e un poem despre o dupa amiaza de inceput de vara cind teii sint in floare si totul e plin de stralucire molcoma. Un parfum optimist, nostalgic extrem de feminin si jucaus categoric purtat cu o rochie clos anii 50...de orice femeie care si-a pastrat tineretea in interior si sagalnicia in privire. Ca orice parfum de atmosfera are o personalitate invaluitoare. Fiind un parfum care incalzeste poate fi purtat si iarna, insa vara isi arata adevarata valoare.

Georgiana90
Georgiana90

Trebuie sa ii dau dreptate Irinei. JPG classique miroase a sapun! Nu vad absolut nicio asemanare intre aceste doua parfumuri. Este un parfum elegant si intr-adevar pt cele care au probleme cu migrenele este greoi(nu e si cazul meu din fericireee!)
Si pe mine ma poarta cu gandul la tei :)

irinamicut
irinamicut

Acest parfum nu seamana cu nimic..spunea cineva ca prefera JP Gaultier Classc???!!?!? nici nu se pot compara..JP Gautier are miros de ..sapun..Scuzati dar este INEGALABIL !! Am incercat toate parfumurile posibile, tot ce a aparut..nimic nu se poate compara .
Este esenta FEMINITATII !!!

Dana Maria
Dana Maria

cateyes, bine ai venit in lumea in care toata lumea s-a nascut in gradini de patchouli si ylang-ylang. :)) Si maci de Himalaya, desigur.

cateyes

Iertata sa-mi fie indrazneala, dar cine a mirosit mac de Himalaya? Nu de alta, dar vad ca multe l-ati identificat ca fiind prezent in acest parfum.

cateyes

Poeme este o oda a feminitatii.
Un parfum caruia nu i-am dat de capat de la inceput. Exact ca un "poem" pe care il citesti, iar complexitatea lui iti atinge sufletul, insa nu si intelegerea. Am simtit ca ma copleseste prin eleganta lui, asa ca m-am supus si nu am indraznit sa mi-l iau.
Am ajuns sa mi-l doresc din prima clipa cand vara a adus suflul florilor de tei peste orasul meu. Atunci mi-am dat seama ca Poeme nu trebuie neaparat inteles, ci trebuie sa il iei ca atare, sa il lasi sa te indrume la reverie si visare, sa iti redescoperi prin el feminitatea autentica si ii multumesti doar folosindu-l din cand in cand.

bibiutza
bibiutza

Foarte frumos parfumul asta.l-am ocolit o vreme pentru ca îmi intrase în cap ideea ca este prea coconos și ca trebuie sa mai treacă ceva ani și eu sa am mai multe sacouri decât blugi în garderoba :))
Nu as putea sa descriu notele și evoluția lui pas cu pas, este cum spune și liliana un nectar ( parfumul asta parca l-as bea;) dens,dulce și cremos.
Îmi miroase și mie a tei, ceea ce este minunat pentru ca eu ador mirosul teilor înfloriți.
Iar despre persistentă m-a lăsat ca la cinema: singurul parfum pe care am putut sa-l simt a doua zi dimineata.
Este extraordinar. Îmi place la maxiiimmmmm. Nota 10 cu felicitari.

muneca_brava
muneca_brava

Tei!Ceai de tei concentrat!Din tot mixul de arome pe pielea mea se simte doar tei.Este un parfum fara cusur cel putin pt mine, imi da o stare de bine cand il port, ff bine realizat, elegant, fin, foarte feminin, preferatul meu in orice sezon desi eu il port cel mai des primavara si la sfarsitul verii-inceputul toamnei.

lily13ana
lily13ana

Cand am testat prima oara Poeme am avut senzatia ca mi-am gasit parfumul vietii. Un amestec opulent, dens ca un nectar, in care nu am reusit sa disting nici macar o nota. Eu l-as incadra la categoria oriental-floral, in care, cu timpul am simtit nota de ambra si tamaie la baza. Este greu de descris combinatia de note, dar tin sa va spun ca a fost unul dintre cele mai apreciate parfumuri pe care le-am purtat vreodata.

ggabriela
ggabriela

e un vis... visez la un balci cu batoane de zaahr si un print frumos...

roxana05
roxana05

Un nume perfect pentru un parfum unic. Îl consider un punct de reper pentru casa Lancome, e bine construit, complex, dens, emană căldură. Îi acord un plus și pentru siaj, persistență și sticluța elegantă, superbă.
Simt vanilia, florile de portocal și ambra, iar nasul meu needucat mai sesizează și flori de tei, dar nota nu este listată. Cu toate acestea, needucat cum e, îl iubește și cu siguranță îl voi recumpăra.

nelly_rose
nelly_rose

Saracul Poeme, n-a avut nicio sansa inca de la bun inceput si, cu toate acestea, la aproape 20 ani de la aparitie, inca mai exista pe rafturile parfumeriilor si cucereste inimi, printre care si pe a mea.
Criticile au fost si inca sunt acerbe. S-a spus ca e un parfum urat, cu un buchet de flori de portocal opulent, sufocant si necizelat si ca mai bine iti iei Classique de la Jean-Paul Gaultier ca e tot aia dar mai bun.
Eu zic ca nu seamana prea mult si ca poti sa le ai linistita pe amandoua ca nu te plictisesti. Din aceeasi categorie ar mai fi si Hermes - 24 Faubourg, alt "stilat" care ii face concurenta. Mie imi plac toate trei.
Poeme e o licoare densa in care domina florile de portocal amarui amarui si aceasta amareala il face suportabil si atractiv. Este dens, opulent dar nu e sufocant, are aer, asta daca tolerezi florile de portocal si in general, florile albe si galbene. Eu il consider un parfum foarte frumos si bine facut, un nectar amarui de flori, vanilie si ambra care emana multa feminitate si senzualitate avand totodata si un aer chic, parizian.
Parfumul are o viata foarte lunga, cam de 10 ore, in timpul careia evolueaza mult si lent, putand astfel sa te bucuri de toate etapele lui. Vanilia intra in scena dupa multe ore si trebuie sa marturisesc ca mi-au luat cateva purtari ca sa observ ca se termina cu vanilie.
Este intens, nu e nevoie de mai mult de 3-4 pufuri. Siajul e, de asemenea, exceptional si imi place foarte mult si mirosul care ramane impregnat in textile, a doua zi de la pulverizare. Il port iarna sau toamna tarziu, pe vreme rece.
Am uitat sa spun ca toate cele 3 parfumuri au aerul anilor '90 dar pe mine nu ma deranjeaza.

Sonia Raicu
Sonia Raicu

Eu voi fi in minoritate, pentru ca Poeme mi se pare ingrozitor de strident si de agresiv. Simt in el un ocean de flori de portocal si o pruna rascoapta- ambele note imi sunt neplacute si incerc sa le evit. Poeme seamana cu JP Gaultier Classique varianta edt, un parfum care ma impresioneaza la fel de neplacut prin stridenta (Eu port numai Classique edp, pentru ca lipseste floarea de portocal si gasesc aceasta varianta mai cremoasa si usoara). Nu am inteles niciodata sucesul acestui parfum baroc si greoi. Notele de inceput mai ales sunt foarte grele si abia dupa cateva ceasuri rezist si eu la ele si mi se domoleste si durerea de cap.

Imi dau seama ca nu va fi o recenzie prea populara, imi pare rau daca deranjez prin franchete, dar parerea mea e ca purtatoarele acestui parfum chiar merita un premiu daca rezista sa il poarte, mai ales ca si tine foarte bine si miroase foarte tare. Poeme nu-mi sugereaza un poem romantic ci o blonda excesiv de platinata, cu mult bronz, genul Donatela Versace.

galateea
galateea

O încântare, acest parfum. Prima întâlnire a fost o revelaţie. Primul gând, "unde te-ai ascuns până acum?".
Să nu credeţi că e singurul parfum de casă încercat, sau că l-aş considera o capodoperă. Sunt sigură că sunt altele cu adevărat remarcabile. Însă Poeme trezeşte în mine o anumită stare şi o face de fiecare dată, indiferent de momentul zilei în care-l aplic. Pot spune că este sinonim cu fericirea.

Addict
Addict

Este un ''clasic'' elegant ,complex,extrem de feminin... şi chiar inteligent.Aşa îmi imaginez eu că ar fi mirosit Elizabeth Bennet-eroina lui Jane Austen din ''Mandrie şi prejudecată''!

danyela
danyela

Acest parfum l-am simtit la o colega de munca, este un parfum distins cu aer parizian, foarte bine inchegat. Il vad purtat ziua de o doamna peste 35 ani sau seara de o domnisoara, drept pentru care, colega mea mai tanara nu il poarta chiar zi de zi, percepandu-l ca parfum de seara.

Mimoza si narcisa fac casa buna in notele de varf si mijloc, sfarsindu-se la nivel pielii cu note de ambra si vanilie. Are siaj in prima parte si longevitate considerabile.

maeda
maeda

Nu pot sa cred ca pana acum nu am avut curiozitatea sa incerc acest parfum. Am avut impresia ca este batranicios, pentru doamne trecute de 40 si ...de ani. Cat m-am putut insela. Poeme este frumos, senzual, cald, complex, feminin, foarte elegant si sofisticat, ma face sa visez, ma binedispune. Siajul este bun, fara a fi deranjant, iar persistenta este uimitoare: un puf dimineata este suficient pentru toata ziua. Minunat!

Lexa123
Lexa123

preferatul meu <3

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Lancome Poeme fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Lancome Poeme, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Poeme dupa Lancome. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Poeme de Lancome reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Lorenzo Villoresi Teint de Neige Givenchy Amarige Christian Dior Hypnotic Poison Givenchy Ange ou Demon Chanel Allure eau de parfum Guerlain Insolence Eau de Parfum Guerlain Shalimar Guerlain Insolence Givenchy Organza Giorgio Armani Armani Code for Women Christian Dior Dior Addict Jean Paul Gaultier Classique Guerlain Samsara Eau de Parfum Givenchy Hot Couture Lacoste Lacoste Pour Femme Christian Dior Pure Poison Chopard Casmir Guerlain Shalimar Parfum Initial Christian Dior Dune Chanel Coco Mademoiselle