Designeri » L » Chypre Floral « Grupuri

Tresor L'Absolu Lancome de dama

Tresor L'Absolu Lancome de dama

Tresor L'Absolu Lancome de dama Imagini

Tresor L'Absolu de Lancome este un parfum Chypre Floral de dama. Tresor L'Absolu a fost lansat in 2013. Notele de varf sunt trandafir de Damasc si condimente aromate; notele de mijloc sunt trandafir, iasomie si paciuli; Notele de baza sunt rasina benzoica, vanilie si pielarie.

trandafir de Damasc condimente aromate

trandafir iasomie paciuli

rasina benzoica vanilie pielarie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Tresor L'Absolu by Lancome.

Tresor

Tresor L'Absolu Recenziile parfumurilor

Observ ca variantele L'Absolu sau Intense a parfumurilor imi priesc foarte mult! Sunt variante mai intense, mai intunecate si poate mai bine facute decat cele initiale!
Aici de fata avem un Tresor mai dulce si mai catifelat si... mai frumos decat initialul Tresor... Acela are cumva un aer destul de batranicios, sau asa ar putea fi perceput astazi de cei ce poarta parfumuri gurmande, ce se gasesc la mare moda acum. Ei, varianta L'Absolu este mai moderna, are si dulceata, dar are zvacul initialului, adica acea asprime spicy, insa mult domolita de notele de vanilie. Nu simt aici nici eu piersica, dar exista si aici un melanj de note fructate, nedefinite, dar intr-o proportie mai mica decat in cel initial. Ceea ce gasim placut aici, este nota de pielarie din baza parfumului, care ii da un caracter elegant si misterios, dar sa nu va imaginati vreo pielarie bruta sau puternica... este deoar o sugestie de pielarie, care da foarte bine in acest parfum.
Calitatile lui tehnice sunt satisfacatoare: siaj si persistenta bune! Evaluare: 9/10

andrasb
andrasb

De la început m-au atras atât denumirea, cât și sticla acestui parfum: denumirea, pentru că sugerează ceva intens, voluptuos, iar sticla, pentru că negrul combinat cu acel roz întunecat îi conferă o eleganță aparte. Cu toate acestea, parfumul nu e nici de o intensitate extremă, nici foarte ”dark”, așa cum ar vrea să sugereze sticla. Este mai degrabă catifelat, sau, chiar ”cașmirat”, dacă îmi pot permite ”licența”. Dacă Tresor EDP clasic trimite la mătase și tulle, Tresor L’Absolu mă face să mă gândesc la cel mai fin cașmir sau la o catifea unduitoare. Cele două sunt, în mod clar, parfumuri diferite, dar au, ambele, acea ”marcă Tresor” incontestabilă. Nu știu dacă e piersica (deși aceasta nu apare listată la varianta Tresor L’Absolu) sau un ingredient secret, dar cu certitudine această comoară ascunsă leagă foarte bine cele două parfumuri, un nas mai neavizat putând chiar să le confunde.

Dacă Tresor EDP se deschide sprințar, cu nota fructată învăluită de un trandafir proaspăt deschis, Tresor L’Absolu intră în scenă mult mai dramatic, cu un trandafir înflorit de cel puțin o zi, complet deschis, învăluit aproape imediat într-o ceață densă de vanilie ”afumată” (probabil aici stă la pândă nota de piele, nu foarte evidentă, dar prezentă cu siguranță în spatele vaniliei). Tresor EDP evoluează spre o bază ușor animalică , dată de moscul ambrat, care însoțește trandafirul sprințar din deschidere aproape pe toată durata parfumului pe piele – nota bene, pe țesături, această notă nu se simte așa pregnant.

La Tresor L’Absolu, trandafirul de Damasc își pierde treptat din putere, rămâne în plan secund, dar susține prin „jocul” său întregul parfum, ca o mare artistă ușor fanată, distribuită într-un rol secundar, care însă susține, de fapt, întreaga piesă. În schimb, vanilia și pielea își fac în continuare de cap în prim plan, se prind de piele, scot capul când una, cand cealaltă, înnebunesc simțurile purtătoarei, dar nu le place, totuși, un public prea numeros: siajul e mediu (desigur, aici depinde foarte mult și de locul aplicării, probabil se poate accentua siajul aplicând parfumul direct pe incheietură sau la baza gâtului, însă de acolo el dispare mult mai repede; eu prefer să aplic parfumurile la încheietura interioară a cotului, unde sunt preluate și de țesături și unde stau comod la căldurică o zi întreagă). Longevitatea este însă foarte bună, cel puțin 8 ore se simte fără probleme, aplicat acolo unde am menționat (atunci când l-am testat în parfumerie a durat mult mai puțin pe piele, fiindcă îl aplicasem la încheietura mâinii, dar s-a impregnat în mâneca hainei – era primavara devreme și purtam încă haina de iarnă – de unde a plecat doar după câteva zile). Surpriza vine, însă, mai spre drydown (care durează de fapt și cel mai mult), când vanilia și pielea se mai calmează și revine în forță trandafirul ”marca” Tresor, inconfundabil, prețios și jucăuș în același timp, asezonat cu un strop de paciuli, chiar dacă e, fără îndoială, mult mai matur decât în varianta EDP. L’Absolu este un must-have pentru iubitoarele lui Tresor EDP din anii 90 (care, din pacate, astazi si-a mai pierdut din putere: deși aroma e aceeași, nu a fost afectat de vreo reformulare la acest capitol, cu siguranță suferă la capitolul persistență).

Așadar, ambele parfumuri sunt Tresor pur-sânge, diferă doar ponderea fructelor (mai mare la EDP) și a vaniliei (mai mare la L’Absolu), cu mențiunea că nota de piele în cazul celui din urmă face toată diferența (și banii ). Îl voi purta cu multă bucurie pe ultimul, în sezon rece sau doar seara în sezonul mai cald (nu vara), și presimt că, alături de Teint de Neige, va deveni preferatul puloverelor mele de cașmir și al sacourilor de catifea.

nelly_rose
nelly_rose

Cum nu se gaseste decat online in Romania, l-am testat doar de vreo 2-3 ori in parfumerii, in afara tarii. Asa ca nu pot spune ca i-am surprins prea bine toate fatetele.
Pentru inceput, pot sa afirm ca sigur seamana cu Tresor si ca are persistenta si siaj foarte bune. E un Tresor mai uscat, fara fructele zemoase din original si mai intunecat. Miroase a vanilie amaruie, amareala care vine, probabil, de la acel trandafir care apare in note si care este recunoscut de multa lume. Eu, testandu-l fara o atentie deosebita pe note, nu am detectat acel trandafir clar, drept in fata, pe care-l recunosc repede. Dar nu zic ca nu e amestecat cu celelalte note. Nu e un parfum dulce dar nici lipsit de dulceata. Se pare ca si notele de piele s-ar simti vag si i-ar conferi, impreuna cu trandafirul, acea latura intunecata pe care si eu am sesizat-o.
Este mai modern decat originalul dar totusi l-as vedea potrivit pentru femei peste 30 ani. E doar o intuitie de-a mea, nu inseamna ca nu ar veni bine unei tinere de 25 ani.
La ultima purtare mi s-a parut cam sintetic si, daca stau sa ma gandesc, asta m-a oprit atunci sa mi-l iau.
Una peste alta, e unul dintre parfumurile bunicele care au iesit in ultimii ani si merita testat daca dati de el.
Deoarece l-am probat de prea putine ori nu pot sa spun ca-l cunosc foarte bine, as fi simtit nevoia sa-l mai retestez.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Lancome Tresor L'Absolu fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Lancome Tresor L'Absolu, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Tresor L'Absolu dupa Lancome. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Tresor L'Absolu de Lancome reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Chypre Floral
Comme des Garcons Comme des Garcons 2 Love Hurts La Perla La Perla Yves Rocher Comme une Evidence Avon Timeless Nina Ricci Deci Dela Christian Dior Miss Dior Cherie Eau de Printemps Macal Palma Scent of Dubrovnik Fendi Palazzo Fendi Eau de Toilette L`Erbolario Patchouli Bourjois Kobako Adolfo Dominguez U Black Mujer Stefano Canturi Canturi