Designeri » L » Floral Aldehidic « Grupuri

Arpege Lanvin de dama

Arpege Lanvin de dama

aldehide
Arpege Lanvin de dama Videouri Arpege Lanvin de dama Videouri
Arpege Lanvin de dama Imagini Arpege Lanvin de dama Imagini Arpege Lanvin de dama Imagini Arpege Lanvin de dama Imagini Arpege Lanvin de dama Imagini Arpege Lanvin de dama Imagini Arpege Lanvin de dama Imagini Arpege Lanvin de dama Imagini Arpege Lanvin de dama Imagini

Arpege de Lanvin este un parfum Floral Aldehidic de dama. Arpege a fost lansat in 1927. Arpege a fost creat de Paul Vacher si Andre Fraysse. Notele de varf sunt aldehide, caprifoi, piersica, neroli, lacramioare si bergamot; notele de mijloc sunt camelie, coriandru, stanjenel, crin, iasomie, ylang-ylang, lacramioare, trandafir si muscata; Notele de baza sunt ambra, lemn de santal, paciuli, mosc, vanilie, rasina benzoica si vetiver. Acest parfum este castigatorul premiului FiFi Award Hall Of Fame 2005.

aldehide caprifoi piersica neroli lacramioare bergamot

camelie coriandru stanjenel crin iasomie ylang-ylang lacramioare trandafir muscata

ambra lemn de santal paciuli mosc vanilie rasina benzoica vetiver

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Arpege by Lanvin.

Arpege Recenziile parfumurilor

hiacint
hiacint

Stie cineva daca Arpege a fost din nou reformulat? Pe douglas.de este prezentat ca o interpretare moderna a unui clasic. Eu am o sticluta neagra, vad ca nu prea e apreciata, care nu e cu mult diferita de Eau Arpege, dimpotriva, mai complexa si mai calda. Mi se pare parfumul cu cea mai frumoasa dezvoltare si durata de viata si care a atras, de cind il am, cele mai frumoase complimente, deloc sever, deloc masculin, feminitate in toata frumusetea ei. Dar acum m-as teme sa imi iau inca una, dupa ce am citit descrierea.

stânjenel
stânjenel

Încep prin a-mi cere scuze dacă voi răni pe cineva. Nu asta intenţionez, dar nu pot să mă prefac. Arpege-ul nu mai este ce-a fost: poate unul din cele mai frumoase parfumuri feminine din câte s-au făcut. Reformularea este un dezastru. M-a lovit cu un pumn de aldehide în faţă, atât de concentrate şi toxice, încât am crezut că leşin. Dacă ar fi să vorbesc despre note ar trebui să scriu "Aldehide, Aldehide, Aldehide..." şi să umplu rânduri întregi cu acest cuvânt. Florile abia răzbat călcate-n picioare şi strivite, asasinate pur şi simplu de "chimia" parfumului. Nu cred că vrea nimeni să miroasă numai a aldehide, când există atâtea parfumuri care au ce să "spună". Parfumul e liniar şi o ţine cum a început ore bune, îl simt bine chiar şi a doua zi după duş. (Deci are şi el nişte calităţi! - e longeviv şi proiectează mult, dar, ce folos, dacă ceea ce simţi tu şi cei din jur te trimite la spălat ca să scapi de chinul olfactiv prin care treci).
A fost frumos odată. Era o împletire de note de o mare virtuozitate şi fineţe, un adevărat arpege, un acord melodic în care notele florale se înlănţuiau cu graţie cu cele din bază, iar aldehidele legau întregul buchet armonios şi elegant. Acum e o cacofonie ţipătoare, stridentă şi toxică. L-au desfigurat, l-au mutilat, l-au distrus! Preferam să rămân cu gândul la acel ideal de frumuseţe şi să mi-l doresc toată viaţa decât să testez o oroare reformulată prost care poartă acelaşi nume. Am avut şocul pe care-l are cineva când, după douăzeci de ani reîntâlneşte o femeie ce în tinereţe îţi tăia respiraţia cu frumuseţea ei şi, care după atâta vreme este de nerecunoscut, a devenit o babă pe faţa căreia nu a mai rămas nici o urmă din ceea ce a fost odată. Am trăit această experienţă cu oamenii, dar cu parfumurile nu a fost atât de brutală, pentru că multe din cele reformulate au mai păstrat ceva din trecut.
Arpege-ul nu mai are nimic din gloria de altădată. Decât numele. Păcat!!!

[email protected]
liajoldes@yahoo.com

Un parfum greu dar dupa ce se aseaza, mie imi place. Din pacate, doar mie mi-a placut nu si celor din jur.

Lussy
Lussy

Un parfum minunat in opinia mea, elegant si care da o nota aparte. Mie una imi aminteste putin de Chanel No 5 ca miros... Eu una sunt multumita de acest parfum, desi pare foarte necacios si greu la inceput, trebuie lasat cam o ora sa se aseze si sa se mai rotunjeasca. Intr-adevar nu stiu cum miroase varianta nereformulata insa si acesta nu e deloc rau mai ales ca multumeste peste masura prin persistenta indelungata. E ca si cum te invaluie intr-un val aldehidic in care se recunosc si notele de ambra, lemn de santal, vanilie si iasomie.
Asadar un parfum divin, puternic, nerecomandabil nasurilor sensibile sau persoanelor carora nu le plac parfumurile tari, un parfum care nu este pentru oricine ci doar pentru femeile care se respecta. Arpege demonstreaza ca nu haina face pe om ci parfumul in acest caz.

Addict
Addict

Și eu tot o miniatură am avut,varianta inițială.
Nu știu de ce,dar îmi impunea respect.Cred că este(sau era) un "clasic" elegant.Varianta nouă nu o cunosc.

Lanvin Arpege in trei ipostaze diferite:

1. EDP pre-reformulare: norocul face sa am un rest intr-o miniatura. Mirosul e voluminos, elegant, cremos. Nu-i nimic ca are aldehide, ii vin bine, subliniind atat cat e necesar maretia notelor florale. Partea cremoasa vine de la santal mai incolo, acela il netezeste si-i sporeste farmecul feminin. E si opulent si gratios in acelasi timp, o calitate rara.

2. EDP actual: il am in flacon negru mat, cumparat in 2010. Deja lucrurile s-au schimbat, in defavoarea lui. Fugiti de el. Arpege e acum masculinizat, s-a asprit, s-a abrutizat cumva. N-are nimic din finetea variantei vechi, atat de deosebita! Probabil i-au redus din ingrediente si pe cele lasate le-au inlocuit cu cele mai ieftine note artificiale.

3. Eau Arpege. Il am si pe asta si este o varianta mai lejera a formulei vechi. Foarte usor de purtat, elegant, fin, clasic. Daca-l gasiti pe net (100 ml, preturile sunt variabile) si va place Arpege vechi merita acesta luat, ca stoc de rezerva. Sau, cautat Arpege edp dar in sticla transparenta, nu neagra.

Parfumul a fost dedicat fiicei lui Jeanne Lanvine, Marguerite, cadou pentru aniversarea a 13 ani. Fetita i-a pus astfel numele, Arpège, inspirata de lectiile de pian. Un mesaj emotionant de la mama la fiica, un parfum matern, de transmis din generatie in geneatie, pe care il port si eu cu gandul la mama si pe care sper sa-l poarte si fetita mea intr-o buna zi. Ii cultiv gustul pentru parfumuri bune, deja da semne de interes ;).

Mihhaela
Mihhaela

Pare sa fie conceput de Frank Capra pentru protagonistele din filmul lui "Arsenic si dantela veche". Ingrozitor!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Lanvin Arpege fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Lanvin Arpege, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Arpege dupa Lanvin. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Arpege de Lanvin reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Guerlain Champs Elysees Eau de Toilette Bottega Veneta Bottega Veneta Jimmy Choo Jimmy Choo Guerlain Samsara Eau de Parfum Chanel Chanel No 5 Eau de Toilette Lancome Magie Noire Hermes 24 Faubourg Christian Dior Dior Addict Robert Piguet Visa 2007 Amouage Memoir Woman Estée Lauder Private Collection Tuberose Gardenia Chanel Chanel N°5 Frederic Malle Carnal Flower Yves Saint Laurent Cinema Serge Lutens Datura Noir Chanel Coco Noir Robert Piguet Fracas Chloe Chloe Eau de Parfum Frederic Malle Portrait of a Lady Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her