Designeri » L » Floral Verde « Grupuri

Iperborea Lorenzo Villoresi unisex

Iperborea Lorenzo Villoresi unisex

Iperborea Lorenzo Villoresi unisex Imagini

Iperborea de Lorenzo Villoresi este un parfum Floral Verde unisex. Iperborea a fost lansat in 2010. Creatorul acestui parfum este Lorenzo Villoresi. Notele de varf sunt lacramioare, ciclama, note verzi, mandarina, portocala, piersica, flori si citrice; notele de mijloc sunt magnolie, mimoza, flori albe si lacramioare; Notele de baza sunt mosc, iasomie, floare de portocal african, note lemnoase si flori albe.

lacramioare ciclama note verzi mandarina portocala piersica flori citrice

magnolie mimoza flori albe lacramioare

mosc iasomie floare de portocal african note lemnoase flori albe

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Iperborea by Lorenzo Villoresi.

White Petals
Swan Princess

Iperborea Recenziile parfumurilor

sigrid
sigrid

IPERBOREA imi ofera aceeasi senzatia ca toaleta unui hotel de 5 stele. Intru si miroase bine, poate chiar frumos. Nici nu ma asteptam la altceva. Dar dupa maximum 1 minut , incet dar sigur, ceva se schimba. Miroase tot bine , asta e sigur, dar incep sa prind iz de chimicale , chiar daca din alea scumpe. Pentru scurt timp atentia mi-e distrasa de tablouri sau de oglinzile fancy. Apoi iar tenta chimica. De data asta nici aranjamentele florale superbe ( din flori albe majoritatea) nu prea mai salveaza situatia. Nu mai raman nici macar sa-mi refac rujul. Ma spal pe maini si in timpul asta aud inca o data pufaitul aparatului de improspatat aerul si mirosul de lacramioare invadeaza totul . Chimistii sa traiasca ! Lacramioarele astea or fi bune pentru toaletele resorturilor dar nu au nimic in comun cu mirosul verde si viu si intiparit pe viata in creierul meu.
O data pe an ma apuca dorul de a gasi parfumul verde ( la miros) perfect. Dar cum ma ia, asa ma lasa. Anul asta incepusem cautarea cu IPERBOREA . Dar nu avem chimie , pentru ca aia e in doi iar parfumul asta e el singur intr-atat de chimic incat nu are rost sa ma combin cu el.

Iperborea este pentru nasul meu un floral-cremos foarte delicat si feminin. Nu as putea vedea un barbat purtand asta.
Nota de lacrimioara se simte pregnant, dar nu este mirosul lor ascutit si verde, ci este sapunos-cremos, probabil de la doza mare de mosc pe care o are parfumul. Lacrimioara este completata si de alte note florale primavaratice.
Este destul de intens, dar nederanjant, ci fin si cochet.
Siaj si persistenta moderate. Evaluare: 7/10

ancaan
ancaan

Imi plac foarte mult lacramioarele. Imi amintesc cu nostalgie de gradina bunicii. Avea foarte multe flori de margaritar si cand infloreau, era ceva magic. Am fost foarte entuziasmata sa testez Iperborea, dar dupa vreo 10 incercari de a-l purta, am ajuns la concluzia ca nu ma prea impac cu el. Este ciudata senzatia pe care mi-o ofera: uneori imi place, alteori devine prea mult pentru stomacul meu. Dar cel mai tare regret ca nu simt deloc lacramioarele in acest parfum. Asta poate pentru ca asociez mirosul lor cu unul proaspat, translucid, curat, asa cum mi-l amintesc eu, de cand eram copil. Ce simt in schimb, sunt multe flori: flori de camp, flori de gradina, flori de glastra. O patura de petale, ceva note verzi, un strop de mandarina si un vag mosc. Cam atat. Foarte pudrat si foarte cremos totodata. Imi pare ca seamana cu crema Nivea, amestecata cu deodorant Dove. Este, cu siguranta, o experienta olfactiva. Dar nu ma simt in largul meu cand il port. Cine stie, poate in viitor il voi putea intelege mai bine.

nelly_rose
nelly_rose

Un parfum floral - verde, aerisit, in care predomina lacramioarele.
Incepe cu o aroma de lacramioara verde destul de ascutita care pe mine ma deranjeaza. Ulterior, se mai potoleste si ramane o aroma florala placuta, primavaratica si verde. Pe pielea mea rezista vreo 3 ore si are un siaj moderat.
Un parfum primavaratic placut, de incercat neaparat de iubitoarele de florale si nu numai.
Din pacate, desi mie initial mi-a placut, ulterior mi s-a parut prea ascutit pentru mine si nu s-a mai creat nicio chimie intre noi (dar posibil sa nu fie!).

In primele minute ai parte de cea mai fermecatoare uvertura formata din note verzi. Efectul lor dispare subtil cand apar lacramioarele, dar lucrurile continua sa ramana frumoase.
Lacramioarele sunt rupte din gradina, mirosul fiind exact ca cel natural si departe de a fi de moda veche. Observ cu bucurie ca este remarcabil de intens, insa siajul ramane aproape de piele. In timp se imbogateste cu alte accente florale si devine sapunos-floral-cremos, parfum perfect de primavara. Iperborea apare ca unisex, insa mi se pare foarte feminin.
Moscul apare ulterior si indulceste usor atmosfera dar fara intentii ucigase, lasand restul florilor intacte. Ar fi fost mare pacat sa le pangareasca la cat sunt de curate. Parfumul are un iz sapunos care insa nu deranjeaza deloc.
Nu e un miros de curatenie austera, ci de budoir de cocheta care tine pe masuta de toaleta mereu un buchet proaspat de lacramioare.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Lorenzo Villoresi Iperborea fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Lorenzo Villoresi Iperborea, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Iperborea dupa Lorenzo Villoresi. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Iperborea de Lorenzo Villoresi reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Lorenzo Villoresi Teint de Neige By Kilian Liaisons Dangereuses Rance 1795 Pres de Toi Frederic Malle En Passant A Lab on Fire What We Do In Paris Is Secret By Kilian Back to Black Robert Piguet Alameda Puredistance Opardu Guerlain Champs Elysees Eau de Toilette Keiko Mecheri Isles Lointaines Amouage Memoir Woman Chanel Chance Eau Fraiche Serge Lutens Nuit de Cellophane Frederic Malle Portrait of a Lady Bottega Veneta Bottega Veneta Juliette Has A Gun Vengeance Extreme Robert Piguet Fracas Hermes 24 Faubourg Frederic Malle Carnal Flower Robert Piguet Visa 2007