Designeri » L » Aromatic Fougere « Grupuri

Wild Lavender Lorenzo Villoresi unisex

Wild Lavender Lorenzo Villoresi unisex

Wild Lavender de Lorenzo Villoresi este un parfum Aromatic Fougere unisex. Creatorul acestui parfum este Lorenzo Villoresi. Notele de varf sunt lavanda, bergamot, lamaie de Amalfi, stanjenel, coriandru, frunza de dafin, galbanum si elemi; notele de mijloc sunt salvie, cuisoare, piper si ienupar; Notele de baza sunt boabe de tonka, mosc si rozmarin.

lavanda bergamot lamaie de Amalfi stanjenel coriandru frunza de dafin galbanum elemi

salvie cuisoare piper ienupar

boabe de tonka mosc rozmarin

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Wild Lavender by Lorenzo Villoresi.

Wild Lavender Recenziile parfumurilor

zozo
zozo

Dupa cum spune si numele:Lavanda salbatica...da...te izbeste destul de puternic,suficient de puternic incat sa te ameteasca pret de cateva secunde.Te readuce in simtiri lamaia care cu greu isi face loc printre tentaculele puternice ale sefei.Incepi sa te simti din ce in ce mai bine fiind invaluit intr-o aroma moale,pufoasa asemeni unei plapumioare catifelata.De acum,Doamna Lavanda te urmareste de la distanta...

andrasb
andrasb

Am primit cadou o mostra a acestui parfum impreuna cu o comanda de mostre pe Neroli.hu. Evident ca, fiind un Villoresi, a fost primul testat, chiar inaintea celor comandate. Trebuie sa mai spun ca eu ador lavanda sub toate formele, am planta in gradina, daca gasesc undeva o tufa inflorita imi umplu palmele si buzunarele cu flori, folosesc uleiul esential in lampita, am toate esentele de camera posibile, cremele si gelurile de dus, corp etc. etc. Si atunci, un parfum cu aceasta denumire nu putea decat sa-mi trezeasca cel mai mare interes, mai ales ca venea de la Villoresi, o casa pe care abia am inceput sa o descopar, dar care mi-a provocat deja niste surprize minunate. Asadar, am purces la descoperire, impreuna cu sotul meu.

De la inceput am remarcat alura masculina a parfumului, dar si usoara ambiguitate, asa incat l-as clasifica drept un unisex. Face parte din categoria aromaticelor, mai spre green.
Deschiderea este extazul oricarui iubitor de lavanda: nu intamplator, majoritatea recenzorilor spun ca le-a dat impresia de flori de lavanda proaspat zdrobite in palme. Exact asa e, nu exista alte cuvinte pentru a descrie senzatia. Nu numai florile, de fapt, toata planta e acolo, si putin pamant de pe radacini  . Dupa cateva minute, se mai domoleste, incep sa apara celelalte note, dar lavanda ramane atat de puternica, incat le cam striveste pe celelalte. Bergamota e acolo, nu iese in evidenta, dar e absolut necesara ca sa mentina intregul farmec al lavandei, e precum fundalul unui tablou de Van Gogh, cuminte, dar stralucitor, pe care explodeaza violent culorile brute. Daca tot am vorbit de Van Gogh, pe acolo pe undeva este si irisul, dar mai la marginea campului de lavanda. Cand se mai calmeaza, se simte paleta de ierburi aromatice: salvia, piperul, frunza de dafin, coriandrul, eu as fi zis si un strop de cuisoara, nu e listata, dar poate izul acesta rezulta din combinatia celorlalte.

Spre drydown, devine usor lemnos-aromatic, cald, se lipeste de piele, apare moscul (timid, de sub gramada de lavanda) si, la sfarsit de tot, abia perceptibile, boabele de tonka… ele au marele merit de a-ti tine nasul lipit de peticul de piele parfumata.
E un parfum extrem de senzorial, iti pune la treaba toate simturile si toata imaginatia. Eu m-am imaginat pe un deal din Toscana, intinsa pe iarba langa o tufa de lavanda si mirosind un buchet de ierburi aromatice proaspat culese, usor atinse de soare, la sfarsitul verii toride… in bratele barbatului iubit  Asta e filmul.

In final, am decis ca e un parfum masculin. Sotul meu l-a primit si este extrem de sexy pe piele, creeaza o intimitate olfactiva incantatoare. Aroma de final e ”addictive”, calda, umbroasa, dar inviorata de o nota vesela de salvie sau dafin sau frunza de lavanda. Persistenta nu am testat-o suficient, nu se compara cu alte Villoresi (Teint de neige de ex.), siajul este moderat. Nu am testat inca asta, dar cred ca adera bine la haine, la anumite texturi.

Cat despre anotimp, poate fi la fel de bine purtat iarna si primavara, poate chiar si vara, ramane de vazut. Ce frumos s-a jucat Villoresi cu plantele aromatice in acest parfum!

Wild Lavender by Lorenzo Villoresi 3.00 out of 5 based on 3 ratings and 2 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Lorenzo Villoresi Wild Lavender fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Lorenzo Villoresi Wild Lavender, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Wild Lavender dupa Lorenzo Villoresi. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Wild Lavender de Lorenzo Villoresi reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Aromatic Fougere
Hugo Boss Boss Selection Givenchy Xeryus Houbigant Fougere Royale Penhaligon`s English Fern Daddy Yankee Daddy Yankee Bob Mackie Mackie for Men Zara Zara Collection Man Jaclyn Smith California for Men Galimard Monsieur Galimard Azzaro Azzaro pour Homme Bois Precieux CnR Create Taurus for Men Houbigant Fougere Royale (2010)