Designeri » M » Pielarie « Grupuri

Cuir Garamante MDCI Parfums de barbati

Cuir Garamante MDCI Parfums de barbati

Cuir Garamante MDCI Parfums de barbati Imagini

Cuir Garamante de MDCI Parfums este un parfum Pielarie de barbati. Cuir Garamante a fost lansat in 2013. Notele de varf sunt piper roz, nucsoara si sofran; notele de mijloc sunt trandafir, pipirig si pielarie; Notele de baza sunt vanilie, labdanum, tamaie si lemn de santal.

piper roz nucsoara sofran

trandafir pipirig pielarie

vanilie labdanum tamaie lemn de santal

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Cuir Garamante by MDCI Parfums.

Amber Mystique

Cuir Garamante Recenziile parfumurilor

Raul
Raul

Animus si Anima

Daca acest parfum ar fi fost degustat de catre parintele psihologiei analitice Carl Jung, atunci inclinam sa cred ca a reprezetat scanteia ce a dus la formularea celor doua arhetipuri Animus si Anima. Ele reprezinta o completare a barbatului si a femeii din persepctiva spiritului. Fiecare dintre cele doua sexe detine, la nivelul subconstientului, o imagine despre celalalt.

Debutul potiunii zboara intr-o singura clipire. Disting o combinatie putin piperata, usor dulce si florala. Da, piperul roz face casa buna cu sofranul. Amprenta pe care o lasa este destul de incitanta. Primul gand ma calauzeste inspre masculinitate, insa izul usor dulce - floral care se iveste tinde catre latura feminina. Acest iz are rolul de a stampara avantul initial. Per total introducerea este echilibrata, dar surprinzatoare, prevestind o evolutie neasteptata.

Imaginea simbol al Animusului se manifesta printr-un cuceritor. Un cuceritor diferit de cel intruchipat in Musc Ravageur. Este acel barbat care isi cauta vindecarea sufletului daruind iubire. Gandul imi zboara catre Christian Slater jucad rolul principal masculin din filmul Bed of Roses. Trandafirii sunt arma de inceput a seductiei. Pe parcursul filmului, cuceritorul apare in aceeasi geaca de piele inconjurat de trandafiri, precum o mantie ce acopera caldura sa sufleteasca. Lisa Walker, personajul principal feminin, isi descopera Animusul in spontaneitatea si caldura trandafirilor primiti, dar si in ratiune. Mireasma cu care acestia o inconjoara, o determina sa rationeze. Isi va infrange conceptiile gresite scotand la lumina iubirea si dorinta de a avea in sfarsit o familie. Stiu ca filmul trebuia sa ofere o mai mare bogatie personajelor si dialogului. Va rog sa luati in considerare doar ideea ce se desprinde.

Ultimul act al parfumului, in mod surprinzator, capata trasaturi feminine sub forma Animei. Ca prin minune totul se lumineaza. Acum, acea piele sade bine pe umerii delicati ai femeii. Tamaia apare in joc invaluind compozitia intr-un aer meditativ, de visare. Ah ! Sa nu uit lemnul de santal care consolideaza tamaia si intreaga constructie olfactiva. El ofera o stare de relaxare ce sustine starea meditativa mentionata anterior. Anima contureaza in barbat calmitate, meditatie, spiritualitate si delicatete. Acestea reprezinta pentru el un ghid catre suflet, catre emotii.

Prin Cuir Garamante, Richard Ibanez a reusit sa construiasca o oglinda virtuala. Aceasta reflecta latura masculina regasita in femei si cea feminina din barbati. In fiecare femeie exista un Animus si in orice barbat salasluieste o Anima.

Longevitate: 6-8 ore
Siaj: moderat
Nota: 9/10

Doamnelor, s-ar putea sa-l doriti. Domnilor, nu-l ratati. O compozitie interesanta !

Pe pielea mea, acest parfum miroase a Amber Mystique de la Estee Lauder, in proportie de 90 %!!! Se dezvolta astfel pe pielea mea o nota pregnanta de santal care imi acopera restul notelor, astfel incat, este un parfum cremos-dulceag si lemnos. Ceea ce nu simt absolut deloc, este nota de tamaie, pe care as recunoaste-o oricand! De asemenea, pielaria este foarte slab reprezentata aici si isi face simtita prezenta abia dupa vreo ora de la pulverizare, si oricum, foarte discret.
Este deci un parfum foarte rafinat, lemnos-dulceag si doar putin piperat, cu siaj moderat si persistenta buna (cel putin pe pielea mea :) )
Evaluare: 8,5/10

sigrid
sigrid

Oficial este un parfum barbatesc- incadrat la Leather- pe care avand sansa sa-l pot testa si stiind ca incet dar sigur face valuri si in randul femeilor, l-am privit ca pe un potential unisex de succes.
Asa am vazut ca nu este un parfum aglomerat . Notele sunt disciplinate, percep tamaia ca lider incontestabil de grup , ea dictand trandafirului si pielariei cand sa taca si cand sa vorbeasca. Piperul e si el un dictator mai mic ce impune aroma si o oarecare iuteala ( si un adjectiv pentru pret).
Ma gandesc pentru o secunda la Dior Homme Parfum ( incadrat tot la Leather) …dar gandul zboara mai rapid ca un tren maglev pt ca sunt diferite ca alb de negru si ca Obama de Merkel. Ambele trezesc simturile si agita dar prin metode diferite : Dior Homme Intense e ca dependenta de pastile cu cacao iar Cuir Garamante e ca o biciusca din piele cu care o femeie frumoasa incearca sa isi struneasca bidiviul.
Initial ma gandeam sa-l asociez unei femei care poarta sacouri de la YSL dar nu, tocmai pentru asprimea sa zic sa fie purtat de o femeie ….. hiper feminina( sic) gen Johansson sau Theron cu care sa se prea contopeasca si sa-si dea cu imprumut reciproc avantajos din trasaturi.
Cuir Garamante e pentru acele zile cand vrei ceva mai hard decat “I miss Violet"( The Different Company) , de exemplu. ..habar nu am daca cu multa sau putina exagerare nu ar putea fi considerat si o versiune hard a lui Vengeance Extreme ( paciuli si pielaria facand cu real talent pase-n doi cu schimb de locuri)
Mai mult decat toate astea , pentru mine este un bun tutorial despre cum barbatii pot purta parfum cu trandafir ( si sa dea bine) si despre cum femeile pot purta parfum cu pielarie si sa dea si mai bine chiar si atunci cand acesta nu se numeste Shalimar sau, si mai bine, Memoir.

ala2006
ala2006

Cum poti descrie un parfum care, in momentul in care l-ai mirosit, te-a luat pur si simplu in brate, te-a zapacit si ametit de tot si nu ti-a mai dat drumul? Care te-a facut sa-l ai cu orice pret, fara sa mai tii cont de alte prioritati?
Parfum pentru barbati? De acord! Sa il daruiasca femeilor!
Fasia de piele catifelata si moale, ornata cu boboci de trandafir si stropita din plin cu cea mai fina tamaie mirosita pana acum, a format un lat in jurul meu care m-a subjugat total!

manuelag
manuelag

,,It's gettin' hot in here (so hot)
So take off all your clothes''
MY GOD! Ce creatie! Ce CREATIE! Cred ca este una dintre cele mai picante, incinse si masculine miresme. O minunatie pe care o voi purta EU cu siguranta! De invidie ca pentru noi, femeile, pielaria in parfumerie are alte nuante.
Debuteaza piperat si camforat, dar nota de pielarie se simte inca de la inceput. Se simte apoi tamaia si sofranul, ca mai apoi toate astea plus ceva trandafir sa creeze un melanj perfect! Finalul este rotunjit de o vanilie fina, fina, fina...
Cred ca are cateva note comune cu Midnight Oud si Mad Madame de la Juliette Has A Gun, dar este masculin fara ,,doar si poate''!
Purtatorul: Cum sa spun eu?!...acest parfum este clar pentru masculul ALFA! Daca nu te incadrezi in descriere,nici macar nu il incerca! Lasa-i pe altii! Veti usura munca de cautare a noastra, a femeilor...
Locatia: Acestui parfum nu ii trebuie locatie! El trebuie sa devina semnatura! Trebuie purtat zi de zi. Trebuie sa fie semnul distinctiv al teritoriului tau!
Astea sunt primele ganduri...si ultimele!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre MDCI Parfums Cuir Garamante fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre MDCI Parfums Cuir Garamante, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Cuir Garamante dupa MDCI Parfums. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Cuir Garamante de MDCI Parfums reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Amouage Memoir Woman By Kilian Back to Black Juliette Has A Gun Vengeance Extreme Tauer Perfumes PHI Une Rose de Kandahar Frederic Malle Portrait of a Lady Lubin Akkad Memo Kedu Bottega Veneta Bottega Veneta Lorenzo Villoresi Teint de Neige Keiko Mecheri Attar de Roses Christian Dior Dune Sospiro Perfumes Erba Pura Xerjoff More Than Words Serge Lutens Ambre Sultan Robert Piguet Visa 2007 Frederic Malle Iris Poudre J.F. Schwarzlose Berlin Fetisch Guerlain Shalimar Parfum Initial Xerjoff Lira Juliette Has A Gun Lady Vengeance