Designeri » M » Floral Lemnos Mosc « Grupuri

Rose de Siwa MDCI Parfums de dama

Rose de Siwa MDCI Parfums de dama

Rose de Siwa MDCI Parfums de dama Imagini Rose de Siwa MDCI Parfums de dama Imagini Rose de Siwa MDCI Parfums de dama Imagini Rose de Siwa MDCI Parfums de dama Imagini

Rose de Siwa de MDCI Parfums este un parfum Floral Lemnos Mosc de dama. Rose de Siwa a fost lansat in 2006. Creatorul acestui parfum este Francis Kurkdjian. Notele de varf sunt lici, bujor si paducel; notele de mijloc sunt trandafir si violeta; Notele de baza sunt cedru de Virginia, vetiver si mosc.

lici bujor paducel

trandafir violeta

cedru de Virginia vetiver mosc

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Rose de Siwa by MDCI Parfums.

Rose de Siwa Recenziile parfumurilor

andrasb
andrasb

Un parfum asa cum ii e numele, un trandafir in desert, stralucitor si bogat, aureolat de bujor si nota mai dulce care cred ca e litchi. Cu toate astea, nu are nimic fructat in ansamblu, trandafirul usor camforat (imi aminteste de Portrait of a Lady aceasta nuanta) fiind actorul principal. Frumos si distins, ma duce cu gandul la o invitatie la ceai a unei doamne din inalta societate, intr-un salon parizian de pe Rue du Faubourg Saint-Honore, mobilat in stil Louis XV, cu tavane inalte si ferestre asijderea. Le vieux bon chic.

Un floral opulent, unde notele principale sunt trandafirul si bujorul. Ele sunt acompaniate de litchi si violeta si creaza impreuna un parfum usor sapunos, creat parca in stil clasic. Desi pare un soliflor, el este totusi foarte bine imbracat, are un aer usor retro si un iz zemos-acrisor. In timp, se si indulceste putin, iar in notele de final devine mai lemnos si mai pudrat. Siaj moderat, persistenta buna. Evaluare: 6/10

IuliaZsa
IuliaZsa

Primul parfum de nisa pe care il testez, ma rog poate la varsta mea este devreme, dar doresc sa am o cultura olfactorica cat mai vasta si testez ori de cate ori am ocazia noi parfumuri. Trandafirul nu se afla printre notele mele preferate, dar m-am gandit ca Francis Kurkudjian ma poate face sa-mi schimb parerea despre aceasta nota si in mare parte a reusit.
Parfumul are in faza initiala un miros usor acrisor dat de lichi in combinatie cu un bujor tanar, care imi aminteste de mirul bisericesc. In etapa a doua are loc metamorfoza bujorului intr-un trandafir regal, care conduce tronul impreuna cu o violeta subtila, care ii confera parfumului un miros usor dulce, in ultima faza de evolutie mireasma licorii devine pudrata datorita moscului care a intrat in scena ducandu-ma cu gandul la produse de machiaj in special rujul si pudra, ambele de o calitate superioara, demne de o regina.

De luni de zile imi doream sa aflu cum miroase si acum am in sfarsit ocazia sa-l descopar! Era cel care ma interesa cel mai mult de la MDCI: e despre trandafiri si e semnat Francis Kurkdjian caruia casa MDCI i-a dat "carte blanche" in vederea crearii acestui parfum. Asadar parfumierul a avut la dispozitie timp, ingredientele cele mai pretioase si libertate totala. Rezultatul e pe masura asteptarilor...unui iubitor de trandafiri.

Nu cred ca-l poti savura daca ai un ghimpe impotriva acestei flori. Trandafirul este dominant, dar nu te plictisesti de el nicio secunda. L-as include in categoria trandafirilor cocheti, pudrati, aranjati. E nobil si se distinge.

Ceea ce-l face remarcabil este alaturarea foarte inspirata cu doua note ce asigura un aer proaspat: lici si bujorul. Il pun in lumina si-i dau o savoare placuta. Apoi descopar in el si o latura care mi-e familiara si anume prezenta unei violete mari si catifelate langa trandafir, care mi-a amintit inevitabil de Lipstick Rose si parca si de Josephine Rancé - chiar observ note asemanatoare intre cele doua (paducelul, trandafirul, violetele).

Sunt parfumuri extrem de feminine, gratioase, frumoase. Unul tot iti cade cu tronc. Eu ma indragostesc repede, asa ca le am deja pe cele doua si cu ingrijorare pentru buget prevad un trio cat de curand!

Treptat parfumul se indulceste insa fara a deveni coplesitor si te invaluie intreaga zi. Imi evoca o femeie desprinsa parca dintr-un vis, foarte tanara, cu trasaturi fine si gropite dulci in obrajii trandafirii pe care o iubesti inainte sa afli daca exista. Asa am iubit eu acest trandafir dinainte sa-l cunosc.

Un parfum fara cusur.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre MDCI Parfums Rose de Siwa fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre MDCI Parfums Rose de Siwa, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Rose de Siwa dupa MDCI Parfums. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Rose de Siwa de MDCI Parfums reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Frederic Malle En Passant Amouage Amouage Lyric Woman MDCI Parfums Promesse de l`Aube Amouage Memoir Woman Rance 1795 Pres de Toi Frederic Malle Portrait of a Lady Puredistance White Puredistance Opardu Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her Guerlain Mon Precieux Nectar Frederic Malle Carnal Flower By Kilian Back to Black Guerlain Shalimar MDCI Parfums Le Rivage des Syrtes Xerjoff Ibitira MDCI Parfums Nuit Andalouse By Kilian Liaisons Dangereuses Profumum Roma Battito d`Ali Chanel Les Exclusifs de Chanel Misia Antonio Alessandria Nacre Blanche