Designeri » M » Floral « Grupuri

APOM Pour Femme Maison Francis Kurkdjian de dama

APOM Pour Femme Maison Francis Kurkdjian de dama

APOM Pour Femme Maison Francis Kurkdjian de dama Imagini APOM Pour Femme Maison Francis Kurkdjian de dama Imagini APOM Pour Femme Maison Francis Kurkdjian de dama Imagini APOM Pour Femme Maison Francis Kurkdjian de dama Imagini APOM Pour Femme Maison Francis Kurkdjian de dama Imagini

APOM Pour Femme de Maison Francis Kurkdjian este un parfum Floral de dama. APOM Pour Femme a fost lansat in 2009. Creatorul acestui parfum este Francis Kurkdjian. Parfumul prezinta floare de portocal african, ylang-ylang si cedru de Virginia.

floare de portocal african ylang-ylang cedru de Virginia

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about APOM Pour Femme by Maison Francis Kurkdjian.

APOM Pour Femme Recenziile parfumurilor

andrasb
andrasb

APOM este un parfum aparent simplu (are doar trei note listate), dar combinatia rezultata este mai mult decat surprinzatoare. Floarea de portocal, care poate usor deveni, in alte parfumuri, stridenta sau "ieftina", este aici innobilata de ylang-ylang (o alta floare periculoasa in sine), combinatia nefiind deloc acaparatoare. Nuanta usor amaruie si pudrata a ylang-ului, pe fundalul unui cedru care, de data asta, sta cuminte la locul lui, da profunzime parfumului, transformandu-l intr-unul elegant, dar si senzual, aproape tuberozic (da, este incredibil cum rezultatul final trimite spre parfumurile cu tuberoza, dezbracate insa de nuanta indolica a acesteia). APOM poate deveni usor un parfum-semnatura, caci lasa un trail usor identificabil si in acelasi timp distins. Imi aduce aminte de Amarige, dar un Amarige 'dezbracat' de notele grele. Il vad purtat mai degraba vara, dar si frigul il aranjeaza destul de bine.

ancaan
ancaan

APOM = A Part Of Me ... da, o particica din sufletul meu, transpusa intr-un parfum. Iubesc mirosurile proaspete, luminoase, transparente. Si iubesc floarea de portocal. Citrica si usor amaruie. Se imbina perfect cu ylang-ylangul, acesta oferind o nota dulceaga si exotica. Usor lemnos si verzui, cedrul ii da un aer elegant si luxos. Imi pare un parfum mult prea frumos si cochet pentru a fi purtat la o tinuta de zi. Debutul poate fi sapunos si strident pentru iubitoarele de arome orientale, dar odata asezat pe piele, devine incredibil de senzual si feminin. Are un siaj frumos, iar pe pielea mea persista chiar si 12 ore.

Addict
Addict

Un parfum simplu...doar trei note...dar frumos și elegant.
Între-adevar,debutul este floral,prea puțin citric.Această primă parte este a unui parfum ușor,purtabil vara,cu o rochie vaporoasă.
Dar apare destul de repede nota de mijloc,un ylang-ylang intens,care va transforma treptat parfumul într-unul pudrat si elegant.Din fericire,nota pudrată nu este "overwhelming"...ca urmare parfumul nu trece în categoria pudratelor intense,rămanand relativ lejer de purtat.Nota de cedru există,dar "răzbate" cam greu...
Deși este apărut în 2009,pe mine acest parfum mă poartă mult înapoi în timp...Sigur ne-am mai întalnit,eu copil fiind...și el...cui o fi aparținut?

Adelinasworld
Adelinasworld

O data cu APOM mi-am gasit floarea de portocal perfecta! Acest parfum mi se pare atat de feminin si usor de purtat incat nu ai cum sa nu il indragesti!

Se deschide cu note citrice proaspete, mie imi seamana a lamaie zemoasa si galbena ca o raza de soare, apoi florile apar una cate una, deloc timide, dar atat de bine reprezentate incat nu te simti nicio clipa sufocata, ci invaluita de dulceata lor calda.
Floarea de portocal este proaspata aici, cu petale de un alb pur, iar ylang-ylang-ul face ca intreaga compozitie sa devina pudrata.
APOM este ca o prajitura fina, cu crema de lamaie si vanilie si blat pufos. Spre final parfumul devine usor lemnos, insa pe pielea mea il pot cataloga ca fiind un floral desavarsit!
Siaj si persistenta deosebite!

Miroase floral-citric la inceput, urmand ca mai apoi mirosul floral se intensifica, se pudreaza usor, cand intra in scena ylang-ylangul. Odata cu notele de baza, parfumul devine mai femninin. Nu pot spune ca nu-mi place, dar nici ca ma da pe spate... imi pare putin imbacsit si cam simplu. Are siaj moderat, iar cu persistenta sta bine.
Nota mea: 6/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Maison Francis Kurkdjian APOM Pour Femme fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Maison Francis Kurkdjian APOM Pour Femme, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica APOM Pour Femme dupa Maison Francis Kurkdjian. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre APOM Pour Femme de Maison Francis Kurkdjian reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Frederic Malle Carnal Flower Lorenzo Villoresi Teint de Neige Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Amouage Honour Woman Juliette Has A Gun Citizen Queen Juliette Has A Gun Lady Vengeance Cartier Baiser Vole Lubin Korrigan Atelier Cologne Vanille Insensee By Kilian Back to Black Amouage Dia pour Femme Keiko Mecheri Attar de Roses Serge Lutens Datura Noir Prada Infusion d'Iris Guerlain Elixir Charnel Le Boise Torride Serge Lutens Fleurs d'Oranger Puredistance Opardu Guerlain L'Instant de Guerlain By Kilian Beyond Love Frederic Malle Iris Poudre