Designeri » M » « Grupuri

Amyris Femme Maison Francis Kurkdjian de dama

Amyris Femme Maison Francis Kurkdjian de dama

Amyris Femme de Maison Francis Kurkdjian este un parfum de dama. Amyris Femme a fost lansat in 2012. Creatorul acestui parfum este Francis Kurkdjian. Notele de varf sunt frunze de lamai si frunze de portocal; notele de mijloc sunt Amyris si stanjenel; Notele de baza sunt vetiver si Lemn de Agar(Oud).

frunze de lamai frunze de portocal

Amyris stanjenel

vetiver Lemn de Agar(Oud)

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Amyris Femme by Maison Francis Kurkdjian.

Amyris Femme Recenziile parfumurilor

talpas
talpas

De mult timp ma pregatesc sa scriu despre Amyris, cere mi-a veselit vara trecuta. Nu sunt mare iubitoare a parfumurilor cu note citrice, dar Amyris m-a cucerit definitiv. Nu era iubire la prima vedere, insa treptat mi-a intrat sub piele, si am observat ca imi place f mult norul care pluteste in jurul meu cand il port. Vesel, jucaus, citric-pudrat(daca exista asaceva), superb pt vara! La mine are nota 10, nu vreau sa traiesc fara el :)))

Un parfum pentru vara, foarte frumos lucrat! Nu este nici citric, nici acvatic, nici floral! Este putin din toate, si este rafinat si frumos!
Da, ar putea semana ca stil cu unele creatii mainstream, dar niciunul nu are rafinamentul acestuia, si credeti-ma ca le-am testat pe toate!
In notele de mijloc aduce putin cu Miss Dior cel nou, insa fara dulceata si nota de paciuli a aceluia. Are un aer woody destul de pronuntat si este racoritor si frumos tare.
Are si calitati tehnice care imi convin: siaj si persistenta bune! Oh... ce frumos e!
Evaluare: 9/10

nelly_rose
nelly_rose

O limonada pudrata de calitate. Notele de varf mi-au facut cu ochiul inca din parfumerie dar de-abia dupa ce am avut o mostra din el am putut sa-l testez pe indelete.
Parfumul incepe cu note de citrice proaspete dar rotunde, usor dulci. Probabil flori de lamai si portocal amestecate cu coaja de lamaie. De obicei, aroma de lamaie imi pare chimica si ma irita in parfumuri dar aici se simt ingredientele de calitate si aroma pare naturala si placuta.
In cateva minute de la pulverizare apare si irisul care da o usoara nota pudrata parfumului. Apoi, se atenueaza un pic notele citrice si se amesteca frumos cu irisul iar parfumul nu mai evolueaza foarte mult pana la sfarsit. Ramane o pudra de citrice placuta. Oud-ul trebuie sa fie in proportie foarte mica fiindca eu nu-l simt. Longevitatea e cam de 4-5 ore iar siajul redus.
E un parfum placut, foarte luminos, relativ simplu, care-ti poate inveseli o zi mohorata.
Imi doresc un parfum de acest gen insa nu e el alesul. Longevitatea si siajul relativ redus raportat la pretul mare ma determina sa nu-l trec inca pe lista de dorinte.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Maison Francis Kurkdjian Amyris Femme fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Maison Francis Kurkdjian Amyris Femme, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Amyris Femme dupa Maison Francis Kurkdjian. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Amyris Femme de Maison Francis Kurkdjian reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Robert Piguet Baghari 2006 Nasomatto Narcotic Venus Cartier La Panthere Frederic Malle Portrait of a Lady Juliette Has A Gun Vengeance Extreme Guerlain Champs Elysees Eau de Parfum By Kilian Back to Black Amouage Memoir Woman Bottega Veneta Bottega Veneta Xerjoff More Than Words Robert Piguet Visa 2007 Robert Piguet Mademoiselle Piguet Frederic Malle En Passant Keiko Mecheri Loukhoum Guerlain La Petite Robe Noir Hermes L’Ambre des Merveilles Xerjoff 1888 Boadicea the Victorious Intense Amouage Reflection Woman Jul et Mad Paris Stilettos on Lex