Designeri » M » Floral Lemnos Mosc « Grupuri

Aqua Universalis Forte Maison Francis Kurkdjian unisex

Aqua Universalis Forte Maison Francis Kurkdjian unisex

Aqua Universalis Forte de Maison Francis Kurkdjian este un parfum Floral Lemnos Mosc unisex. Aqua Universalis Forte a fost lansat in 2011. Creatorul acestui parfum este Francis Kurkdjian. Notele de varf sunt bergamot si lamaie de Amalfi; notele de mijloc sunt iasomie, trandafir si flori albe; Notele de baza sunt note lemnoase si mosc.

bergamot lamaie de Amalfi

iasomie trandafir flori albe

note lemnoase mosc

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Aqua Universalis Forte by Maison Francis Kurkdjian.

Aqua Universalis Forte Recenziile parfumurilor

alkatraz99
alkatraz99

un parfum floral foarte bun ca longevitate si proiectie pe al meu ph!foarte placut si bun pentru o vara fierbinte!unul din putine pe care le am testat si a fost conform asteptarilor!recomand!

Michelle
Michelle

Parfumul ideal pentru zile caniculare, şi asta o spune o persoană care nu se prea dă în vânt după citrice. La prima purtare am fost puţin sceptică, mă gândeam "hai să vedem ce poţi". Dar m-a cucerit din primele minute şi am început să îl iubesc când mi-a ţinut o companie aşa de bună pe o căldură infernală, în aglomeraţie, drumuri nesfârşite, nervi (ştiţi voi cum sunt astfel de zile). Se simte foarte bine lămâia, iar iasomia e ascunsă - nu e genul acela de parfum în care să joace rol principal, poate doar întregeşte compoziţia. Mai degrabă vin în faţă tonurile lemnoase. E revigorant, e de zi, e feminin (nu îl văd purtat de un bărbat), iar persistenţa pe pielea mea a fost de peste 10 ore. Mulţumesc, Amira!

Este de departe cel mai feminin si frumos citric pe care l-am mirosit pana acum. Nu este astringent, ci o lamaie usoara, cu ceva floricele si rumegus de lemn. Eu nu il pot vedea purtat de barbati, este foarte delicat si feminin ca stil, dar si ca miros. Imi pare insa exagerat de scump... Siaj moderat, persistenta buna. Evaluare: 8/10

ala2006
ala2006

Coaja de lamaie, iasomie, coaja de lamaie, putin, foarte putin dulceag de la mosc probabil. Dupa vre-o jumatate de ora simt mai mult iasomia. Nu ma pot impiedica totusi sa nu ma gandesc ca am mai intalnit acest miros la un sapun folosit candva.
E un parfum perfect de vara dar parca nu l-as vedea pe un barbat.
Mi-ar fi placut sa dureze mai mult mirosul de coaja de lamaie.
Siaj si persistenta moderate.
Un pic cam scump pentru ce ofera.

lilianaB
lilianaB

Am testat azi acest parfum alaturi de alte cateva, cu note total deosebite de acesta si Aqua Universalis m-a cucerit imediat. Este f.f.placut, aerisit, racoritor, natural si foarte optimist. Am fost surprinsa de incadrarea lui, fiind considerat unisex! In niciun caz n-as vedea un barbat purtand asa ceva! L-am pus pe lista de cumparaturi si sper sa-l achzitionez curand pentru ca se preteaza pentru anotimpul ce bate la usa!!

Pentru mine este o revelatie, un concept total diferit de parfum proaspat cum n-am crezut ca voi iubi. Chiar sunt uimita de propria reactie, pentru ca in mod obisnuit citricele nu sunt favoritele mele si stiu si de ce: majoritatea palesc repede si raman cu o baza comuna de cedru.
Acqua Universalis Forte nu are gen si poate fi purtat relativ usor de catre oricine iubeste parfumurile senine si optimiste. Spun "relativ" deoarece are o intensitate ce poate stanjeni usurel, dar te cucereste repede si devii sedus de avantul glorios de note racoritoare ce tine ore in sir.
Mirosul este citric pe un fond floral-lemnos. Este foarte natural si efervescent si ma abtin cu greu sa nu-l beau :). In mare parte compozitia e umpluta de zeama de lamaie, pe sub care se ghiceste un buchetel de flori albe si lemnul cald, un lemn blond cu iz de rumegus. Note socotite delicate de obicei, aici sunt duse la extrem, creand un amestec revolutionar. L-as purta la tinute lejere din in sau bumbac si sunt sigura ca si in zile mohorate voi fi binedispusa datorita lui. Un tonic seducator.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Maison Francis Kurkdjian Aqua Universalis Forte fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Maison Francis Kurkdjian Aqua Universalis Forte, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Aqua Universalis Forte dupa Maison Francis Kurkdjian. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Aqua Universalis Forte de Maison Francis Kurkdjian reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Frederic Malle Musc Ravageur The Different Company Sublime Balkiss Frederic Malle Portrait of a Lady Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Lorenzo Villoresi Teint de Neige Robert Piguet Visa 2007 Juliette Has A Gun Lady Vengeance Frederic Malle Carnal Flower Christian Dior Dune By Kilian Back to Black Guerlain Mon Precieux Nectar Guerlain L'Instant de Guerlain L`Artisan Parfumeur Rappelle-Toi Amouage Amouage Lyric Woman Chanel Chance Eau Fraiche Puredistance Opardu MDCI Parfums Invasion Barbare Givenchy Pi Juliette Has A Gun Vengeance Extreme Lalique Encre Noire Pour Elle