Designeri » M » Oriental Lemnos « Grupuri

Oud Satin Mood Maison Francis Kurkdjian unisex

Oud Satin Mood Maison Francis Kurkdjian unisex

oud
Oud Satin Mood Maison Francis Kurkdjian unisex Imagini

Oud Satin Mood de Maison Francis Kurkdjian este un parfum Oriental Lemnos unisex. Acesta este un parfum nou Oud Satin Mood a fost lansat in 2015. Creatorul acestui parfum este Francis Kurkdjian. Parfumul prezinta Lemn de Agar(Oud), trabdafir bulgaresc, rasina benzoica, trandafir turcesc, violeta si vanilie.

Lemn de Agar(Oud) trabdafir bulgaresc rasina benzoica trandafir turcesc violeta vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Oud Satin Mood by Maison Francis Kurkdjian.

Oud Satin Mood Recenziile parfumurilor

Claudias
Claudias

N-as putea sa-mi exprim impresia despre Satin Oud fara ca gandul sa-mi zboare spre Une rose vermeille. Le gasesc asemanatoare, astfel ca as face urmatoarea comparatie ca sa mi le explic. Ea trimite descrierea inspre zona patiseriei franceze. Cu toate acestea, paralela mea merge pe firul diferentelor dintre cele doua parfumuri, pe care le asociez cu doua fursecuri macarons cu umplutura framboise: unul manufacurat P.Herme sau acelasi tip de pricomigdala realizat de casa Laduree. Fursecul lui P.Herme e intotdeauna inovativ ca tehnica, asa ca alatur acest fursec avangardist creatiei lui Kurkdjian, pe care o gasesc mai elaborata. Daca pastrez paralelismul in aceasta zona, P.Herme inglobeaza intr-un fursec mai multe gusturi complementare si infuzeaza in umplutura unui macaron texturi care complimenteaza aroma de baza: de ex violetele care in cofetarie pot fi glasate si consumate. Si in Satin Oud regasesc izul unor violete aproape comestibile, glasate cu zahar si care-mi sugereaza in palatin urma unui duminicat zmeurat. De cealalta parte, Une rose vermeille e pricomigdala cea calasica, a la Laduree, acolo unde zmeura e zmeura. E mai 'traditional', mai curat executat. Cele doua parfumuri par ingemanate pana in punctul in care Satin Oud e maculat de oudul care-i da o vibratie estica, mai complicata, oarecum afumata. Ba din contra, URV este improspatat usor in aceasta faza de la curatenia notei de lavanda iar citricele ii confera, in subsidiar, un suport usor otetat.
Daca intentia parfumului a fost aceea de a capta cat mai mult din textura materialului textil al carui nume l-a imprumutat, atunci rezultatul e unul cat se poate de izbutit. E foarte 'glossy' parfumul acesta in acceptiunea mea; are o personalitate 'alunecoasa' asemenea satinului. Are si senzulalitatea de necontestat: sa nu uitam ca satinul e adesea folosit la captuseala hainelor sau il regasim in foarte multe exemplare de lenjerii...Parfumul confera la purtare o intimitate care invita oarecum la un soi de proximitate pe care trebuie sa fii sigur ca ti-o doresti! E foarte "inviting", as putea spune!

Rose_selavie
Rose_selavie

Cand Kurkdjian a scos primul sau parfum cu oud din colectia Maison mi-au trebuit 5 secunde sa ma lamuresc ca nu ne vom potrivi. Oudul respectiv are fix acel miros de medicament, de cabinet stomatologic, plasticos ca efect in ciuda pretiozitatii lui caci sigur e de buna calitate si care, in pofida dozajului vizibil marunt si europenizat, reuseste sa-mi puna simturile in alerta. Prin urmare, concluzia mea fireasca a fost ca am clar o nepotrivire de caracter cu oudul din viziunea parfumierului.

Insa cu Satin Mood lucrurile s-au asezat mai fericit gratie unui adaos generos de note floral-gurmande care izbutesc sa trimita ACELASi oud de care vorbeam mai sus in afara scenei…sau poate chiar prin vestiare, in orice caz undeva intr-un unghi minuscul si incert de unde abia de mai pot sa-mi dau seama de existenta lui. Dar totusi, nici de aceasta data nu ne-am legat.

Satin Mood e parfumul violetelor dulci si bombonoase si a unor trandafiri roz neon si zaharati, flori ce se impun faloase lasand in urma o trena gurmanda. Vanilia nu pare texturata si reala, dar ce mai conteaza, e acolo si deseneaza conturul notelor florale cu o linie ferma si precisa. Parfumul se aseaza frumos, e total feminin - nu imi pot imagina cum un barbat la patru ace ar obtine complimente purtand o aroma atat de femeiasca si are o persistenta ideala. E somptuos, bogat, foarte dulce. Nu pot spune insa ca e si foarte rafinat. Poate devina e dulceata cam prea exagerata. Am mirosit gurmande mai finut lucrate. Il savurez asa ca mostra, ca idee, asa cum imi prieste sa vad rar cate un blockbaster cu actiune, efecte speciale, pam-pam, buget, popocorn si Pepsi.

In mod uluitor, cei de la Laurent Durmond au facut acum cativa ani un parfum foarte asemanator anticipand parca aparitia lui Satin Mood care se numeste Vanille Violette. Bun, acela nu are deloc oud, dar de e sa trimiti oudul pipernicit din Satin Mood la plimbare, ramai exact dar EXACT cu acelasi miros floral-gurmand. La 14,90 euro cinzeaca.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Maison Francis Kurkdjian Oud Satin Mood fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Maison Francis Kurkdjian Oud Satin Mood, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Oud Satin Mood dupa Maison Francis Kurkdjian. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Oud Satin Mood de Maison Francis Kurkdjian reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Byredo Bal d'Afrique Guerlain Mon Exclusif Amouage Beloved Guerlain Elixir Charnel Le Boise Torride Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire California Reverie Amouage Honour Woman Maison Francis Kurkdjian Lumiere Noire Pour Femme Carner Barcelona Cuirs Guerlain Rose Nacree du Desert Xerjoff Bouquet Ideale Serge Lutens Chergui Guerlain Rose Barbare Keiko Mecheri Attar de Roses Amouage Amouage Lyric Woman Boadicea the Victorious Torc Oud Sospiro Perfumes Opera Maison Francis Kurkdjian Oud Silk Mood Sospiro Perfumes Laylati WIDIAN IV