Designeri » M » Floral « Grupuri

Jardin Blanc Maitre Parfumeur et Gantier de dama

Jardin Blanc Maitre Parfumeur et Gantier de dama

tuberoza

Jardin Blanc de Maitre Parfumeur et Gantier este un parfum Floral de dama. Jardin Blanc a fost lansat in 1988. Notele de varf sunt mandarina, smirna si note verzi; notele de mijloc sunt iasomie, ylang-ylang, cuisoare, liliac si tuberoza; Notele de baza sunt vetiver, lemn de santal si balsam Tolu.

mandarina smirna note verzi

iasomie ylang-ylang cuisoare liliac tuberoza

vetiver lemn de santal balsam Tolu

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Jardin Blanc by Maitre Parfumeur et Gantier.

Beautiful
Jardins de Bagatelle

Jardin Blanc Recenziile parfumurilor

manuelag
manuelag

Maitre Parfumeur et Gantier-Jardin Blanc Guerlain -Jardins de Bagatelle sau ? Inceputul lor este atat de asemanator incat ai zice ca e acelasi parfum cu doua editii diferite. Sau ca vreunul este flankerul celuilalt. Sau poate ca au acelasi tata. Toate variantele pica desigur...
Nu stiu daca e ok, insa le voi face recenzia impreuna, caci amandoua mi se par niste buchete mari de flori colorate in alb si galben, in care toate narcisele, tuberozele, iasomiile si caprifoiul se regasesc in perfect echilibru. Poate ca singura mai patimasa este tuberoza, insa nu se simte ca in cele mai multe florale cu ea listata. De obicei este peste toate celelalte flori.Uneori enervant de prezenta. Aici din contra...o sesizezi dar nu te sugruma. Ca si cum tijele cele mai lungi ale ei ar iesi din buchet, ar fi mai la suprafata, ar fi primul miros pe care il simti, dar care este urmat de acel val floral-opulent foarte indeaproape.
In partea de mijoc incep sa difere, Jardins de Bagatelle fiind mai cremos si mai dulceag, avand o narcisa galbena si ylang ylang in prim plan, pe cand Jardin Blanc este mai alb, cu tuberoze si iasomii in fata (cred ca si narcise albe nelistate) si usor mai verde, insa amandoua raman in aceeasi sfera floral-cremoasa. Poate ca JdB este mai patimas, eu gasind-ul mai potrivit pentru seara, iar pe JB l-as purta mai degraba ziua. Cred ca ar fi prea mult sa le ai pe amandoua totusi, iar daca ar fi sa aleg intre ele, as alege cu ochii inchisi Jardins de Bagatelle, pe care il gasesc mai complet ca si floral. Mai opulent este cu siguranta si de asemenea si mai longeviv. Criteriul de selectie ar fi partea cremoasa din JdB versus partea verde din JB. De retinut ca Jardin Blanc este totusi o gradina mai luminoasa, surprinsa in primul moment al zilei, pe cand Jardins de Bagatelle este tot nectarul florilor in amurg.
Ceea ce imi place mult este ca nici unul dintre ele nu devine lemnos. Raman absolut florale...
Siaj JB 7/10
Longevitate 7/10
Parfum 9/10

anca_vezeanu
anca_vezeanu

O gradina magica! Iasomia, tuberoza si caprifoiul (syringa?) canta maiestuos ghidate de mir (sau balsamul de Tolu) si de notele verzi. Un acord chic, parizian, ce te insoteste din zori pana tarziu, in noapte, fara sa-si piarda prospetimea o secunda. Baza aduce foarte mult cu notele de varf din Beautiful - Estee Lauder.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Maitre Parfumeur et Gantier Jardin Blanc fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Maitre Parfumeur et Gantier Jardin Blanc, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Jardin Blanc dupa Maitre Parfumeur et Gantier. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Jardin Blanc de Maitre Parfumeur et Gantier reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Amouage Dia pour Femme Yves Rocher Pur Desir de Fleur d'Oranger Jo Malone Orange Blossom Kenzo Parfum d`Ete Sweet Years Sweet Years Women Le Prince Jardinier Bouton de Rose GianMarco Venturi GMV Donna Jean Paul Gaultier Classique L`Eau d`Ete O Boticario Ops! Fashion Rothenstein Cri de Fleur Succes de Paris Dreaming Princess Orla Kiely Orla Kiely