Designeri » M » Floral « Grupuri

Truly MariaLux de dama

Truly MariaLux de dama

Truly MariaLux de dama Imagini Truly MariaLux de dama Imagini Truly MariaLux de dama Imagini Truly MariaLux de dama Imagini Truly MariaLux de dama Imagini Truly MariaLux de dama Imagini Truly MariaLux de dama Imagini Truly MariaLux de dama Imagini Truly MariaLux de dama Imagini Truly MariaLux de dama Imagini

Truly de MariaLux este un parfum Floral de dama. Truly a fost lansat in 2012. Creatorul acestui parfum este Alessandro Gualtieri. Parfumul prezinta flori albe.

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Truly by MariaLux.

Truly Recenziile parfumurilor

manuelag
manuelag

Pentru ca tocmai am primit (Mulțumesc încă o data Avalon9am ! :*) multe multe noutati pe care vreau sa le descriu în curând, am zis sa pun cele doua recenzii ramase notate în agenda, nu de-alta , dar ca sa-mi iau de-o grija :) Prima ar fi MariaLux Truly.
De ceva vreme caut un floral aldehidic sau un floral opulent care sa mă convingă ca cei 50/100 ml merita din plin sacrificiul. :)
Cred ca în ultima perioada am încercat de la te miri ce case parfumuri care promiteau te miri ce. N-as putea spune ca cel de fata m-a convins, însă as putea spune ca e de luat în considerare.
Am citit despre el foarte multe recenzii, însă cele mai amuzante au venit din partea unor titani ai recenziilor de pe .com sau alte siteuri. De ce? Pai...sa o luam cu începutul. ..parfumului desigur.
Debutul nu este strict floral. Are și ceva citrat în el. Dureaza puțin iar apoi parfumul devine un floral clasic în cel mai clasic sens al grupei olfactive. Însă nu este un Amarige sau Poeme sau Boucheron. Intra în categoria aldehide lor.
Ce sunt aldehidele nu are rost sa mai precizez. Chimie .
Comentariile la care fac referire eu susțin ca parfumul este sintetic. Pai ...mda...inteligent ce pot spune. Aldehida este ceva sintetic, nu?! Atunci cum sa fie natural parfumul/mirosul?
Eu am ajuns la concluzia ca daca parfumul îmi place, chiar nu mă interesează dacă este sintetic sau nu. Cred cu tărie ca 99% este chimie. ..deci...mă îndoiesc ca intr-un parfum de nisa de 800 lei se folosesc numai absoluturi și ingrediente "de calitate". (Plus ca unii parfumieri reușesc sa facă magie doar cu sintetic ul, iar alții nu sunt în stare de nimic lucrând doar cu absoluturi.)
Îmi place? E perfect! Nu îmi place. ..poa' sa fie făcut și din cea mai prețioasă floare culeasa la roua dimineții de copii neprihăniți. ..
Revenind. ..Parfumul nu doar ca este frumos, dar are un chose aparte, un soi de noblețe tipica și lui Iris Poudre (cu care nu seamănă, dar par a fi din același "oraș " sa zic asa)
Parfumul nu evoluează mult. Ba chiar l-as trece la liniar. Însă nu mă deranjează. Oricum toate ajung în drydown în juma' de ceas-un ceas. Deci pentru maxim un ceas de nu știu ce miracol, nu știu dacă merita sa nu iau în calcul doar drydownul "valabil" cel putin 4 ore. (Cu câteva excepții) Evident ca și aici ar exista soluții(parfumarea hainelor, caci notele de vârf durează mai mult ), însă nu mereu este cazul...
Flori albe. ..da. Flori și aldehide. Însă nu cele din Chanel 5. Ci altele. Mai moderne. Nicidecum scoase de la naftalina (cu tot cu puțin miros statut )
Efectul sapunos și oarecum rece îi da un aer nobil. De nisa. Sau de parfum făcut mai pe indelete. Oricum e tare greu sa găsești cu adevărat nisa. Cu toate astea, casa MariaLux as trece-o peste medie. Ba chiar peste nota 8 numai din ce am snifait eu pana acum. Nu înseamnă ca am și rezonat cu ele. Dar ca și parfumuri mi se par reușite lăsând gusturile deoparte.
Chiar și flaconul imi place și îmi pare ca adauga întregii colecții un aer retro și foarte feminin.
Per total l-as recomanda, fie ca o simpla incercare, iubitoarelor de aldehidice. Dar nu în stilul clasic-greoi eventual ușor animalic, ci mai degrabă aerisit. Eu o sa încerc un decant la un moment dat. ..e musai. ..:)
Siaj: 7,5/10
Longevitate : 10/10 -peste 12 ore pe pielea mea.
Parfum 9/10
Purtatoarea : as zice ca are peste 30 ani.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre MariaLux Truly fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre MariaLux Truly, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Truly dupa MariaLux. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Truly de MariaLux reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Tom Ford Noir de Noir Frederic Malle Iris Poudre WIDIAN IV Boadicea the Victorious Intense Puredistance Opardu Frederic Malle Carnal Flower Amouage Honour Woman Ex Nihilo Sweet Morphine Boadicea the Victorious Ardent WIDIAN II Roja Dove Enigma Lorenzo Villoresi Teint de Neige Chanel Les Exclusifs de Chanel Beige Chanel Chance Eau Fraiche Guerlain French Kiss WIDIAN Gold II WIDIAN V SoOud Ilham Roja Dove Amore Mio Roja Dove Reckless