Designeri » M » Floral « Grupuri

Coeur de Fleur Miller Harris de dama

Coeur de Fleur Miller Harris de dama

Coeur de Fleur Miller Harris de dama Imagini Coeur de Fleur Miller Harris de dama Imagini Coeur de Fleur Miller Harris de dama Imagini Coeur de Fleur Miller Harris de dama Imagini Coeur de Fleur Miller Harris de dama Imagini

Coeur de Fleur de Miller Harris este un parfum Floral de dama. Coeur de Fleur a fost lansat in 2000. Creatorul acestui parfum este Lyn Harris. Notele de varf sunt sangele voinicului si mimoza; notele de mijloc sunt zmeura, piersica si stanjenel; Notele de baza sunt vanilie, ambra si iasomie egipteana.

sangele voinicului mimoza

zmeura piersica stanjenel

vanilie ambra iasomie egipteana

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Coeur de Fleur by Miller Harris.

Coeur de Fleur Recenziile parfumurilor

Miller Harris e o casa de nisa mai putin cunoscuta poate, care dupa parerea mea ar trebui recomandata cu portavocea in mana pentru ca ofera combinatii foarte ingenioase si izbutite, unele chiar teribil de indraznete si pline de poezie (vezi L`Air de Rien de exemplu). In parfumeria din orasul meu sunt cateva disponibile de la MH, insa acest Coeur de Fleur nu si tocmai ma atragea piersica din el, o nota dupa care mi se intinde gatul si nasul mai nou…asa ca am luat taurul de coarne si l-am comandat online pe nemirosite, ca doar imi plac oricum majoritatea de la ei.

Recenzia de mai jos a Manuelei trebuie sa spun ca mi-a dat un ultim imbold sa comit fapta, caci este dovedit doar ca ceea ce uneia ii pare anost alteia ii vine ca turnat.
Ei bine acest Coeur de Fleur chiar este nemaipomenit si nu exagerez cand afirm acest lucru. Compozitia e foarte originala si toate notele contradictorii verzi si florale par a face "CLAC!" si se cupleaza de minune.

Fiecare nota isi are rostul de particica mica, dar de efect dintr-un intreg coerent si armonios. Eu simt intai fara indoiala un iz verzui/amarui/aromat ca de pelin, desi nu este listat si asta m-a luat prin surprindere, pentru ca tocmai cautam un parfum cu aceasta nota si nu m-as fi gandit in veci ca o voi intalni aici.

Apoi parfumul vireaza spre o livada de piersici date in parg sub dogoarea soarelui si aroma lor carnoasa si suculenta imi incanta placut narile. Partea aceasta fructata e atinsa razant de o raza verde neon de la pelin, formandu-se un efect bulversant.

Dar toate acestea sa vi le imaginati redate cu o mana foarte usoara, totul fiind aici dozat cu grija ca sa nu alunece pe panti periculoase. Parfumul e fin, tineresc, creativ, foarte modern si feminin. Pe parcurs se modifica simtitor, fiindca apare un iris foarte clar, fin, pudic si pudrat ce acopera grijuliu si prevazator micuta explozie verzui-fructata, transformand radical caracterul compozitiei.

Ramai la sfarsit cu un miros de ruj zmeuriu de buze, parfumul avand acea baza feminina pudrata dupa care multe tanjim. Eu una n-am sa ma satur de parfumuri inspirate de mirosul de make-up niciodata, recunosc. Bonus, ceea ce bine a sesizat si Manuela, Coeur de Fleur seamana mult cu Moulin Rouge, celebrul parfum inspirat din atmosfera cabaretului parizian, insa daca acolo paciuliul si pruna dau un efect aproape erotic, gotic, foarte dens si greu, facandu-l pentru multi greu de purtat, acest Coeur de Fleur creaza aceeasi iluzie, dar in culori pastelate. Si ghiciti care din ele a fost creat primul ;).

manuelag
manuelag

Eu nu sunt o împătimita a floralelor. Iar una dintre notele care îmi displac total este piersica. In debutul acestui parfum apare o piersica gata fermentata cu un fundal amarui...ca de sambure. Un inceput total nepromitator. La scurt timp apare violeta si ii adauga un aer pudrat care imi aminteste de Moulin Rouge-o alta creatie deloc pe gustul meu. Le gasesc croite pe același calapod, cu miros de makeup, insa nu in categoria celor pe care eu le pot purta.
Mie imi pare o creatie cumva inspirata din alte creatii de succes...sau ea a fost copiata de celelalte pe care cunosc. Nu cunosc exact si imi e greu sa caut...cert este ca este total neiventiv in ciuda inceputului si a drydownului atat de diferite.
Purtatoare: potrivit fetelor ce poarta rochite dragute si machiaj ingrijit cu un oarecare exces de zel.
Locația: cred ca merge seara eventual in vreun loc nu cu foarte multe pretentii dar nici in pijamale. Poate un restaurant. ..sau terasa...

Acest parfum este construit strict pentru iubitorii infocati ai floralelor (ca si mine:). Este un parfum puternic, de doamna, nu de fetita, elegant, complet floral. Inceputul este usor citric, insa in cam doua minute apar florile. Acestea nu sunt cuminti,ci foarte expansive, gurese. Abia dupa vreo jumatate de ora parfumul se mai rotunjeste, devine foarte putin pudrat, cand apare foarte discret ambra. Este listata si vanilia, eu nu o simt absolut deloc. Are un siaj frumos, iar pentru o apa de toaleta dureaza destul de mult (5-6 ore).
Nota mea: 8/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Miller Harris Coeur de Fleur fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Miller Harris Coeur de Fleur, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Coeur de Fleur dupa Miller Harris. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Coeur de Fleur de Miller Harris reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Terry de Gunzburg Ombre Mercure Panouge Isabey Gardenia Frederic Malle En Passant Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Puredistance Opardu The Different Company Sublime Balkiss Xerjoff Ibitira Panouge Isabey La Route d'Emeraude Robert Piguet Visa 2007 Keiko Mecheri Isles Lointaines Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Frederic Malle Carnal Flower By Kilian Back to Black J.F. Schwarzlose Berlin Trance Xerjoff Bouquet Ideale Panouge Isabey Fleur Nocturne Amouage Reflection Woman Estée Lauder Private Collection Tuberose Gardenia Bottega Veneta Bottega Veneta Xerjoff Lira