Designeri » M » Oriental « Grupuri

Habanita Molinard de dama

Habanita Molinard de dama

Habanita Molinard de dama Imagini Habanita Molinard de dama Imagini

Habanita de Molinard este un parfum Oriental de dama. Habanita a fost lansat in 1921. Creatorul acestui parfum este Molinard. Notele de varf sunt floare de portocal, zmeura, piersica si bergamot; notele de mijloc sunt liliac, radacina de stanjenel, iasomie, heliotrop, ylang-ylang si trandafir; Notele de baza sunt pielarie, ambra, mosc, rasina benzoica, vanilie, lichen si cedru.

floare de portocal zmeura piersica bergamot

liliac radacina de stanjenel iasomie heliotrop ylang-ylang trandafir

pielarie ambra mosc rasina benzoica vanilie lichen cedru

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Habanita by Molinard.

Enslaved
Velvet Orchid

Habanita Recenziile parfumurilor

manuelag
manuelag

din pacate mie nu mi-a spus prea multe azi. insa cu siguranta ne vom revedea. momentan pot spune ca l-as gasi pe fumatoare mai potrivit. daca ar fi sa-l descriu in cuvinte: greoi, neinteles, frustrant, ud, in fum. daca ar fi sa-l port undeva atunci cu siguranta locul ar fi un casino sau inr-o bodega in Cuba...
editat: am confundat apa de parfum cu cea de toaleta. eu am testat parfumul si nu mi-a placut deloc. o sa-l mai incerc!

Un parfum superb, intens, fermecator, cu un miros lemnos, dar suav in acelsi timp. Este foarte greu de purtat de cine nu este obisnuit cu stilul parfumurilor opulente si tare, dar eu il pot purta cu drag. Siaj si persistenta bombastice. Nota mea. 10/10

Atentie! E rea si musca!

Mi-a luat ceva timp s-o inteleg (a se citi "stapanesc") pe Habanita si sa ajung sa o pot purta (si azi rar, dar cu efect pozitiv). Am incercat parfumul pentru prima oara in fabrica Molinard din Grasse pe cartonas si l-am respins imediat: prea dens, prea coplesitor, prea complicat. M-au fermecat altele usurele si fructate...

Cu 2 ani in urma insa, i-am acordat o a doua sansa testandu-l pe piele, doar e Habanita! macar sa-i aflu secretul chiar daca nu-mi va placea ce descopar si apoi sa-l judec. Si atunci s-a intamplat "declicul": acelasi parfum cu efect diferit asupra mea. Este atat de multifatetat, cu atatea dimensiuni, strat dupa strat descoperi note de piele, tabac, rasini, vanilie, ambra si la urma un iris dulce si pudrat. Nu simt fructe. Ramane mult timp pe piele, cu o baza frumoasa.

Habanita e un parfum cu instinct de pradator, iti asumi un risc cu el. Daca iti simte teama iti va lasa pielea mirosind a cauciuc incins si fum, insa daca-i accepti provocarea, vei avea parte de-o revelatie, de un parfum minunat. Sfatul meu este sa nu-l respingi dupa prima impresie, incearca-l inca o data dupa un timp. E atat de bun si unic!

Nu este un parfum de zi cu zi, doar pentru ocazii speciale care vor deveni amintiri pretioase.

Mirunacatowl
Mirunacatowl

Pare a fi unul dintre putinele parfumuri condimentate pe care le pot "degusta" fara reticente. probabil pentru ca nu contine nucsoara, care mie nu imi place in parfumuri. Este dominat de cuisoare, dar poate unora sa le aminteasca de eugenolul dentistilor. Asa ca testati, nu cumparati orbeste. Mie mi se pare placut, fara, insa, a-l declasa pe Kenzo cu Jungle L'Elephant, care ramane dragostea mea.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Molinard Habanita fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Molinard Habanita, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Habanita dupa Molinard. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Habanita de Molinard reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Keiko Mecheri Loukhoum Viktor&Rolf Flowerbomb Jean Paul Gaultier Classique Eau de Parfum Juliette Has A Gun Lady Vengeance By Kilian Back to Black Guerlain Insolence Eau de Parfum Agent Provocateur Agent Provocateur Guerlain Shalimar Robert Piguet Fracas Serge Lutens Fourreau Noir Juliette Has A Gun Citizen Queen Amouage Amouage Lyric Woman Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Hermes Terre d'Hermes Guerlain Shalimar Parfum Initial Serge Lutens Datura Noir Chanel Chanel N°5 Chanel Chance Eau de Toilette Tom Ford Noir de Noir Christian Dior Midnight Poison