Designeri » M » Oriental Fougere « Grupuri

Violette Fumee Mona di Orio unisex

Violette Fumee Mona di Orio unisex

Violette Fumee Mona di Orio unisex Imagini Violette Fumee Mona di Orio unisex Imagini Violette Fumee Mona di Orio unisex Imagini Violette Fumee Mona di Orio unisex Imagini

Violette Fumee de Mona di Orio este un parfum Oriental Fougere unisex. Violette Fumee a fost lansat in 2013. Creatorul acestui parfum este Mona di Orio. Notele de varf sunt lavanda, lichen si bergamota de Calabria; notele de mijloc sunt violeta, frunza de violeta, trandafir turcesc, salvie si vetiver de Haiti; Notele de baza sunt opoponax, smirna si cashmeran.

lavanda lichen bergamota de Calabria

violeta frunza de violeta trandafir turcesc salvie vetiver de Haiti

opoponax smirna cashmeran

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Violette Fumee by Mona di Orio.

Violette Fumee Recenziile parfumurilor

marmar
marmar

Vai ,îmi doresc atit de mult un parfum de violete , si acum ma gândesc la parfumul primit de mama de 1 Martie ,eram doar o fetița de 10-12 ani , cred ca era de la Farmec, o sticluta mică de vreo 15-20 ml ,albastru - violet ,cu o "broderie" metalică ? Își aduce cineva aminte de acest parfum din vremuri demult apuse? Eu asta aștept de la un parfum de violete - mirosul florilor proaspăt culese ...si nu l-am aflat încă .
Parfumul Monei e frumos , l-am testat de 2 ori dintr-un decant de 5 ml cu rolon. Îmi place si totuși nu e ceea ce vreau , Rose l-a descris foarte bine ,sint de acord cu ea ,într-adevăr mi-ar fi plăcut sa fie un pic mai feminin , dar numele parfumului e Violette Fumee ,este ceea ce Mona a dorit sa fie , un parfum oriental floral lemnos .
Oricum are 10 de la mine .

Am tot amanat sa incerc pana acum ceva de la Mona di Orio pentru ca aveam senzatia ca inca nu-s pregatita sa le deslusesc misterele si profunzimile despre care lumea tot vorbeste. Parfumurile Monei di Orio mi se par, asa, de la distanta si doar din citite cam la fel de creative ca cele de la Serge Lutens.
Sunt parfumuri de atmosfera, pentru anumite stari si dispozitii, nu de toata ziua si nu pentru oricine.

Insa cand am primit cadou o minunata fiola subtire de 5 ml din Violette Fumée m-am bucurat foarte tare ca in sfarsit am ocazia sa incerc un parfum creat de regretata Mona.
Bucuria a fost cu atat mai mare cu cat ador violetele in parfumuri si mereu imi doresc sa descopar noi detalii ale acestor flori cochete si delicate.

Dar... surpriza! Parfumul se deschide foarte masculin, iar ceea ce urmeaza devine cu indulgenta unisex, dar eu sincer nu-l pot purta fiindca ma simt in siguranta doar in arome feminine si dulci.

Incepe cu note intense de lavanda si ierburi aromatice, note masculine insa totusi departe de o colonie clasica. Nu sunt barbar de proaspete, caci peste ele incepe sa apara intai difuz apoi tot mai intens o nota lemnoasa foarte placuta si cremoasa de lemn de guaiac cu o aroma speciala ca de rumegus. El invaluie intreaga armonie ierboasa, impartind oarecum la egalitate pozitia dominanta cu un sofran picant.

Violete? Da, sunt, dar maruntele si pitite dupa restul notelor. Departe de cum imi place mie sa le simt in parfumuri (mari, dulci, pudrate), dar ma resemnez si savurez licoarea asa cum e. In foarte scurt timp totul incepe sa se netezeasca precum o catifea.

Nu pare conceput cu intentia de a umple spatiul cand il porti, este mai degraba discret din punctul asta de vedere, avand un siaj subtil si perceptibil doar de la o distanta intima. Este foarte elegant, rafinat, un parfum inteligent si iesit din orice tipare. Pe un barbat devine inadmisibil de senzual.

Violette Fumee by Mona di Orio 4.50 out of 5 based on 2 ratings and 2 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Mona di Orio Violette Fumee fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Mona di Orio Violette Fumee, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Violette Fumee dupa Mona di Orio. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Violette Fumee de Mona di Orio reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Oriental Fougere
Hugo Boss Boss in Motion Liz Claiborne Realities for Men Hermes Hermessence Brin de Reglisse Jean Paul Gaultier Le Male Scuba Diver Jean Patou Patou pour Homme Hollister Socal for Men Clive Christian X for Men Otto Kern Signature Men Yves Saint Laurent Jazz Prestige Ted Lapidus Ted Bond No 9 Cooper Square Brut Parfums Prestige Tigress