Designeri » M » Oriental Condimentat « Grupuri

Blue Amber Montale unisex

Blue Amber Montale unisex

Blue Amber Montale unisex Imagini Blue Amber Montale unisex Imagini

Blue Amber de Montale este un parfum Oriental Condimentat unisex. Creatorul acestui parfum este Pierre Montale. Parfumul prezinta bergamot, muscata, paciuli, vetiver, coriandru, ambra si vanilie.

bergamot muscata paciuli vetiver coriandru ambra vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Blue Amber by Montale.

Ambre Sultan

Blue Amber Recenziile parfumurilor

lily13ana
lily13ana

In sfarsit descopar un Montale care nu este agresiv, cu un debut frumos aromatizat si cu evolutie, fata de alte creatii Montale. Este unisex clar, potrivindu-se deopotriva pe femei si barbati si imi transmite mult calm si caldura spre baza, asa l-as caracteriza cel mai bine, calm si cald. Este o ambra frumoasa si rafinata in el, insa calmitatea pe care o transmite nu se potriveste cu cautarile mele zbuciumate in ale parfumeriei. Siaj moderat, persistenta buna.

Marisi
Marisi

Blue Amber imi pare un vintage, purtand parca in el amprenta olfactiva a anilor `80 insa se diferentiaza prin claritate si luminozitate. Nu este un parfum imbacsit, pudrat, este o ambra usor glaciala, condimentata si picanta. Pe fondul acestor asperitati ale condimentelor, isi face simtita prezenta o ambra catifetala, vanilata si parfumata, usor dulceaga dar nu cu accente gurmande.Paciuli nu il simt, probabil el are rolul impreuna cu coriandrul si vetiverul de a tempera dulceata si de a-l face condimentat cu o tenta masculina.
Este unisex, inclina mai mult spre feminitate insa poate fi purtat cu succes si de un barbat!
Siaj mediu, persistenta buna ( 4-5 ore)

Este un parfum foarte reusit ce contine o ambra usor asprita de paciuli, dar dulceaga de la vanilie. Este un parfum unisex pentru toamna si iarna, usor amarui si totalmente lemnos, dar foarte frumos construit. Are siaj moderat-bun si persistenta mare. Trebuie testat neaparat inainte de achizitinare: doamnelor trebuie sa le placa parfumurile cu iz evident masculin si aspru, ca sa il poata purta! Mie imi place mult! Evaluare: 9/10

zozo

Azi mi-am aplicat un puff pe gat...Eeei,pot sa spun ca altfel sta treaba.Nu am mai simtit nici un miros de unguent terapeutic ci m-a invaluit o "aura" catifelata care imi mangaie simturile.Deocamdata doar atat...

zozo

De acord cu Michelle,deschiderea este destul de ciudata,mi se pare ca miroase a ceva alifie,mai tarziu insa devine mai prietenos.Parca totusi se inclina balanta mai mult spre feminin.

Michelle
Michelle

Debutul parfumului pe mine mă deranjează, nu îmi priește nota de paciuli în această combinaţie, cu ambră, şi din acest motiv nu cred că l-aş cumpăra. Nasul meu nu detectează în debut alte note, e o combinaţie ciudată de iz camforat cu ceva dulce în spate. În timp, așa cum a scris şi Nelly_rose, paciuli se estompează şi parfumul începe să aducă puţin cu L'air du desert marocain, simţindu-se ambra şi coriandrul. Acesta este însă mai moale decât parfumul lui Tauer şi e îndulcit cu vanilie. Dacă nu mă înşală nasul, cred că se simte şi puţin vetiver, dar undeva, în spate, foarte, foarte puţin.
Siajul e moderat, persistenţa e bună.

nelly_rose
nelly_rose

Blue Amber este o ambra catifelata, soft, usor vanilata, strabatuta de accente camforate si nitel aspre de patchouli, care, la prima testare, mi s-a parut chiar ca au o tenta marina. In notele initiale eu simt un patchouli intens dar fin, catifelat si camforat totodata care se incalzeste in timp cu ambra iar spre final cu putina vanilie. Se simt si niste asperitati condimentat-lemnoase pe care nu le pot identifica, poate un coriandru, similar dar nu la fel de intens ca in AT – L’air du desert marocain. E un parfum fin, mangaietor , cu o textura mai degraba catifelata decat pudrata care se aseaza pe piele similar altor ambre soft, precum Ambre 114. Numele cred ca i se potriveste de minune, e o ambra calda cu accente racoroase, precum o ciocolata calda cu un pic de inghetata.
Este unisex, are siaj moderat spre scazut si longevitate decenta. Poate fi purtat si in zilele mai caldute. Este frumos si cu siguranta merita testat.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Montale Blue Amber fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Montale Blue Amber, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Blue Amber dupa Montale. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Blue Amber de Montale reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Amouage Memoir Woman Hermes L’Ambre des Merveilles Frederic Malle Portrait of a Lady By Kilian Back to Black Juliette Has A Gun Lady Vengeance Cartier Must de Cartier Chanel Chanel N°5 Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez for Her Eau de Parfum Serge Lutens Ambre Sultan Tom Ford Noir de Noir Amouage Dia pour Femme Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her Guerlain Shalimar Calvin Klein Obsession Robert Piguet Baghari 2006 Chanel Chanel N°5 Eau Premiere Guerlain Insolence Eau de Parfum Lorenzo Villoresi Teint de Neige Montale Aoud Collection - Red Aoud Xerjoff More Than Words