Designeri » M » Oriental Floral « Grupuri

Dark Purple Montale de dama

Dark Purple Montale de dama

Dark Purple Montale de dama Imagini Dark Purple Montale de dama Imagini Dark Purple Montale de dama Imagini

Dark Purple de Montale este un parfum Oriental Floral de dama. Dark Purple a fost lansat in 2011. Creatorul acestui parfum este Pierre Montale. Notele de varf sunt portocala si pruna; notele de mijloc sunt muscata, paciuli, trandafir si fructe rosii; Notele de baza sunt lemn de teak, ambra si mosc.

portocala pruna

muscata paciuli trandafir fructe rosii

lemn de teak ambra mosc

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Dark Purple by Montale.

Aoud Damascus
More Than Words

Dark Purple Recenziile parfumurilor

dana22
dana22

Iata un Montale care imi place....in care trandafirul e frumos mixat cu pruna, pachouli si oud.
Nu tipa si nu-ti zgarie retina, ca si celelalte roz bomboane trandafirate, moscate,vanilate, migdalate, ghiveciuri olfactive.

manuelag
manuelag

Nu înțeleg!
Este evident ca acest parfum are oud. Și încă destul. Nu înțeleg de ce nu este listat. E clar ca am avut dreptate în privința notelor oficiale. Sunt sigura ca se listeaza o foarte mica parte dintre ele.
Debutează medicinal. În prim plan se afla nimeni altul decât oud-ul. Senzația nu persista mult, căci apare un trandafir în plan secund care ușor ușor echilibrează compoziția. Ulterior se simte o nota fructata . Ca un fruct copt pe de-intregul, zemos si dulce .Ăsta -i efectul paciuli.
Concluzia. Un parfum bun, tare, cu o combinație frumoasa de oud și trandafir la care se adaugă paciuli și un fruct. Bănuiesc ca acel fruct nu poate fi decât pruna. Care este coapta. Un parfum ce poate fi catalogat ca fiind oriental - gurmand. Un deliciu potrivit verii. Eu personal l-am probat și vara și iarna și în ciuda faptului ca este ambițios, merge mai bine vara cu parcimonie decât iarna cu indulgenta.
Celelalte note, pentru mine , sunt insesizabile. Dar oricum nu are nevoie. Garantez ca muscata nu se simte. Oricum muscata și paciuli conferă o asprime specifica dulcelui consumat în exces, cu diferența ca paciuli are și dulceață, pe când muscata are doar asprime. Oricum, în acest parfum cantitatea este optima . Doar cât sa îi dea o nota ușor gurmanda.
Purtatoarea: cred ca trebuie sa iti placa oudul. Nu recomand fetelor iubitoare de pudrate dulci sau florale varatice . Cel puțin nu ca și cumpărătura . În schimb, este un musai pentru testare. Așadar. ..androgina sau nu, o găsesc mai degrabă casual sau adepta mersului la munte in bocanci decât în rochiță cu floricele sau buline.
Locatia : eu îl văd potrivit I multe situații, dar poate nu chiar la birou.

Este un parfum dens, puternic, ce incepe direct cu mirosul unei prune fermentate, probabil mirosul rezulta din combinatia pruna-portocala. Vine apoi un trandafir combinat cu un strop de paciuli, insa mirosul de pruna fermentata se mentine din pacate. Parfumul devine mai frumos in baza cand simt o pruna curata cu trandafir si cu ambra. Nu este rau parfumul, chiar miroase purple, puternic, dens, insa nu pot spune ca am facut o pasiune pentru el. Siaj si persistenta bune. Nota mea: 7/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Montale Dark Purple fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Montale Dark Purple, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Dark Purple dupa Montale. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Dark Purple de Montale reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Lorenzo Villoresi Teint de Neige By Kilian Back to Black Sospiro Perfumes Erba Pura Amouage Honour Woman Xerjoff More Than Words Frederic Malle Portrait of a Lady Christian Dior Dior Addict Eau de Parfum Frederic Malle Carnal Flower Serge Lutens Ambre Sultan Guerlain La Petite Robe Noir Serge Lutens Chergui Tauer Perfumes PHI Une Rose de Kandahar Guerlain Shalimar Parfum Initial Robert Piguet Calypso Keiko Mecheri Loukhoum Robert Piguet Visa 2007 Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Montale Roses Musk Chanel Chance Eau Fraiche Christian Dior Dior Addict