Designeri » M » Floral Fructat « Grupuri

Pure Gold Montale de dama

Pure Gold Montale de dama

Pure Gold de Montale este un parfum Floral Fructat de dama. Creatorul acestui parfum este Pierre Montale. Notele de varf sunt caisa si mandarina; notele de mijloc sunt iasomie, neroli si floare de portocal; Notele de baza sunt mosc, paciuli si vanilie.

caisa mandarina

iasomie neroli floare de portocal

mosc paciuli vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Pure Gold by Montale.

Chypre - Fruite

Pure Gold Recenziile parfumurilor

tubykap20
tubykap20

Zilele astea,citind recenzii peste recenzii,am inceput sa poftesc la piersici si caise coapte.Dar doar la cele din copilaria mea,din vacantele de vara de la bunica,unde plimbandu-ma pe drum cu prietenele mai furam cate o caisa coapta dintr-un pom,dupa ce ne izbea aroma celor prea coapte si prea zemoase cazute pe jos si strivite.Aseara cand am testat prima oara Pure Gold am zambit satisfacuta si uimita ca universul asta face in asa fel incat cea mai ascunsa dorinta,cat de mica ar fi ea,sa se indeplineasca la un moment dat.

Desi nu sunt adepta parfumurilor fructate,parfumul asta imi place de mor si ma inveseleste instant.Intr-adevar la un moment dat,cum sunt eu lacoma si stau numai cu nasul in el,moscul il face usor inecacios,dar nu e ft deranjant.Acordurile florale sunt foarte fine si delicate,caisa ramane regina compozitiei si nu imi pare rau pentru ca e un parfum care imi lasa apa in gura efectiv. Cum bine zice si Rose,Montale a vrut sa faca o demonstratie de "asa se face un floral-fructat" si tare bine i-a iesit.
Nota mea: 10/10 din toate punctele de vedere (are tot ce ii trebuie in dozajele corespunzatoare)

manuelag
manuelag

Eeee ... cu părere de rău, asumată de altfel, voi posta și eu o impresie personala la acest parfum cu care am avut doua încercări. Cu siguranță are multe iubitoare, dar eu nu mă voi număra printre ele. Are atât de mult mosc încât pe mine mă ucide sistematic.
Debutul este încununat de neroli . Dar un neroli ascuțit și nicidecum asa cum îl cunoaștem în alte creații - citric dar suav în același timp. Dar este atât de efemer încât cred ca se evapora înaintea alcoolului. Ulterior apare moscul (cam prea repede )si o nota fructata, evident caisa, dar eu nu o simt deloc naturala, ci mai degrabă acoperita total de mosc. Așadar devine ușor grasoasa, pastoasa. Mai mult gem decât fruct. Tot acest melanj il simt greu și cam îmbâcsit și asta datorita moscului, singurul parfum cu mosc ce imi place rămânând Blue Hope, dar el este alta poveste. Știind ca moscurile pot fi de multe multe feluri, pot spune ca în Pure Gold avem moscul cel de toate zilele, cel pe care îl întâlnim cel mai adesea în parfumuri.
Restul notelor nu le percep. Poate doar vanilia. Dar nu am siguranță că e...
Toată compoziția acestui parfum este susținută de mosc, ceea ce îi da un plus uleios de la început pana la sfârșit.
Cam așa am pățit și cu Musc & Freesia - ECOUDRAY .
În dry domn se mai potolește dar nu suficient cât sa îl port.
Purtătoarea : e drept ca este un parfum feminin, dar moale. Nu evolueaza prea mult, insa spre final nu mai are colti ascutiti. Așadar purtătoarea este feminina și calda. Sigur are peste 25 de ani. Se pretează la ținute feminine.
Locatia : îl văd scos din uzul cotidian. Cu siguranță dacă l-as simți în spații închise m-ar cam zapaci. Deci...Outdoor. Poate seara. Și în niciun caz în toiul verii.
Revin cu un edit: are o nota specifica neroli care apare în dry down. Dacă ajungi aici e posibil sa îl placi. Acum e mai drăguț.

Ne-am intalnit intai in Milano, apoi in Istanbul, dupa aceea intr-o alta parfumerie de nisa din Germania si de fiecare data am plecat spre iesire cu gatul intors spre el, si cu aceeasi impresie: e halucinant de frumos si bate tot ce am testat de la Montale. Cate?? 99??? Cine sa le biruie pe toate intr-o viata :)))! Eu am izolat de la ei pentru testare combinatiile care m-au interesat cel mai mult si anume trandafirii (dar nu i-am bifat pe toti, evident), vaniliile si cateva fructate, asadar dintre acestea zic ca Pure Gold s-a desprins semet si triumfator cucerindu-ma definitiv.

Acum e al meu (a se remarca ce cuminte am fost si de cate ori l-am testat pana sa-l iau acum o saptamana, desi eram amorezata lulea oficial de 8 luni) si sta alaturi de mine in timp ce scriu recenzia, iar atomizorul miroase atat de intens incat mi se pare ca toata camera e scaldata in cea mai suculenta mireasma posibila de caisa. O caisa culeasa exact cand e mai coapta si aratoasa cu acele frumoase trepte de dégradée de la galben la oranj cald si rosu. Pulpa, zeama, puful, toate sunt redate fidel in compozitia lui Pure Gold, parfumul reusind sa exprime naturaletea acestui fruct delicios si totodata sa creeze iluzia de textura pufoasa si extrem de fina cu ajutorul moscului care o inveleste, cenzurand alunecarea parfumului spre vreo iluzie gurmanda. Astfel Pure Gold culege un fruct din livada, dar nu ti-l aseaza in farfurie, ci ti-l picteaza.

Dar mai e ceva in amestecul lui responsabil de formarea unei aure proaspete si aceasta nota nu paleste deloc: floarea de neroli. E usor intepatoare, citrica, nitel verzuie cat sa piste cu putina aciditate amestecul ca sa-l trezeasca, sa nu se moleseasca intr-o lenevie campeneasca la ceas de seara. Oh, nu, Pure Gold e vesel din cauza ei, sprintar si radiaza un siaj puternic, de buna dispozitie molipsitoare. Cred ca Montale cu asta vrea sa arate altor case cum se face un parfum fructat. Adica nu toxic (regret, Villoresi) si nici samponos si mai ales sa miroasa in final pe tine a parfum nu a gem, peltea, sirop, dulceata. Ma intelegeti acum de ce nu i-am putut rezista, nu :)?

Este un parfum fructat, ce miroase a caisa coapta, acompaniata de ceva flori, toate etalate pe o baza delicioasa de vanilie. Simt si o usoara aroma mentolata, probabil fiind daat de combinatia cu un strop de paciuli. Mie in general nu imi plac parfumurile fructate, imi par puerile, iar creatiile mainstream cu aceasta tema miros a punga de plastic, insa trebuie sa recunosc ca acesta este extrem de feminin si calitativ. Siajul este mic, (sau poate eu il simt mic, iar eu abia simt acest parfum), insa cu longevitatea sta foarte bine! Nota mea:8/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Montale Pure Gold fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Montale Pure Gold, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Pure Gold dupa Montale. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Pure Gold de Montale reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Lorenzo Villoresi Teint de Neige Robert Piguet Petit Fracas Guerlain Champs Elysees Eau de Toilette The Different Company Sublime Balkiss Frederic Malle Lipstick Rose Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original By Kilian Back to Black Christian Dior Miss Dior Le Parfum Robert Piguet Visa 2007 Guerlain Jardins de Bagatelle Robert Piguet Alameda Rance 1795 Pres de Toi Serge Lutens Chergui Guerlain My Insolence Robert Piguet Fracas Guerlain Shalimar Parfum Initial Ormonde Jayne Frangipani Panouge Isabey Gardenia Estée Lauder Private Collection Tuberose Gardenia Cartier Baiser Vole