Designeri » M » Oriental Vanilat « Grupuri

Sweet Oriental Dream Montale unisex

migdale
miere
nuci

Sweet Oriental Dream de Montale este un parfum Oriental Vanilat unisex. Creatorul acestui parfum este Pierre Montale. Parfumul prezinta trandafir, miere, migdale si vanilie.

trandafir miere migdale vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Sweet Oriental Dream by Montale.

Loukhoum
Biancolatte

Sweet Oriental Dream Recenziile parfumurilor

sigrid
sigrid

Este bine sa stii cateva lucruri inainte sa te implici intr-o relatie serioasa cu el.
Iti poate face o buna impresie la inceput, prezentandu-se ca gurmand vanilatul lipsit de cusur, avand ca plus de sarm un miros atat de migdalat! Insa este atat de puternic si atat de dulce incat , cu voia sau fara voia lui, va reduce persoana langa care traieste fara a se simti vreodata responsabil pentru asta. Nu poate sa-si asume ca nu-l placi, va crede ca esti tu prea sensibila , va para bine si va intoarce totul impotriva ta. Nu, el nu e niciodata prea dulce, doar tu esti exagerata .
Extrem de sensibil la critica, SOD nu va accepta niciodata o pozitie de inferioritate si nu va suporta niciodata sa fie comparat cu alte parfumuri. Extrem de competitiv, va dori sa castige mereu iar adversarii sa piarda , indiferent ca acestia se numesc LOUKHOUM/Keiko Mecheri sau DOLCE ACQUA /Profumum Roma. Posibilele lacune ale discursului sau format din 4 note mari si late – miere, vanilie migdala si trandafir- vor fi ascunse cu dibacie printr-un siaj si o persistenta monstruoase de-a binelea.
Un alt semn la care trebuie sa fim atente este numarul mare de parteneri, fosti si actuali. In trecutul lui gasim un numar mare de partenere de diverse tipologii,de la amatoare de florale sofisticate la amatoare de orientale condimentate care nu se dau in laturi sa petreaca cu el pret de un decant macar, daca nu de-o sticla intreaga.
Viata cu SOD nu e usoara, mai ales ca toate cele de mai sus se fac vizibile cu timpul si de obicei intr-un moment al relatiei in care ati investit prea mult pentru a va putea detasa usor.
Tinta lui fiind succesul, SOD isi va arata adevarata fata abia in clipa in care a obtinut de la tine ce si-a dorit: afectiunea ta totala si o pozitie sociala de invidiat pe raftul tau cu parfumuri . Bineinteles ca te face vizibila in multime si stiind acest lucru va dori sa fie rasplatit pentru efort; iar pretul cerut nu va fi mereu pe masura posibilitatilor tale afective, emotionale si financiare.
Inutil sa spun ca aceasta recenzie este un pamflet si trebuie tratata ca atare. :))

Rose_selavie
Rose_selavie

Frateeeee!!!! Parfumul asta poate fi pe drept cuvant considerat un fel de Guliver in Tara Gurmandelor. E statuar, coplesitor si ti se infiltreaza rapid in nari si memorie. Cred ca in anul in care a fost creat nu s-au produs deloc alte parfumuri dulci din simplul motiv ca Montale a cumparat toate rezervele de migdale, vanilie si miere. Si de cate ori se termina stocul Oriental Dream (caci e bun si urmeaza sa-l laud imediat) fiind necesare alte aprovizionari, titani ca Escada, Mugler si Lancome trebuie sa se descurce cum pot cu editiile lor limitate. Noroc cu chimia.

Ce-mi place la Oriental Dream:

In primul rand imi place tupeul lui. C`mon, tinteste cel mai gurmand amestec posibil si-l nimereste cu talent. E FOARTE tare, pastos si dulce experimentul asta olfactiv incat ti se pare ca-ti topeste nasul, dar starea de bine pe care ti-o induce este finalmente inegalabila. Cu alte cuvinte nu ma deranjeaza exagerarile cand continutul lor ma incanta. Martipanul lui e acel baton cu iz de Craciun (pe care il folosesc pentru chechul Stollen, yummy), vanilia e cea mai lipicioasa pastaie, mierea e atat de poliflora ca aproape aud un zumzet de albine, iar trandafirul a crescut fericit mangaiat de soare si-apoi si-a-ncheiat socotelile cu gradina devenind o preasavuroasa "confiture de pétales de rose"….Acum toate astea se intalnesc si prin magie capata proportii colosale, iar amestecul devine treptat pudrat. Cam asa miroase Oriental Dream. Simplu, la obiect, ii simti toate notele si iti astampara in mod cert toate poftele de dulce atat din viata reala cat si din cea parfumata.

Ce as schimba la el: nada.

Proiecteaza ca nebun si cat il porti nu mai simti ABSOLUT NIMIC altceva decat visul oriental. Pe langa Oriental Dream, Angel Mugler pare o sticluta cu saruri pentru trezit din lesin, iar Loukhoum Keiko Mecheri o colonie sport. Atat.

ala2006
ala2006

Intotdeauna mi-a placut mirosul esentei de migdale si de cate ori fac ceva dulce, o strecor si pe ea acolo, chiar daca uneori nu se potriveste.
Acum am dat de Sweet Oriental Dream si pot spune ca sunt fericita ca pot purta mirosul asta toata ziua cu mine :).
E adevarat ca debutul e dulce, dar un dulce placut, aromat de migdale si vanilie. Mierea e zaharisita dar se retrage spre fundal, dand in continuare aroma si savoare parfumului fara a-l coplesi . Din fericire trandafirul e extrem de vag, aproape ca o inchipuire, doar cat sa dea o tusa fina de feminitate, motiv pentru care eu nu il gasesc asemanator cu Loukhoum . Spre final as putea spune ca e varianta mai calma a lui Tardes.
Pentru iubitorii mirosului de migdale, e un parfum frumos, cald, cu calitati tehnice exceptionale, pretabil la orice tinuta sau locatie. Este un gurmand usor de placut, tocmai datorita simplitatii lui.
Eu una il indragesc foarte tare!

lily13ana
lily13ana

Cand l-am mirosit prima data, vara trecuta, se simtea o migdala uriasa si amara. Dupa 3 zile de testare pot sa spun ca acest parfum are mai mult decat acea migdala uriasa. Este zaharisit, foarte foarte dulce, foarte foarte gurmand si chiar trebuie sa iubesti gurmandele ca sa poti purta Sweet Oriental Dream. Pe mine chiar ma duce cu gandul la rahatul turcesc, pudrat bine cu zahar. si cu midgdale prin el Are siaj enorm si n-am testat in viata mea un pafum mai persistent decat acesta. Nu cred ca este suficienta o singura purtare pentru a-ti putea face o idee despre acest Montale si chiar merita o sansa, insa nu este pentru mine.

Un parfum extrem de opulent si de gurmand! Chiar iti trebuie stomac pentru el! Este insa un regal dulce, migdalat, plus doar un strop de trandafir si seamana foarte bine cu mult-iubitul Loukhoum de la Keiko Mecheri, poate fi deci o afacere buna, fiindca cel de la Montale este cu mult mai ieftin :)
Siaj si persistenta bombastice. Evaluare: 10/10

manuelag
manuelag

Ori fetele de la Elysee le-au încurcat , ori acesta nu doar ca nu e oriental, dar mie nu imi miroase a niciuna dintre notele listate. Chiar cred ca mi-au aratat altceva...bergamota? floricele? No way! Mai incerc o data!
Edit: Siiiigur le-au incurcat! Aveau o sticluta ciudata, ca un decant...
Acum am incercat tester-ul direct din sticla lui...Ah! Ce PARFUM MIGDALAT!
IL VREAU URGENT! Migdalele sunt usor zaharistite si vanilate! Superb!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Montale Sweet Oriental Dream fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Montale Sweet Oriental Dream, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Sweet Oriental Dream dupa Montale. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Sweet Oriental Dream de Montale reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Lorenzo Villoresi Teint de Neige Montale Chocolate Greedy Guerlain Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique Guerlain Shalimar Parfum Initial Christian Dior Hypnotic Poison Sospiro Perfumes Erba Pura Juliette Has A Gun Vengeance Extreme Guerlain La Petite Robe Noir Frederic Malle Portrait of a Lady Guerlain Insolence Keiko Mecheri Loukhoum By Kilian Back to Black Christian Dior Hypnotic Poison Eau de Parfum Guerlain Insolence Eau de Parfum Serge Lutens Datura Noir Serge Lutens Un Bois Vanille Frederic Malle Iris Poudre Hermes L’Ambre des Merveilles Xerjoff More Than Words Mancera Roses Vanille