Designeri » M » Oriental Vanilat « Grupuri

Vanilla Extasy Montale de dama

Vanilla Extasy Montale de dama

Vanilla Extasy de Montale este un parfum Oriental Vanilat de dama. Creatorul acestui parfum este Pierre Montale. Notele de varf sunt caisa si floare de cais; notele de mijloc sunt ylang-ylang, vanilie si iasomie; Notele de baza sunt lemn de santal, lemn de mahon, rasini si rasina benzoica.

caisa floare de cais

ylang-ylang vanilie iasomie

lemn de santal lemn de mahon rasini rasina benzoica

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Vanilla Extasy by Montale.

Flowerbomb
Tendre Friandise

Vanilla Extasy Recenziile parfumurilor

sigrid
sigrid

Cum sa (mai) descrii o vanilie acum, in saptamana vaniliei, cand forumul pluteste intr-un nor vanil(in)at?
Prin sparturile caruia il zarim pe CRISTOBAL cel VANITA(o)S stapanit de o ADDICT-ie , cum se aventureaza el asa, AVANT LE JOUR, in calatorii exotice SUR LA ROUTE DE MEXIC ori in ( VANILIA DEL ) MADAGASCAR , plictisit de DOLCE VITA, chiar cu riscul de a fi HYPNOTIC POISON-ed ?
Asa ca, sa povestesc acum un miros de vanilie mi se pare la fel de captivant ca si cum as povesti despre pastaia ei.
Vanilia din VE nu se cade povestita, ci se cade incercata!
Si, de cand e Vanilla Extasy? Eu stiam ca ii zice doar Extasy!
Ah, nu, aia era o pastila si asta e un parfum, doar efectul e acelasi : “prapastie crescuta in sus”!
Indragostit de Hotel Ritz Paris, Hemingway spunea ca de cate ori viseaza la viata vesnica, actiunea se petrece la Ritz Paris.
A uitat sa spuna ca mereu miroase a Vanilla Extasy!

Rose_selavie
Rose_selavie

Exact ca in cazul parfumului Lira de la Xerjoff care dupa unii ar fi clona exorbitant de scumpa a lui L de la Lempika, la fel ai putea spune si despre Vanille Extasy ca are aceeasi formula cu Flowerbomb.

Si da, confirm ca seamana... intr-o oarecare masura. Adica iti poti lua gandul de la Vanille Extasy daca nu agreezi Flowerbomb sau altele de genul lui, gurmande…
Dar spre uimirea mea azi dupa ce le-am comparat am realizat ca miroase de fapt mult mai asemanator cu un parfum de la Molinard foarte drag mie pe care l-am avut in urma cu cativa ani, Tendre Friandise, azi din pacate discontinuat. Cu alte cuvinte, Vanille Extasy nu e deloc original, dar umple golul lasat de disparitia aceluia. Faptul ca ele au note diferite nu conteaza deloc, efectul e acelasi.
Ambele miros a flori exotice ninse cu mult zahar si imbaiate in vanilie. Vanille Extasy vine si cu un ton zemos extra, care-l face sa para vioi si neastamparat. Nu se schimba deloc in timp, dar care parfum Montale evolueaza?

Totusi atuul puternic a lui Vanille Extasy, spre deosebire de Flowerbomb dar si de cel de la Molinard este faptul ca trece testul la naturalete luand un binemeritat 7,
iar siajul e capabil sa reinvie hamsteri morti.

Sticla de 100 ml din bomba asta cred ca va fi foaaarte incet folosita pentru ca un spray, hai doua, e arhisuficient. Va tine parfumul asta pentru trei generatii, demodandu-se treptat, cu alte cuvinte nepotii mei cand il vor gasi vor spune ca Vanille Extasy le aminteste de bunica. Vor vorbi de el asa cum o facem noi azi despre L`Heure Bleue!

Un parfum cu care-mi voi impresiona cu siguranta familia si tot anturajul.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Montale Vanilla Extasy fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Montale Vanilla Extasy, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Vanilla Extasy dupa Montale. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Vanilla Extasy de Montale reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Guerlain La Petite Robe Noir By Kilian Back to Black Guerlain My Insolence Guerlain Shalimar Parfum Initial Keiko Mecheri Isles Lointaines Robert Piguet Rose Perfection Serge Lutens Fourreau Noir Profumum Roma Vanitas Guerlain Mon Precieux Nectar Robert Piguet Alameda Serge Lutens Nuit de Cellophane Frederic Malle Portrait of a Lady Montale Sweet Oriental Dream Divine L'Infante Rance 1795 Rose de Rose Isabey Isabey Gardenia Puredistance Opardu Hermes 24 Faubourg Lorenzo Villoresi Iperborea