Designeri » M » Floral Lemnos Mosc « Grupuri

Velvet Flowers Montale de dama

Velvet Flowers Montale de dama

Velvet Flowers de Montale este un parfum Floral Lemnos Mosc de dama. Velvet Flowers a fost lansat in anii 2000's. Creatorul acestui parfum este Pierre Montale. Parfumul prezinta iasomie, ylang-ylang, sofran, trandafir, floare de piersic, note fructate, lemn de santal, mosc si rasina Gurjan.

iasomie ylang-ylang sofran trandafir floare de piersic note fructate lemn de santal mosc rasina Gurjan

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Velvet Flowers by Montale.

Velvet Flowers Recenziile parfumurilor

Eu nu reusesc sa simt decat o tona de fructe si atat. Mi se pare extrem de pueril si de comun. Nu gasesc nimic catifelat aici, nu-mi place deloc liniaritatea sa, nu as purta asa ceva. Probabil sunt eu prea matusalemica si el prea "girly" :D

Este un parfum foarte intens, cu un trandafir acompaniat de sofran si indulcit cu fructe zemoase, pe o baza de santal si vanilie. Parfumul este foarte dulce, foarte bogat si foarte opulent, incadrandu-se in categoria floral-fructat-gurmand. Are aer destul de comercial si , daca ar fi fost maistream, cu siguranta ar fi avut maaare succes. Siaj si persistenta bune. Evaluare: 8/10

Am comandat o mostra pentru ca: incep sa descopar casa Montale si dupa 3-4 alte parfumuri testate deja mi s-a conturat convingerea ca au parfumuri extraordinar de interesante in plus si foaaarte intense; apoi m-a atras numele Velvet Flowers caci imi promitea in imaginatia mea un floral neted, fin, catifelat, si nu in ultimul rand am fost atrasa de piramida lui olfactiva.

Velvet Flowers este, precum celelalte de la Montale pe care le stiu, un parfum care se modifica foarte mult in timp. Primele minute miroase a parfum destul de clasic. Opulent, incarcat de flori si destul de dulce. In scurt timp apare sofranul si aici incepe partea lui insolita. 50% -50% sanse sa-ti placa de acum incolo. Buchetul devine piperat-aromat, sofranul conducand de acum o vreme compozitia. Totusi, el nu viciaza florile, nu le ascunde frumusetea ci le aduce in contemporaneitate. Cum spuneam, fara sofran, ar fi un buchet foarte clasic care ar semana cu multe altele.
Observ ca dupa vreo 2 ceasuri melanjul capata alta dimensiune, amestecul fiind uniform si intr-adevar catifelat. Dureaza si are o intensitate de invidiat. Baza pare a forma o nota iluzorica de pielarie sau mai degraba de velur fin.

Pentru mine se incheie ca o poveste cu happy-end pe care ma bucur sa vi-o recomand.

Velvet Flowers by Montale 4.00 out of 5 based on 6 ratings and 3 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Montale Velvet Flowers fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Montale Velvet Flowers, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Velvet Flowers dupa Montale. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Velvet Flowers de Montale reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Puredistance Opardu Lorenzo Villoresi Teint de Neige Robert Piguet Fracas Historiae Violette Imperiale Panouge Isabey La Route d'Emeraude Panouge Isabey Gardenia Serge Lutens Fourreau Noir Estée Lauder Private Collection Tuberose Gardenia Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Frederic Malle En Passant Robert Piguet Alameda Xerjoff More Than Words Chloe Chloe Eau de Parfum Estée Lauder Modern Muse The Different Company Sublime Balkiss Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her Tom Ford Noir de Noir Guerlain Champs Elysees Eau de Parfum Hermes L’Ambre des Merveilles Parfumerie Generale PG05 L'Eau de Circe