Designeri » N-Q » Oriental Vanilat « Grupuri

Amatys Parfum Fin Nabucco de dama

Amatys Parfum Fin Nabucco de dama

migdale
Amatys Parfum Fin Nabucco de dama Imagini Amatys Parfum Fin Nabucco de dama Imagini Amatys Parfum Fin Nabucco de dama Imagini Amatys Parfum Fin Nabucco de dama Imagini Amatys Parfum Fin Nabucco de dama Imagini Amatys Parfum Fin Nabucco de dama Imagini Amatys Parfum Fin Nabucco de dama Imagini Amatys Parfum Fin Nabucco de dama Imagini

Amatys Parfum Fin de Nabucco este un parfum Oriental Vanilat de dama. Amatys Parfum Fin a fost lansat in 1997. Notele de varf sunt coriandru, heliotrop si migdale; notele de mijloc sunt iasomie, paciuli, vanilie si miere alba; Notele de baza sunt mosc, ambra, note lemnoase, violeta si pralina.

coriandru heliotrop migdale

iasomie paciuli vanilie miere alba

mosc ambra note lemnoase violeta pralina

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Amatys Parfum Fin by Nabucco.

Amatys Parfum Fin Recenziile parfumurilor

Parfumul este de un rafinament rar intalnit! Un oriental-vanilat extrem de suav, potrivit de dulce, care aduce o vanilie fina si matasoasa, completata de heliotrop, praline si un strop de miere alba. Rezulta un miros extrem de cremos si fin. Este extrem de uleios ca si compozitie, ca o licoare magica. Ceea ce ma deranjeaza este siajul total inexistent, adica ma straduiesc sa il simt si atunci cand imi bag nasul in incheietura. Persistenta este insa foarte buna.
Un parfum suav ca un fir de matase. Evaluare: 8/10 (doar din cauza siajului, altfel era nota maxima)

Povestea lui Amatys ar putea fi spusa astfel…

"A fost odata ca niciodata in multicolora lume magica a parfumurilor o particica mica mititica de taram de basm in care isi aveau locul cateva parfumuri cu totul si cu totul din aur, create de cele mai iscusite zane.

Guerlain Mon Nectar Precieux, Clive Christian No1 for Woman, Van Cleef & Arpels Orchidee Vanille, Gardenia Isabey...sunt pentru mine elixiruri de fericire, nectare ale vietii ce nu pot fi amestecate printre parfumurile obisnuite.

Intr-o zi, pe cand zanele si spiridusii lucrau de zor la o formula noua s-a intamplat ceva neasteptat. Dintr-o data cerul s-a deschis si o raza de lumina oribitoare a cazut pe pamant in mijlocul gradinii cu parfumuri magice in care domnea pana atunci linistea si pacea. Lumina divina s-a retras apoi incet si-am putut vedea ca a lasat printre flori o cutie neagra si lucioasa cu un aspect tare curios. Toate feele, bazele si spiridusii s-au adunat sa vada obiectul extraterestru fin ca o oglinda.

Dar ce semnifica el oare? Piticul cu barba de matase zise: e o sticla de coniac mai fistichie. Goblinul verde cu un singur ochi dar cu minte ascutita zise: trebuie sa fie un parfum daca a cazut chiar aici. Dar zana cea rea ii dadu pe toti la o parte si lua obiectul in mana zicand: este un lucru periculos, trebuie sa avem grija! Stiu ce este inauntru. Este un parfum de o frumusete fara seaman la fel de orbitoare precum lumina care l-a adus. Se spune ca de-l mirosi o singura data vei cadea prada farmecului lui pentru totdeauna si va stinge frumusetea aromelor din jur. Acum ca e la noi vom fi ispititi sa-l desfacem, dar sticla nu ne va ajunge tuturor.

In clipa aceea corbul de pe umarul ei isi deschise aripile si inhata in ciocul de fier sticla micuta din interiorul cutiei si o lua-n zbor…Facu trei cercuri mari de-asupra lor apoi sparse micutul flacon cu ciocul lasand sa cada pe pamant o ploaie parfumata cu stropi marunti aurii. Cu totii s-au putut bucura de mirosul ireal de fin, dulce si parca de matase. Trei zile si trei nopti s-a cantat si s-a dansat.

Dar…

Dupa ce parfumul a inceput sa paleasca un fior rece a strabatut campia. Au inceput sa se uite cu ochi veninosi unii la altii si dusmania prinse forma. Au sarit ca lupii flamanzi unii pe altii la lupta sa-si sfasaie hainele poate poate mai prind cumva o picatura din licoarea magica. Viata idilica a devenit un iad pentru ei fara Amatys.
Un parfum care pe data ce-l mirosi nu-l vei mai vrea decat pe el si nimic altceva."

Amatys Parfum Fin este cel mai bun nectar vanilat pe care l-am mirosit. Vine sub forma unui ulei parfumat sau parfum ulei cum vreti intr-o amuleta de lux. Aplicat pe piele temperatura corpului il incalzeste si-l absoarbe si-apoi emani o aroma de vis. Dulce dar nu gurmand. Foarte intim si discret de fapt, e un amestec suav numai pentru clipe de intimitate. Este atat de bine omogenizat incat a distinge vreo nota individuala devine mai complicat decat rezolvarea unei provocatoare probleme matematice…si i-ar stirbi din mister. Da, partile care-l compun or fi de heliotrop, praline, mosc si vanilie, dar am copiat zicand asta uitandu-ma pe furis la piramida olfactiva. Important este efectul.

Amatys este un parfum care naste ideea naiva ca lumea ar fi un loc frumos si plin de minunatii...

Amatys Parfum Fin by Nabucco 3.50 out of 5 based on 5 ratings and 2 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Nabucco Amatys Parfum Fin fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Nabucco Amatys Parfum Fin, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Amatys Parfum Fin dupa Nabucco. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Amatys Parfum Fin de Nabucco reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Guerlain French Kiss Chanel Les Exclusifs de Chanel Misia WIDIAN IV House Of Sillage Love is in the Air Xerjoff Irisss By Kilian Playing With The Devil Roja Dove Danger Amouage Memoir Woman Guerlain Elixir Charnel Le Boise Torride Tauer Perfumes PHI Une Rose de Kandahar Puredistance White Guerlain Cuir Beluga Guerlain Vol de Nuit Puredistance Opardu Amouage Amouage Lyric Woman Frederic Malle Portrait of a Lady Roja Dove Enigma Pour Homme Roja Dove Mischief Roja Dove Lilac