Designeri » N-Q » Lemnos Chypre « Grupuri

Duro Nasomatto de barbati

Duro Nasomatto de barbati

Duro Nasomatto de barbati Imagini Duro Nasomatto de barbati Imagini Duro Nasomatto de barbati Imagini Duro Nasomatto de barbati Imagini

Duro de Nasomatto este un parfum Lemnos Chypre de barbati. Creatorul acestui parfum este Alessandro Gualtieri. Parfumul prezinta note lemnoase, pielarie si condimente.

note lemnoase pielarie condimente

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Duro by Nasomatto.

Aoud Musk

Duro Recenziile parfumurilor

Raul
Raul

ATENȚIE ! Din dorința de a fi sincer cu voi când descriu un parfum, această recenzie conține ȘI câteva critici la adresa compoziției. Nu aveți motive să o luați personal ! Mirosul și experiența olfactivă poate să varieze de la om la om. Înaintea achiziției recomand testarea.

Duro, o altă trăsnaie de-a lui Gualtieri ! De această dată a creat o bombă olfactivă (de dimensiuni medii - siajul scade după 2-3 ore) compusă, în mare parte, din arome sintetizate chimic. Dacă numărul ingredientelor naturale era invers proporțional, mi-ar fi plăcut de la prima testare. Totuși, obișnuit fiind cu anumite note grele (oudul mai exact), i-am mai dat câteva șanse. Și bine am făcut ! Haideți să vă spun cum a fost.

Prima apăsare a atomizorului și BOOM ! În primele 15-30 de minute, parfumul demarează în forță cu o explozie de oud. Intensitatea lui mă determină să-l asociez cu sunetul produs de bubuitul motorului unei mașini de curse sau cu energia degajată de taurul nervos ațâțat de un matador la coridă. Un oud nemilos, sintetic și medicinal îmi inundă nările. Peste oud se adaugă condimentele. Aici disting piperul și, sper să nu mă înșel, un șofran minuscul. Tot acest melanj reprezintă un important hop ce trebuie trecut. Nu oricine îi face față mirosului de început. În urmatoarele ore, parfumul evoluează foarte puțin. Nota de piele care stătea la pândă își face simțită prezența. Ea are o textură mai dură, ușor afumată, sub influența celorlalte ingrediente. Nu stă mult timp în centrul atenției. Simt cum apare și un paciuli care aduce un iz ușor teluric. El netezește calea spre stagiul cel mai plăcut.

După aproximativ 3-4 ore vine partea plăcută a lui Duro. Nota de oud se estompează, făcând loc cedrului și ambrei. Amintesc aceste note deoarece poțiunea se îndulcește puțin, iar notele lemnoase preiau controlul. Acest stagiu este o surpriză interesantă. Bine că i-am acordat acele șanse despre care aminteam la început.

Acum înțeleg ideea de masculinitate pe care Alessandro Gualtieri a dorit să o redea: macho, puternic, fără vreo urmă de floricele, ... . Începutul creației l-a gândit punitiv pentru simțurile olfactive, evocând latura brută a masculilor. Avem parte de o aglomerare de note sintetice, iar prețul/ml este cam mare. Cred că aici intră și mercantilismul parfumierului.

Dacă acest parfum îl simțiți la un bărbat îmbrăcat într-un costum corporatist, atunci gândiți-vă la un arivist. Situația se schimbă la 180 de grade în cazul unui iubitor de motoare și muzică rock.

Performanțele sunt bune. Să nu vă descurajați ! Una peste alta, merită să-l testați pentru a vă îmbogăți experiența olfactivă. Posibil să-l iubiți.

Longevitate: peste 10 ore
Siaj: enorm (primele 15-30 de minute) spre moderat
Nota: 6,5/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Nasomatto Duro fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Nasomatto Duro, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Duro dupa Nasomatto. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Duro de Nasomatto reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Nasomatto Black Afgano Amouage Jubilation for Men Nasomatto Pardon Roja Dove Aoud Creed Aventus Serge Lutens Muscs Koublai Khan Cartier Must de Cartier Pour Homme Nasomatto Hindu Grass Sospiro Perfumes Classica Maison Francis Kurkdjian Aqua Universalis Forte M. Micallef Emir Kenzo Kenzo pour Homme Serge Lutens Fumerie Turque Amouage Interlude Man Le Labo Patchouli 24 Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez for Him Yosh Konig Bvlgari Maravilla Nasomatto Absinth Amouroud Oud du Jour