Designeri » N-Q » « Grupuri

Pardon Nasomatto de barbati

Pardon Nasomatto de barbati

oud
cacao

Pardon de Nasomatto este un parfum de barbati. Pardon a fost lansat in 2011. Creatorul acestui parfum este Alessandro Gualtieri. Notele de varf sunt magnolie si flori; notele de mijloc sunt ciocolata amaruie, boabe de tonka si scortisoara; Notele de baza sunt Lemn de Agar(Oud) si lemn de santal.

magnolie flori

ciocolata amaruie boabe de tonka scortisoara

Lemn de Agar(Oud) lemn de santal

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Pardon by Nasomatto.

Pardon Recenziile parfumurilor

Raul
Raul

Trăsnăile lui Alessandro Gualtieri continuă. De această dată a luat în vizor iubitorii de poțiuni gurmande-condimentate. Parcă ar spune: ”Pardon ! Eu voi stropi cu oud peste ciocolată, scorțișoară, tonka ... . Haideți să vedem ce iasă. Nu vă temeți ! Știți că pe alți iubitori de parfumuri i-am cucerit cu Black Afgano.”

De la primul sniff mă întâmpină cu o doză consistentă de oud. Este binecunoscut stilul autocrat al acestui ingredient. În multe parfumuri tinde să domine prin agresiunea izului intens și medicinal asupra receptorilor olfactivi, punând o barieră in evoluția unor note mai timide. Oudul din componența lui Pardon îmi aduce aminte de cel întâlnit în creațiile Montale: sintetic, medicinal și potent. După aproximativ două minute povestea se schimbă. Surpriză ! Intrăm în regim de breaking news. În joc apare tripleta magică ciocolată-scorțișoară-boabe de tonka. Forța lor diluează puterile oudului. Adierea de ciocolată șoptește câteva aspecte comune cu L’Instant de Guerlain Extreme. Scorțișoara și boabele de tonka mă duc cu gândul la un fragment din Musc Ravageur. Mi se pare interesant cum ingredientele seducției din cele două poțiuni amintite anterior își unesc forțele aici. Avem de a face cu un dandy aparte, o îmbinare de clasic cu modern. Prezența oudului în Pardon vine să creioneze un dandy rebel al zilelor noastre, mai puțin manierat, cu freză à la Cristiano Ronaldo. Cu alte cuvinte, el amplifică aerul contemporan al creației lui Gualtieri.

Împreună cu Black Afgano și Duro, Pardon face parte din triumviratul casei Nasomatto. Aceste creații olfactive dețin puterea de a o face remarcată. Primele două poțiuni sunt extrem de potente. Pardon pare a fi mezinul mai calm, mai luminos. Să nu mă înțelegeți greșit, poțiunea se face remarcată. La aproximativ 4-5 ore de la aplicarea unui singur puf m-am întâlnit cu un grup de prieteni în oraș. Deși nu-l mai simțeam, reacția unora a fost: ”Ce frumos miroase parfumul tău ! Cu ce te-ai dat ?”

Longevitate: peste 10 ore
Siaj: greu
Nota: 9/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Nasomatto Pardon fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Nasomatto Pardon, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Pardon dupa Nasomatto. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Pardon de Nasomatto reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Nasomatto Black Afgano Amouage Jubilation for Men Tom Ford Tobacco Vanille Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez for Him Roja Dove Aoud Serge Lutens Fille en Aiguilles Frapin L`Humaniste Creed Aventus Maison Francis Kurkdjian Aqua Universalis Forte Roja Dove Amber Nasomatto Hindu Grass Montale Wood and Spices Nasomatto Duro Profumum Roma Arso Xerjoff XJ 1861 Naxos Amouage Interlude Man WIDIAN IV Lalique Elegance Animale Montale Greyland Maison Francis Kurkdjian Aqua Vitae Forte