Designeri » N-Q » Oriental Vanilat « Grupuri

Nejma 7 Nejma de dama

Nejma 7 Nejma de dama

cacao
acorduri de cocos

Nejma 7 de Nejma este un parfum Oriental Vanilat de dama. Acesta este un parfum nou Nejma 7 a fost lansat in 2014. Creatorul acestui parfum este Alice Lavenat. Notele de varf sunt grapefruit roz, mandarina verde si bergamota de Calabria; notele de mijloc sunt neroli, pastai de cacao si nuca de cocos; Notele de baza sunt Lemn de Agar(Oud), mosc alb si paciuli.

grapefruit roz mandarina verde bergamota de Calabria

neroli pastai de cacao nuca de cocos

Lemn de Agar(Oud) mosc alb paciuli

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Nejma 7 by Nejma.

Nejma 7 Recenziile parfumurilor

Este un gurmand foarte reusit, delicios si bine facut.
Este dulce, miroase a cacao si vanilie, plus doar un strop de oud. Cantitatea mica de oud care se simte, combinata cu cacao, imi da un iz migdalat, delicios. Are si un pic de paciuli care ii da o asprime usoara.
Are caracter unisex, dar este totusi destul de dulce pentru barbati. Este intens, bogat, are sisj si persistenta bune. Evaluare: 8/10

manuelag
manuelag

Debutul acestei licori este masculin fără nici un dubiu. Însă este un parfum reușit. Chiar dacă îmi amintește de un Bond noi 9 ...New Harleem parcă, cu care îl găsesc asemănător. Este un gurmand masculin, ușor dulce de la paciuli și cu multa cacao. Însă oudul îl face prea masculin pentru mine.
Cred de asemenea ca l-as purta la o adică, dar eram în așteptare de o altfel de cacao. Poate ca aceasta combinație revigoranta din pricina oud-ului este mai binevenita. Adică nu-i deloc comercial, dar nici atât de nișat încât sa nu își găsească admiratori atât amatori cât și cu nasuri mai educate.
Îmi place! Este despre o cacao ușor medicinala.
Spre sfârșit se simte mai bine cacaoa și celelalte rămân în plan secund. Cred ca soțul meu îl va primi cu siguranță.
Purtatorul: casual dar nu neapărat comun. Trecut de 30 ani.
Locatia : oriunde este răcoare. Cred ca iti creează un sentiment de confort.

Recenzia de dedesubt am scris-o in martie cand pe Fragrantica aparea inca sticla lui Nejma 7 cu design vechi, insa vad ca s-a introdus intre timp modelul actual. Asadar eu am flaconul din imagine, negru cu placuta aurie. De asemenea, atunci nu erau prezentate nici ingredientele, dar acum ele se pot vedea. Este la 100 ml, apa de parfum si e divin. Tot cautam un astfel de parfum baroc, cu corp voluptuos si miros oriental, cu multe note senzuale stranse intr-un corset cu snururi din matase si in sfarsit l-am gasit!

Voiam un parfum nou, nemaintalnit, ceva puternic pentru sezon rece in care sa simt o dulceata rafinata si sa pot cocheta cu nota de oud. Mirosul….are ceva….extrem de unduitor, ceva total diferit de parfumurile pariziene actuale. E nemaipomenit cat imi place, sincer cred ca foarte multi dintre voi ati iubi acest parfum. Ma gandesc mai ales la cei care ati fost vrajiti de farmecul lui Visa de la Piguet, cred ca Nejma 7 v-ar produce o impresie similara, nu pentru ca ar semana chiar in mod direct din punct de vedere olfactiv, nu la asta ma refer, ci la acea broderie de nuante atat de bine realizata incat devine fina, fluida, neteda, fara nicio asperitate. Nejma 7 e alcatuit din note fructate imbinate cu suculenta aceea de ambrozie data de neroli, lapte de cocos si ciocolata neagra, toate topite in densitatea senzuala a bazei in care paciuli e print si oudul rege. Chiar acum in timp ce scriu am ambele sticle pe masa, de Visa si Nejma 7 si sotul meu m-a intrebat daca voi scrie ca seamana cele doua, caci si lui i se pare ca au ceva in comun, dar nu poate spune anume ce... Vedeti si voi, testati-l :).

L-am testat saptamana trecuta si mi-a placut mult. Azi ne-am intalnit din nou si mi-a placut si mai mult si probail la a treia intalnire il voi cumpara.
De fapt puteam sa-l iau din prima, insa sambata trecuta plecasem chitita sa-mi cumpar Historiae Violette Imperiale si am zis sa nu exagerez :).

Este foaaarte bun si foaaarte putin cunoscut, practic n-am auzit pe nimeni sa pomeneasca vreodata ceva despre brandul acesta de inspiratie araba dar apartinand unei frantuzoaice get-beget. Sticla nu arata ca si cea din imagine, parfumeria in care l-am testat avand deja variantele noi de flacoane mult mai frumoase (daca aveti curiozitatea sa intrati pe siteul oficial veti vedea noul look al sticlelor, negre, mate, cu placute metalice aurii pentru logo, iar in realitate sunt si fine la atingere, o placere sa le pipai si sa le mirosi continutul…).

Sunt sapte parfumuri in total in colectia standard cu parfumuri ale caror denumiri sunt simple cifre de la 1-7, plus alte patru esente exclusiviste care din pacate nu sunt disponibile in parfumeria din orasul meu.

Numarul 7 este preferatul meu din toate (doar e si cifra mea norocoasa) si asta pentru ca parfumul e un dulce-gurmand, oriental pur-sange si se aseaza minunat pe mine si simt ca mi se potriveste.

Din pacate nu avem inca notele oficiale, dar ceea ce se simte in el este un amestec fructat-exotic bun, nu "girlie", nu adolescentin, ci matur, rafinat. Simt putine citrice in debut, dar acestea palesc repede cand apar notele savuroase de ciocolata si vanilie. Contine si oud, dar in proportii absolut feminine. Oudul apare foarte tarziu, abia in baza devenind perceptibil atat cat sa imbratiseze cu un vag accent lemnos dulceata amestecului.

Siajul este puternic, legatura dintre parfum si piele devenind tot mai senzuala cu timpul si vad ca e si un bun afrodisiac :). Pacat ca nu este mai cunoscuta aceasta casa, lumea nu stie ce pierde.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Nejma Nejma 7 fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Nejma Nejma 7, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Nejma 7 dupa Nejma. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Nejma 7 de Nejma reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

The Different Company Sublime Balkiss Hermes L’Ambre des Merveilles Hermes 24 Faubourg Cartier Must de Cartier Cartier La Panthere Frederic Malle Portrait of a Lady Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Bottega Veneta Bottega Veneta Panouge Isabey Gardenia Guerlain La Petite Robe Noir Estée Lauder Private Collection Tuberose Gardenia Serge Lutens Fourreau Noir Etat Libre d`Orange Divin`Enfant Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris A Lab on Fire What We Do In Paris Is Secret Frederic Malle En Passant Robert Piguet Alameda La Prairie Midnight Rain Puredistance Opardu Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original