Designeri » N-Q » Floral Verde « Grupuri

Le Temps d'une Fête Nicolai Parfumeur Createur de dama

Le Temps d'une Fête Nicolai Parfumeur Createur de dama

Le Temps d'une Fête de Nicolai Parfumeur Createur este un parfum Floral Verde de dama. Le Temps d'une Fête a fost lansat in 2007. Creatorul acestui parfum este Patricia de Nicolai. Notele de varf sunt galbanum si opoponax; notele de mijloc sunt narcisa si iasomie; Notele de baza sunt lichen, lemn de santal, paciuli si note lemnoase.

galbanum opoponax

narcisa iasomie

lichen lemn de santal paciuli note lemnoase

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Le Temps d'une Fête by Nicolai Parfumeur Createur.

Chamade

Le Temps d'une Fête Recenziile parfumurilor

Patricia de Nicolai, descendenta a familiei Guerlain, paastreaza din nobletea acelei case in creatiile ei. Am testat doua parfumuri florale de la Nicolai, Odalisque si Le Temps d'une Fete si in abmele gasesc aerul aristocratic specific caselor cu traditie, precum Guerlain, Chanel, Houbigant.
Parfumul de fata este un chypre-floral autentic, cu o narcisa pura opulenta, acompaniata de licheni si galbanum. se simte si iasomia, dar in plan secundar, iar catre final, nota de santal rotunjeste frumos compozitia.
Parfumul este creat in stil clasic, vintage, dar nu este batranicios, nici nu-ti ia aerul din camera atunci cand pulveizezi. este doar foarte bine facut, ingredientele au o calitate aparte si sunt foarte bine omogenizate. Parfumul se aseamana putin ca miros cu hamade de la Guerlain.
Imi plac mult parfumurile casei Nicolai, pentru ca sunt bine facute si au un pret accesibil, fata de alte creatii de nisa.
Siaj si persistenta moderate. Evaluare: 8/10

Yoshimi
Yoshimi

Le Temps d’une Fête, a fost primul meu contact cu parfumurile Patriciei de Nicolai. L-am achizitionat blind caci nu este de gasit in nici un magazin fizic. In imaginatia mea m-am asteptat la un parfum fresh, floral, tineresc, deloc complicat, o narcisa pura – floare pe care o ador. Cand l-am purtat pentru prima data, am fost in primul rand surprinsa de calitatea tehnica a parfumului. Nu mai intalnisem inca o licoare in care notele se imbinau perfect, parca fuzionau (cu timpul am constatat ca aceasta este o caracteristica a parfumurilor de Nicolai). Am fost dezamagita un pic de aerul retro (chypre) pe care-l degaja parfumul. Narcisa era acolo, dar nu asa de tinereasca si vesela. Mi-au trebuit cateva purtari sa ajung sa-l inteleg si sa-l apreciez la adevarata lui valoare. Un parfum de sarbatoare din epoca Impresionista. Daca ar fi sa-l caracterizez intr-un singur cuvant, as spune : aristocratic.

PS: De curand a fost re-packaged si odata cu noul ambalaj a fost si reformulat. Schimbarea se observa mai ales in deschidere, este mai putin chypre (probabil mai putin oakmoss), drydown-ul apropiindu-se de varianta originala.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Nicolai Parfumeur Createur Le Temps d'une Fête fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Nicolai Parfumeur Createur Le Temps d'une Fête, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Le Temps d'une Fête dupa Nicolai Parfumeur Createur. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Le Temps d'une Fête de Nicolai Parfumeur Createur reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Floral Verde
Lancome Climat (La Collection Fragrances) L`Occitane en Provence Orange Leaves Eau de Cologne Alessandro Dell` Acqua Woman In Rose Bvlgari Eau Fraiche Shiseido Relaxing Fragrance Diptyque Jardin Clos Penhaligon`s Lily of the Valley Frapin Esprit de Fleurs O Boticario Arbo Female Histoires de Parfums Blanc Violette Max Azria BCBGirls Nature Galimard Ma Faute