Designeri » N-Q » Floral « Grupuri

Number One Intense Nicolai Parfumeur Createur de dama

Number One Intense Nicolai Parfumeur Createur de dama

tuberoza
ierbos

Number One Intense de Nicolai Parfumeur Createur este un parfum Floral de dama. Creatorul acestui parfum este Patricia de Nicolai. Notele de varf sunt tagetes, galbanum si coacaze negre; notele de mijloc sunt iasomie, tuberoza, floare de portocal, ylang-ylang, trandafir si frunza de coacaz negru; Notele de baza sunt lemn de santal, mosc si ambra.

tagetes galbanum coacaze negre

iasomie tuberoza floare de portocal ylang-ylang trandafir frunza de coacaz negru

lemn de santal mosc ambra

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Number One Intense by Nicolai Parfumeur Createur.

Number One Intense Recenziile parfumurilor

Nu mi-e cunoscut primul Number One (cel simplu) aparut in 1989 care marca debutul ca parfumier al Patriciei de Nicolai, dar oricum si varianta asta e cat se poate de ancorata in trecut.

E un parfum bine definit si clasic, dovedind ca sangele Guerlain apa nu se face chiar daca Patricia, descendenta din nobila familie, a decis rebela sa devina independenta creandu-si propriul brand. Se simte in toate amestecurile create de ea talentul si intuitia unui nas fin.

Number One Intense este in esenta un imens parfum floral, in ciuda notelor fructate, de rasini sau ambrate listate in piramida oficiala care se simt, dar conteaza mult mai putin.

Debutul e amarui dar nu deranjeaza, etapa tine relativ putin si asta poate fi partea lui insolita. Daca rezisti ii descoperi frumusetea. Faza de mijloc mentine acelasi temperament nervos deschizandu-se precum un evantai in ritmuri de flamenco si ofera o pleiada de tonuri florale.

Cand domina tuberoza verzuie si prafoasa... cand iasomia umeda si insorita, iar cele doua joaca asa cadentat o vreme, aparand cand una cand cealalta la suprafata pe o scena decorata cu ylang-ylang.

In actul final ylang-ylangul capata forta. Miroase exact ca uleiul de ylang-ylang asa cum il stiu dintr-o sticluta pe care o folosesc ca sa-mi personalizez un parfum celebru cu tuberoza.

E atat de intens redat pe final incat incepe sa se reverse asupra celorlalte note anulandu-le complet si ramai cu el pana devine din ce in ce mai difuz, ca o adiere pudrata. Asta se intampla candva a doua zi pe la amiaz. Parfumul are in el nerv si eleganta, e exploziv si persistent. Asta e si bine si rau, depinde la care capat al rabdarii si tolerantei te aflii in privinta floralelor de acest gen.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Nicolai Parfumeur Createur Number One Intense fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Nicolai Parfumeur Createur Number One Intense, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Number One Intense dupa Nicolai Parfumeur Createur. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Number One Intense de Nicolai Parfumeur Createur reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Givenchy Very Irresistible Bulgarian Rose Alfred Sung Mei Liz Claiborne Bora Bora Guerlain Cherry Blossom Givenchy Jardin d`Interdit Dancing with Butterflies Frederic Malle Lys Mediterranee Estée Lauder Beautiful Spring Veil Les Parfums de Rosine La Rose Legere Ulric de Varens Varens essentiel Iris Romantique Nicolai Parfumeur Createur Rose Pivoine Jean Paul Gaultier Classique X Bond No 9 Harrods Rose