Designeri » N-Q » Floral Aldehidic « Grupuri

Farouche Nina Ricci de dama

Farouche Nina Ricci de dama

aldehide

Farouche de Nina Ricci este un parfum Floral Aldehidic de dama. Farouche a fost lansat in 1973. Notele de varf sunt aldehide, mandarina, galbanum, piersica si bergamot; notele de mijloc sunt caprifoi, garoafa, stanjenel, crin, salvie, iasomie, lacramioare, trandafir, muscata si cardamom; Notele de baza sunt lemn de santal, ambra, mosc, lichen si vetiver.

aldehide mandarina galbanum piersica bergamot

caprifoi garoafa stanjenel crin salvie iasomie lacramioare trandafir muscata cardamom

lemn de santal ambra mosc lichen vetiver

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Farouche by Nina Ricci.

Farouche Recenziile parfumurilor

liliB

si eu am avut acest parfum prin 1978 si mi-a placut foarte mult pentru ca emana o eleganta si o finete inegalabila!

liliB

si eu avut acest parfum si mi-a placut foarte mult pentru eleganta si finetea pe care o emana!

Am o miniatura plina si bine conservata. Este genul de parfum pe care il admir pe altcineva, dar nu pentru mine. Unii dintre voi poate isi amintesc ca obisnuiesc sa spun despre unele parfumuri ca miros pur si simplu a "parfum", in sensul ca nu le poti diseca notele, sunt amestecuri omogene clasice si elegante. Le simti si imediat le poti incadra intre anii 1960-1980. Nu sunt parfumuri atemporale ca Shalimar, dar au avut parte de glorie, au avut anii lor, si-au castigat un renume si un statut in istoria parfumurilor. Asa era si Farouche. Mirosul tipic de parfum bun frantuzesc, din acela floral-verzui incarcat la greu cu aldehide. Are mai multe aldehide si decat Chanel No.5 dupa parerea mea. Asa erau parfumurile pe atunci, miroseau a lux, a sapun, a flori delicate, usor glaciale. Imi place sa-l simt uneori, parca e o portita spre trecut. Farouche ar fi mers pe o blonda, o frantuzoaica cu silueta filiforma, in rochie mini ca de scolarita dupa moda din Vogue `70 ce fuma tigara dupa tigara si era indragostita de Serge Gainsburg.

ylili

si mie mi-a placut mult mult nu stiu de ce nu se mai produce mare pierdere

purple lilac
purple lilac

l-am avut in anii 70,era minunat,elegant,delicat,incantator.Pacat ca nu se mai produce.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Nina Ricci Farouche fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Nina Ricci Farouche, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Farouche dupa Nina Ricci. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Farouche de Nina Ricci reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Floral Aldehidic
Hermes Caleche Dolce&Gabbana D&G Van Cleef & Arpels First Eau d'Ete 2006 Thierry Mugler Mirror Mirror Collection - Miroir des Secrets Revlon Charlie S.T. Dupont L'Eau de S.T. Dupont pour Femme Max Factor Le Jardin d`Amour Molyneux Vivre Clinique Clinique Wrappings Revillon Turbulences Vicky Tiel Venus Jeanne Arthes Mezza Luna