Designeri » N-Q » Floral Fructat « Grupuri

Osmanthus Ormonde Jayne unisex

Osmanthus Ormonde Jayne unisex

acvatic
Osmanthus Ormonde Jayne unisex Imagini Osmanthus Ormonde Jayne unisex Imagini Osmanthus Ormonde Jayne unisex Imagini Osmanthus Ormonde Jayne unisex Imagini Osmanthus Ormonde Jayne unisex Imagini Osmanthus Ormonde Jayne unisex Imagini Osmanthus Ormonde Jayne unisex Imagini Osmanthus Ormonde Jayne unisex Imagini Osmanthus Ormonde Jayne unisex Imagini

Osmanthus de Ormonde Jayne este un parfum Floral Fructat unisex. Osmanthus a fost lansat in 2006. Creatorul acestui parfum este Geza Schoen. Notele de varf sunt Pomelo, pelin si pimento; notele de mijloc sunt osmanthus, nufar si iasomie Sambac; Notele de baza sunt cedru, laudanum frantuzesc, mosc si vetiver.

Pomelo pelin pimento

osmanthus nufar iasomie Sambac

cedru laudanum frantuzesc mosc vetiver

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Osmanthus by Ormonde Jayne.

Good Girl Gone Bad

Osmanthus Recenziile parfumurilor

O alta familie olfactiva care-mi place este cea a floral-fructatelor pe care eu le numesc "neserioase si dulci", pentru ca sunt necomplicate si iti intra repede in gratii. Le iubesc. Dar in timp am descoperit si aici mari discrepante, de la parfumuri hiperdulci categoria oferind si unele interpretari proaspete demne de lauda.
Un parfum floral-fructat proaspat care mi-a adus simtul olfactiv intr-o stare de Zen este acest Osmanthus. OJ se pricepe de minune la parfumuri florale (vezi si Frangipani).

Osmanthusul nu crestea in gradina bunicilor si nici nu l-am mirosit in natura vreodata, dar am testat mai multe parfumuri cu aceasta floare si acum reusesc sa o identific si sa o separ dintr-un buchet destul de usor. Mirosul autentic de osmanthus este de la sine deja fructat, cu iz de caisa coapta, putin dulce, caldut, in acelasi timp avand si un caracter transparent ca de ceai.

Parfumul de fata nu incepe direct cu nota de osmanthus, ci cu un ton impresionant de intens, proaspat si natural de pomelo. In prima faza nu simti decat aroma acestui fruct si te muta automat intr-un decor verde in miezul verii. La distanta de un sfert de ceas apare si osmanthusul. E delicat, luminos, suav. Daca imi bag nasul in piele simt pomelo, daca ma indepartez simt adierea de ceai verde si flori de osmanthus. E cat se poate de reconfortant acest parfum. Putin piper si niste note vag lemnoase se itesc pe fundal, insa tot cele doua note raman dominante pana in final.

Parfumul nu are multa anduranta, rezistand cam 3 ore pe piele iar siajul e categoric timid. Pe haine il poti simti ceva mai mult. Astea pot deveni pana la urma avantaje nu dezavantaje, daca nu vrei pe canicula sa extermini totul in jur cu ceva bombastic. Eu sunt neutra, uneori aplic parfumuri tari si la +30, dar sunt si zile cand vreau sa trec neobservata, cand vreau sa ma bucur doar eu de o aroma fina si atunci un parfum ca Osmanthus e binevenit.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Ormonde Jayne Osmanthus fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Ormonde Jayne Osmanthus, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Osmanthus dupa Ormonde Jayne. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Osmanthus de Ormonde Jayne reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Gucci Gucci Eau de Parfum II Van Cleef & Arpels Les Saisons Été Oscar de la Renta Red Orchid Puma Puma Limited Edition Woman Rance 1795 Eugenie Love Passport Rosy Sky Bath and Body Works Sparkling Peach Steffen Schraut Steffen Schraut Yves Saint Laurent Baby Doll Honeymoon Limited Edition Esprit Groovy Life by Esprit Summer Edition Woman Faberlic Fruity Story Beyonce Heat Rush