Designeri » N-Q » Oriental Floral « Grupuri

Vanille d'Iris Ormonde Jayne unisex

Vanille d'Iris Ormonde Jayne unisex

Vanille d'Iris de Ormonde Jayne este un parfum Oriental Floral unisex. Acesta este un parfum nou Vanille d'Iris a fost lansat in 2015. Creatorul acestui parfum este Geza Schoen. Notele de varf sunt coriandru, bergamota siciliana, seminte de morcov si piper roz; notele de mijloc sunt iris, iasomie, magnolie si osmanthus; Notele de baza sunt vanilie, vanilie de Tahiti, cedru, vetiver, ambra si mosc.

coriandru bergamota siciliana seminte de morcov piper roz

iris iasomie magnolie osmanthus

vanilie vanilie de Tahiti cedru vetiver ambra mosc

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Vanille d'Iris by Ormonde Jayne.

Infusion d'Iris Eau de Parfum Absolue

Vanille d'Iris Recenziile parfumurilor

Mmmmmmm... un amestec foarte interesant! Un iris foarte aromat si cumva racoritor. Aroma de vetiver nu ii da un caracter masculin ci doar il racoreste putin, iar semintele de morcov completeaza frumos tabloul aromatic. Totul este indulcit usor, in limita bunului simt de o vanilie eleganta, creandu-se o armoa irezistibil de eleganta si frumoasa. Este un parfum ce nu se asemana cu un altul, imi place mult si il vreau in garderoba! Siaj moderat, persistenta buna. Evaluare: 9/10

avalon9am
avalon9am

In goana mea continua dupa himere am tot citit recenzii de la cele mai concise la cele mai ample si de la cele mai aride la cele mai colorate, incercand sa descifrez cate un parfum care intuiam ca mi s-ar potrivi. Daca reuseam sa-l si testez, imi era imposibil sa nu compar propria-mi perceptie asupra lui cu imaginea idealizata ce mi se intiparise in minte ca impact al expresivitatatii unor descrieri.
Bineinteles ca testarea propriu-zisa mi-a adus si dezamagiri, insa au fost cazuri in care parfumurile mi-au intrecut pana si cele mai optimiste asteptari, iar Vanille d'Iris este campionul absolut. Are un efect narcotic asupra mea si nu garantez ca pot, sau ca vreau, sa fiu obiectiva in ceea ce-l priveste :)
Inteleg ca parfumul nu contine floare, ci radacina de iris - ii voi spune orris ca sa nu car toata sintagma dupa mine.
Combinatia orris-vetiver-vanilie, anuntata ca dominanta, este indrazneata si te poate face sa privesti parfumul cu spranceana ridicata a scepticism.
Ei bine, nu este cazul. Vetiverul nu se manifesta catusi de putin taios si nu imprima un aer eminamente masculin parfumului. Este doar verzui-aromat, debuteaza in forta alaturi de coriandru apoi ramane in plan secund si nuanteaza dulceata vaniliei. O dulceata moderata, total lipsita de accente siropos-gurmande dar cat se poate de untoasa, datorita notei de orris care o completeaza.
Nu stiu daca Vanille d'Iris si-a propus sa reproduca mirosul de make-up, complexitatea lui ma face sa cred ca are aspiratii mai inalte. Insa nu cred ca am intalnit vreun parfum, din cele dedicate respectivei teme, in care nota de orris sa redea mirosul si textura rujului mai fidel decat aici.
Asa cum reiese din distributia notelor, compozitia nu este usor de categorisit. Vanille d'Iris este prezentat ca oriental-floral dar nuantele lemnos-aromatice sunt si ele evidente. Daca vetiverul si limeta ar fi fost mai pronuntate, poate ca parfumul s-ar fi potrivit si sezonului cald. Insa eu percep tenta lemnoasa ca fiind mai accentuata. Cu toate ca este foarte subtila, ea se remarca in permanenta si innobileaza compozitia. Nu aduce opacitate sau asprime, nici vorba, nu acesta este rolul ei. Este doar scena pe care se desfasoara celelalte note, ca o caseta din lemn inmiresmat unde sunt puse laolalta cateva pastai de vanilie, un ruj vintage perfect conservat, niste bobite de condimente si plante aromatice fine. Vanilia isi imbogateste profilul olfactiv imprumutand din mireasma lemnului si dezvolta o tenta usor boozy, rujul untos ii confera consistenta iar maruntul buchet condimentat-aromatic echilibreaza inedita combinatie, mentinandu-i supletea si prospetimea.
Parfumul este foarte bogat in nuante, cald si agreabil, rotunjit dar nu robust si coplesitor. Se preteaza la tinute elegante dar nu numai, odata indragit nu cred ca sunt multe ocaziile in care i-ar putea fi preferate alte orientale mai putin pretioase.

Rose_selavie
Rose_selavie

Intr-o dimineata cetoasa cu aroma de vanilie sub un cuib umbros de vetiver se trezi din visele-i pudrate un iris alb si fin ca o foaie de tigara. Patu-i din pamant reavand ramase caldut sub el si-n aer plutea un miros curat si mineral de gradina-n plina vara. Dintr-o data un vanticel usor, aproape nebanuit, cu miros de floricele albe il scutura pe iris usurandu-l de picurii de roua si-atunci el se-ndrepta semet cautand prin ceata soarele care sa-l dezmierde. Compania blanda si prospetimea imponderabila a vetiverului protejeaza fragilul iris, iar el fericit isi deapana povestea…

Cu greu cred ca mai poti spune ceva nou ca parfumier despre iris. In fond povestea lui a inceput in 1906 cu Apres l `Ondee (pacat ca numele-i poetic a fost deja luat, dar nu-i nimic, il botez in gand tot asa si pe Vanille d`Iris) ca apoi sa prinda diverse forme aldehidice intai, dupa care din ce in ce mai contemplative si nobile (Iris Silver Mist, Iris Nobile, Infusion d`Iris) ca in final sa-i descoperim nu cu o oarecare lipsa de uimire si laturile cochete, irisul dovedind ca stapaneste cel putin la fel de bine ca trandafirul arta seductiei - vezi sirul interminabil de parfumuri cu miros de ruj de buze si pudra compacta (Love Chloe cred ca si acum mai chicoteste cand vede ce numar mare de followeri are).

Deci da, un gen nou de iris cred ca este cea mai tare provocare pentru parfumieri si parca vad cum la sedinta de brainstorming de la Ormonde jayne se faceau castinguri dupa castinguri pentru a-i gasi un nou aliat irisului. A aparut un oud taciturn, imens si molatec, tras la costum desi nu-i genul, un trandafir visiniu si cam vedeta care voia sa negocieze rolul principal, o violeta pudrata si cu lacrimile pregatite, un bad boy in geaca de piele si, cand cineva din greseala a lasat deschisa usa s-a strecurat subtil si tamaia.

Dar nu, toti au picat caci se dorea revolutie, ceva nemaimirosit si neimitabil. Irisul de el singur nu e tocmai un Che Guevara oricat i-ai aranja chipiul. Asa ca acelasi Geza Schön care a mai avut idei geniale in casa de productii Ormonde Jayne a fost strafulgerat de un gand. Nu mai stia exact cum il cheama pe actor de emotie dar a rasfoit febril prin actele de la Black Gold (2014) caci parca acolo il remarcase pe tipul ala vioi, cu zambet sarmant, putin ragusit si cool. Evrika! Vetiverul! Il angajam!

Si uite asa au filmat intr-o gradina englezeasca in care osmanthusul si vanilia erau pe post de note de decor un film artistic despre un iris alb si fin iubit nebuneste de un vetiver proaspat, parfumul idilei lor mirosind la inceput amarui-mineral (singuratatea irisului) ca apoi sa fie tot mai luminos, aproape cristalin. Vetiverul nu-l lasa sa alunece nici in melancolie, nici in narcisism pudrandu-se-n oglinda apei. Il tine treaz si surazator. Din spate vanilia si florile le aproba zambind amorul.

Iertati-mi spoilerul dar la parfumuri e bine de stiut ca idee: cred ca nici nu mai trebuie sa adaug ca i-au pus numele Vanille d`Iris doar ca sa aveti parte de surprize de proportii negasind vanilia decat pe post de figurant. Desigur parfumul prinde Oscarul pentru regie si montaj (Geza Schön), actori principali si prezentare. Ah, si intra in top zece al irisilor de neratat.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Ormonde Jayne Vanille d'Iris fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Ormonde Jayne Vanille d'Iris, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Vanille d'Iris dupa Ormonde Jayne. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Vanille d'Iris de Ormonde Jayne reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Puredistance Opardu Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Xerjoff Lira Chanel Les Exclusifs de Chanel Misia Evody Parfums Reve d'Anthala Boucheron Boucheron Amouage Amouage Lyric Woman Guerlain Apres l'Ondee Montale Intense Tiare Robert Piguet Alameda Estée Lauder Private Collection Amber Ylang Ylang Guerlain Cruel Gardenia Hermes Hiris Tom Ford Noir de Noir Frederic Malle En Passant Frederic Malle Carnal Flower A Lab on Fire What We Do In Paris Is Secret Boadicea the Victorious Ardent Guerlain L'Heure Bleue Frederic Malle Portrait of a Lady