Designeri » N-Q » Floral Aldehidic « Grupuri

Calandre Paco Rabanne de dama

Calandre Paco Rabanne de dama

aldehide
Calandre Paco Rabanne de dama Imagini Calandre Paco Rabanne de dama Imagini

Calandre de Paco Rabanne este un parfum Floral Aldehidic de dama. Calandre a fost lansat in 1969. Creatorul acestui parfum este Michel Hy. Notele de varf sunt aldehide, note verzi si bergamot; notele de mijloc sunt radacina de stanjenel, iasomie, lacramioare, trandafir si muscata; Notele de baza sunt lemn de santal, ambra, mosc, lichen si vetiver.

aldehide note verzi bergamot

radacina de stanjenel iasomie lacramioare trandafir muscata

lemn de santal ambra mosc lichen vetiver

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Calandre by Paco Rabanne.

Rive Gauche

Calandre Recenziile parfumurilor

L-am testat azi. Desi mama nu l-a avut, imi aminteste de mirosul ei asa cum era cand se pregatea sa plece la servici si imi dadea un pupic la usa: simteam crema de fata, rujul, fixativul. Apoi dupa amiaza cand venea acasa ma strangea in brate in hol si avea acelasi parfum proaspat combinat cu aerul rece impregnat in par si haine. O prospetime pe care n-am sa o uit niciodata.
Aldehidele scot complet dulceata din trandafir si ii dau un aspect metalic, rece. Lacramioarele vin cu si mai multa fragezime, delicatete si feminitate. Mirosul pare imponderabil, inalt si alb ca un nor pe cerul albastru. Longevitatea este de invidiat, o data pus tine intreaga zi. Este al doilea parfum cu lacramioare dupa Fleur de Cristal Lalique care imi place, nota nefiind printre favoritele mele. Seamana bine si cu Rive Gauche, ambele fiind pe cale de disparitie.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Paco Rabanne Calandre fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Paco Rabanne Calandre, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Calandre dupa Paco Rabanne. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Calandre de Paco Rabanne reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Floral Aldehidic
Divine L'Ame Soeur Yves Saint Laurent Rive Gauche Bill Blass Nude Chanel Chanel N°22 Yves Saint Laurent Rive Gauche Fraicheur ID Parfums Le Secret de la Rose Molyneux Gauloise Chanel Les Exclusifs de Chanel No 22 Tonatto Profumi Flor D'Arancio Gianfranco Ferre Ferre Jaclyn Smith California Jeanne Arthes Mezza Luna