Designeri » N-Q » Chypre Floral « Grupuri

Isabey Fleur Nocturne Panouge de dama

Isabey Fleur Nocturne Panouge de dama

Isabey Fleur Nocturne Panouge de dama Imagini

Isabey Fleur Nocturne de Panouge este un parfum Chypre Floral de dama. Isabey Fleur Nocturne a fost lansat in 2009. Notele de varf sunt mandarina, floare de cais si piersica; notele de mijloc sunt iasomie, gardenie si magnolie; Notele de baza sunt paciuli si vanilie.

mandarina floare de cais piersica

iasomie gardenie magnolie

paciuli vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Isabey Fleur Nocturne by Panouge.

Isabey Fleur Nocturne Recenziile parfumurilor

marmar
marmar

Acest parfum arată si "miroase" ca o bijuterie vintage , de calitate . Un parfum opulent , fructat, floral, cremos,piersica , gardenie , vanilie . Ramine fidel la purtătoare multe ore si învăluie cu aroma sa pe oriunde te afli . De fapt miroase a " regina nopții " !! Uneori mi se pare cam sufocant , prea mult pentru mine deși tolerez foarte bine parfumuri opulente , dar cele de la casa Panouge nu sint printre preferatele mele .

avalon9am
avalon9am

Dulceata floral-fructata prin care se remarca Fleur Nocturne imi inspira un delicios serbet de piersici servit seara, la lumina difuza a lampioanelor, intr-o gradina intesata de flori albe. Gardenia si iasomia insufletesc peisajul nocturn, inaltandu-si semete petalele in incercarea de a atinge ramurile ninse cu flori delicate de cais. Mireasma florilor este atat de calda, intensa si ademenitoare incat devine aproape narcotica, inducand o buna dispozitie molipsitoare .
Fleur Nocturne este genul de parfum care, odata testat, pune in lumina toate neajunsurile 'competitorilor'. Desi piramida sa olfactiva difera de cea a celebrului Datura Noir, oricine le cunoaste sesizeaza imediat asemanarea dintre cele doua. Cu toate acestea, Fleur Nocturne isi demonstreaza superioritatea prin capacitatea de a mentine dulceata vaniliei in limite acceptabile, aceasta fiind incadrata in permanenta de notele fructate care confera un plus de prospetime. In schimb, Datura Noir se indulceste destul de mult inspre final, atunci cand cocosul si migdalele sufoca notele florale, tenta lemnoasa astfel rezultata devenind usor inecacioasa.

Parfumul este un oriental-florat destul de opulent, care , si dupa parerea mea, seamana foarte bine cu Datura Noir a lui Lutens, ca miros. Are aceeasi tarie de caracter! Note chypre nu prea simt, ci flori albe pline de seva, precum si piersica suculenta in plan secundar. Nota de paciuli vine abia catre final, si in niciun caz nu este puternica. Siajul si persistenta sunt bune. Nota mea: 7/10

Florile din acest parfum parca au crescut in cel mai prielnic climat posibil, au inflorit regeste si s-au bucurat de multa lumina, de aceea sunt atat de frumoase. De la floarea de piersic proaspata si vesela ca o mireasa, pana la gardenia carnoasa si voluptoasa, iasomia insorita si magnolia cea delicata ce imprastie o adiere citric-florala irezistibila, toate aduc un aport generos compozitiei. Il trec in aceeasi categorie cu Datura Noir Serge Lutens, minus nota de cocos din acela. Cui ii place Datura Noir i-ar putea placea si Fleur Nocturne sau invers. Dar nu merita sa le ai pe amandoua fiind prea asemanatoare totusi. Alt parfum de care imi aminteste este cel de la Patricia de Nicolai, Juste une Reve, un pic, nu mult :). Cu toate ca i-am gasit niste frati pierduti prin lumea parfumurilor, Fleur Nocturne nu inseamna ca nu este destul de original, poate el e varianta la care ar trebui sa ne referim ca "ideala" cand discutam despre un parfum floral exotic si exuberant. Nu simt decat flori in el, paciuli si vanilia probabil sunt acolo dar pitite pe dupa flori. Daca in alte cazuri n-am pomenit despre flacoane, acum trebuie s-o fac: e superb! Asa cum se vede si din imagine, e albastru cobalt decorat cu micute flori stilizate. Busonul e incrustat cu sidef, sticla e grea si cutia e foarte eleganta, de asemena bleumarin inchis. O micuta opera de arta. Este adevarat ca o gramada de bani se duc intr-un asemenea ambalaj, dar la cat de bine miroase parfumul chiar merita din plin sa fie astfel prezentat.

Isabey Fleur Nocturne by Panouge 3.85 out of 5 based on 13 ratings and 4 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Panouge Isabey Fleur Nocturne fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Panouge Isabey Fleur Nocturne, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Isabey Fleur Nocturne dupa Panouge. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Isabey Fleur Nocturne de Panouge reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Robert Piguet Visa 2007 Bottega Veneta Bottega Veneta Frederic Malle Portrait of a Lady Puredistance Opardu The Different Company Sublime Balkiss Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Amouage Memoir Woman Lorenzo Villoresi Teint de Neige Panouge Isabey Gardenia Guerlain Shalimar Parfum Initial Robert Piguet Alameda Serge Lutens Chergui Juliette Has A Gun Lady Vengeance Ormonde Jayne Frangipani By Kilian Back to Black Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Naomi Goodsir Cuir Velours Juliette Has A Gun Vengeance Extreme Estée Lauder Private Collection Tuberose Gardenia Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain