Designeri » N-Q » Oriental Floral « Grupuri

Isabey La Route d'Emeraude Panouge de dama

Isabey La Route d'Emeraude Panouge de dama

tuberoza

Isabey La Route d'Emeraude de Panouge este un parfum Oriental Floral de dama. Isabey La Route d'Emeraude a fost lansat in 2012. Notele de varf sunt bergamot, scortisoara si ulei de trandafir; notele de mijloc sunt iasomie Sambac, iasomie, floare de portocal si tuberoza; Notele de baza sunt ambra, rasina benzoica, vanilie si mosc.

bergamot scortisoara ulei de trandafir

iasomie Sambac iasomie floare de portocal tuberoza

ambra rasina benzoica vanilie mosc

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Isabey La Route d'Emeraude by Panouge.

Isabey La Route d'Emeraude Recenziile parfumurilor

marmar
marmar

Isabey este un star al casei , un floral oriental chypre,cu flori exotice , neroli,tuberoza , iasomie , amestecate cu rășini , vanilie si mosc , un parfum grandios ,exotic foarte exotic , scuze, dar merita aceste superlative . Se spune : " pentru o femeie puternica " si dacă nu ești vei fi o îndrăzneața oricum . Extrem de puternic , prea puternic as spune , trebuie testat in prealabil .

Aceeasi reactie o am si eu cand il inspir, ca si Rose: Mmmmmmmm, Ohhhhhhh, !!!! Nu-mi vine sa cred ca gasesc un parfum cu iasomie pe care sa il iubesc atat de tare! Cred ca floarea aceasta a fost bagatelizata in parfumuri cu miros ieftin, din plastic, astfel ca am crezut ca aceasta floare chiar nu imi place in parfumerie! Dar, gratie acestui minunat floral imi schimb parerea! Aici iasomia este cristalina dar bogata, carnoasa, cu multe fete! Este completata si de alte flori albe, dar ea ramane regina. Siajul si persistenta sunt minunate! Nota mea: 10/10

Il am cam de doua saptamani si m-am tot gandit si razgandit cum sa-l descriu pentru ca nu puteam trece peste simple exclamatii gen: "Ahhhhhh….MMMMM….Daaaaa…." Ar parea ciudat, impudic si nefolositor pentru voi :)))))). Serios acum, casa Isabey chiar n-are de gand sa ma dezamageasca. Asa ca, acum ca vi-am redat cam ce efecte produce acest parfum cand il inspir, sa vedem in sfarsit si cum e de fapt.

A fost initial creat in 1924, avand si pe atunci un flacon magnific, creatie a artistului Julien Viard. Forma actuala este de fapt o stilizare a celui din trecut, liniile capatand un caracter mai geometric, insa la fel de minunat in ansamblu, iar compozitia de azi, speram ca este totuna cu cea din trecut. Dar de fapt ce mai conteaza daca e sau nu la fel cu cel vechi daca oricum e divin…

Va place iasomia? Mie nu in mod special, pentru ca m-am intersectat de prea multe ori cu niste orori indolice in alte parfumuri care mi-au intarit convingerea ca nu-mi doresc un parfum dedicat ei. Jasminora Guerlain si Gelsomino Nobile Acqua din Parma ar fi cam singurele iasomii pe placul meu pana acum.
Asta credeam eu pana la Route d`Emeraude. Este inspirat de o calatorie prin Triunghiul de Smarald (coltul unde se unesc Thalianda, Laosul si Cambogia) - atentie, a nu se confunda cu Emerald Triangle, o regiune din SUA unde se produce canabis. Se spune ca pe parcursul acestei calatorii aerul pe care il inspiri este deosebit de parfumat de la iasomia Sambac si alte flori exotice.

Compozitia evoca acele senzatii printr-un miros intens de iasomie pura, surprinsa in cea mai proaspata, limpede si cristalina forma. Asta este iasomia mea! E grandioasa si totusi nu ma copleseste sau plictiseste, nu simt ca am destul si gata, vreau o pauza, deloc. E un parfum pe care il pot purta zile in sir fara sa ma satur, caci are caracter de parfum semnatura. Mai contine si alte note care-i mentin voiosia, cum ar fi florile de portocal si citricele cu care debuteaza si care dau ecouri vag fructate chiar si mai tarziu. Este un parfum totusi dens, nu va inchipuiti o apa limpede si efemera, il simti toata ziua si nu trebuie sa-ti uzi camasa cu el ca sa-l simti toata ziua, persistenta fiind impecabila.

Casa Isabey dovedeste mult har pentru compozitii florale, le iubesc pe toate, niste parfumuri impresionante in flacoane splendide. Merita toate aplauzele si atentia.

Isabey La Route d'Emeraude by Panouge 3.73 out of 5 based on 11 ratings and 3 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Panouge Isabey La Route d'Emeraude fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Panouge Isabey La Route d'Emeraude, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Isabey La Route d'Emeraude dupa Panouge. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Isabey La Route d'Emeraude de Panouge reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Panouge Isabey Gardenia Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Frederic Malle En Passant Guerlain Mon Precieux Nectar Bottega Veneta Bottega Veneta By Kilian Back to Black Keiko Mecheri Isles Lointaines Puredistance Opardu Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Terry de Gunzburg Ombre Mercure Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Xerjoff Lira Keiko Mecheri Loukhoum The Different Company Sublime Balkiss Divine L'Infante Serge Lutens Fourreau Noir Tom Ford Noir de Noir Frederic Malle Portrait of a Lady Naomi Goodsir Cuir Velours Robert Piguet Visa 2007