Designeri » N-Q » Oriental « Grupuri

PG04 Musc Maori Parfumerie Generale unisex

Vreau: 1

cacao
PG04 Musc Maori Parfumerie Generale unisex Imagini

PG04 Musc Maori de Parfumerie Generale este un parfum Oriental unisex. PG04 Musc Maori a fost lansat in 2005. Creatorul acestui parfum este Pierre Guillaume. Parfumul prezinta pastai de cacao, boabe de tonka, ambra, vanilie, mosc alb, note lemnoase, cafea, note florale si note verzi.

pastai de cacao boabe de tonka ambra vanilie mosc alb note lemnoase cafea note florale note verzi

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about PG04 Musc Maori by Parfumerie Generale.

PG04 Musc Maori Recenziile parfumurilor

Claudias
Claudias

Si pentru ca traim vremuri care incurajeaza ideea de egocentrism in detrimentul lui "celalalt", viitorul va apratine produselor personalizate. Astfel ca, oricare iubitor-mai-mult-de-sine va fi strafulgerat de fiorul narcisist la vederea propriului nume gravat pe o sticla de parfum, mai ales daca va fi si contribuit cu dibacie la ticluirea compozitiei frumos mirositoare!...In acest context, eu 'sunt asigurata'. Nu a fost un 'custom-made'acest parfum ca, deh, nu o sa ajung niciodata pana-ntr-acolo, insa Musc Maori mi se adreseaza ca o a doua piele, asa cum un produs nu ti-l apropii pentru ceea ce reprezinta el intr-o campanie de marketing, ci pentru ceea ce iti evoca sau /daca rezoneaza cu asteptarile tale. Ei bine, acest parfum mi se pare foarte sugestiv exact pentru ideea saloanelor de pom de Craciun. Nu praline belgiene, nimic cu fas, doar aerul unui Craciun de bonheur, al primelor Craciunuri eliberate recent de sub lesa comunista. Inhalandu-l direct din sticluta experimentez senzatii vecine cu cele provocate ca de o madlena proustiana: se reconfigureaza in fata mea imaginile in negativ ale unor fotografii developate parca dintr-o alta viata, dar totusi cu reverberatii senzoriale atat de intense, si anume, tot acest melanj al notelor imi recompun atmosfera unui timp necomplicat,ACEL timp cand putin insemna mult. Pentru mine e magic. Imi evoca intocmai pachetul pe care-l asteptam de Craciun cu atata emotie, primit de la fabrica la care lucra tata. Pentru cei mai tineri care nu stiu cum miroase un astfel de 'pachet', stiti a ce miroasea el? Cam tot asa cum miroase si Musc Maori. A portocale, a coaja confiata de portocala, a ciocolata, muuulta ciocolata, a esenta de rom, a vanilie, a sarbatoare, a bucurie!
As putea spune ca 'my quest for the perfect one' se poate incheia aici, insa cui i-ar folosi? Buzunarului, poate?! De cerut, nu cer, dom'le, niciun bespoke, cu toate ca as avea si eu un dor: pentru cei ce imi vor supravietui naufragiului olfactiv de dupa MM, pe mine v-as ruga sa ma formolizati in rom, in esenta de rom...intocmai din aceea pe care au folosit-o in Musc Maori. M-as converti total unei religii care ar practica acest rit. Dar cine are nevoie de sufletul unui cofetar in devenire, care mai are si mania parfumurilor pe deasupra?

Comparat cu Montale Chocolate Greedy in caz ca ai pofta de ciocolata, acesta din pacate pierde. Nu ca parfum in sine, caci e destul de reusit, ci ca interpretare realista a ciocolatei. Greedy bate tot si nu iarta nimic. Musc Maori e mai bland, mai suav, nu simti ca ti-ai bagat capul in punga de cacao pura, ci savurezi o cacao cu lapte, chiar mai mult lapte decat cacao as spune. Miroase caldut si placut. Notele lemnoase si cele florale sunt perceptibile dar se ascund discret in spatele celor gurmande. Si nu ma pot abtine sa nu spun ca imi place ceva mai putin ca Praliné de Santal, care te imbie cu arome de nuci prajite.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Parfumerie Generale PG04 Musc Maori fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Parfumerie Generale PG04 Musc Maori, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica PG04 Musc Maori dupa Parfumerie Generale. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre PG04 Musc Maori de Parfumerie Generale reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Oriental
Roger & Gallet Vanille Diptyque L'Eau L`Erbolario Myrrhae Jacques Fath Fath de Fath Lucien Lelong Sirocco Aramis JHL Serge Lutens Fourreau Noir Ava Luxe Sacred Calypso Christiane Celle Calypso Ambre Ayala Moriel Song of Songs Agonist The Infidels Black Phoenix Alchemy Lab Witchblade